Topraklama Yüzünden Olan Parazit Sesi

Düzenleme : Yazmayı unutmuşum @Mr_YAMYAM arkadaşımızın dediği TRS-TS kablosunu da denedim o da çözüm olmadı.
TS TRS kablo tek yönlüdür. Yanlış bağlarsan külliyen gürültü kapar.
Kablo bağlı olmadığında gürültü olmadığına göre ya kablon bozuk ya da enstruman şaselemesi problemli.
Ayrıca enstrumandaki pick-up yüksek empedanslı piezo tip ise bu da gürültüye sebebiyet verir. Hatta enstruman içerisinde bir elektronik devre varsa bile grounding hatalarına yol açabilir.
TS-TRS kablo takılıyken enstruman tarafını kısa devre ettiğinde gürültü kesilirse bu söylediklerim üzerinden hareket edilmelidir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hangi enstrumanlar ile kayıt yapıyorsunuz?

Eğer elektro gitar ise telleri bıraktığınız zaman dipses parazit yapması normal. Tellere dokunarak sesi kesersiniz.

Fakat elektro klasik, Elektro akustik veya mikrofon ile kayıt yapıyorsanız o dip sesin gelmemesi gerekmekte.

Son düzenleme:
Hangi enstrumanlar ile kayıt yapıyorsunuz?

Eğer elektro gitar ise telleri bıraktığınız zaman dipses parazit yapması normal. Tellere dokunarak sesi kesersiniz.

Fakat elektro klasik, Elektro akustik veya mikrofon ile kayıt yapıyorsanız o dip sesin gelmemesi gerekmekte.

Evet elektro gitar bağlıyorum. Normalde olmaması gereken, fazladan bir parazit oluyor. Sesin ve durumun daha iyi belirtmesi için kısa bir video kaydettim. Videoda jackı ses kartının şasesine değdirmiyorum, sadece yanına yaklaştırıyorum. Prize takılı her ne varsa metal yüzeyine dokunduğumda yada jackı yaklaştırdığımda bu şekilde kesiliyor.

Son düzenleme:
USB bağlantısını PC den ayır. Sonuca bakalım.

USB bağlantısını PC den ayır. Sonuca bakalım.

USB'yi ayıramıyorum çünkü sadece USB'den güç alıyor, ayrı bir adaptörü yok fakat dün yazdığım gibi dizüstüne bağlayıp dizüstünü fişten çekebiliyorum. O zaman ses kesiliyor.

USB'yi ayıramıyorum çünkü sadece USB'den güç alıyor, ayrı bir adaptörü yok fakat dün yazdığım gibi dizüstüne bağlayıp dizüstünü fişten çekebiliyorum. O zaman ses kesiliyor.
USB den güç alıyorsa bağımsız bir 5V USB adaptörü ile besleyebilirsin.
Nispeten kaliteli olup, fiş tarafında da USB olan bir çok adaptör çeşidi var.
Ancak şunu ifade edeyim. Bazı önerilerime yeterli özeni göstermediğini sanıyorum. Örneğin kablolama konusu.
Başta da belirttiğim üzere grounding olayı karmaşık bir tekniktir. Bu konuda binlerce sayfa döküman okudum.
https://www.edn.com/grounding-and-shielding-no-size-fits-all/
https://www.ranecommercial.com/legacy/note151.html
Bu resim sana tavsiye ettiğim TS-TRS kablo bağlantısı prensiplerini ve ölçüm test prosedürlerini anlatmaktadır.
TS-TRS.png

Verdiğim linklerdeki bilgileri az da olsa anlayabilirsen sorun daha çabuk çözülebilir.
Senin sisteminde 4 adet ana şase hattı bulunmaktadır.
1) Monitörlerin şaselenmesi.
2) PC nin şaselenmesi.
3) Ses kartının şaselenmesi.
4) Gitarın şaselenmesi.
Linklerde çoğunlukla prensip olarak tek veya iki ayrı cihazın şaselenmesi anlatılır. Çoklu şase ve ground barındıran sistemlerde grounding çok daha karmaşık hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda çözüm ya bilimsel yapılır, ya da kazara hallolur.

USB den güç alıyorsa bağımsız bir 5V USB adaptörü ile besleyebilirsin.
Nispeten kaliteli olup, fiş tarafında da USB olan bir çok adaptör çeşidi var.
Ancak şunu ifade edeyim. Bazı önerilerime yeterli özeni göstermediğini sanıyorum. Örneğin kablolama konusu.
Başta da belirttiğim üzere grounding olayı karmaşık bir tekniktir. Bu konuda binlerce sayfa döküman okudum.
https://www.edn.com/grounding-and-shielding-no-size-fits-all/
https://www.ranecommercial.com/legacy/note151.html
Bu resim sana tavsiye ettiğim TS-TRS kablo bağlantısı prensiplerini ve ölçüm test prosedürlerini anlatmaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 109581
Verdiğim linklerdeki bilgileri az da olsa anlayabilirsen sorun daha çabuk çözülebilir.
Senin sisteminde 4 adet ana şase hattı bulunmaktadır.
1) Monitörlerin şaselenmesi.
2) PC nin şaselenmesi.
3) Ses kartının şaselenmesi.
4) Gitarın şaselenmesi.
Linklerde çoğunlukla prensip olarak tek veya iki ayrı cihazın şaselenmesi anlatılır. Çoklu şase ve ground barındıran sistemlerde grounding çok daha karmaşık hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda çözüm ya bilimsel yapılır, ya da kazara hallolur.

Çok teşekkür ederim. İnceliyorum hemen.

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,359
Son üye
Ellidokuz

Yeni konular

Geri