Micromaster Profibus

Arkadaşlar micromaster profıbus programlarında anlamadığım bir nokta var .PPO,PKW,PZD Kavramları programın herhangi bir satırında yok Bu kavramlar hangi aşamada ve nasıl kullanılır

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
pkw pzd.jpg

pkw ve pzd
resimden de anlaşılacagı uzere MM440'a data göderip almak için kullanılan WORD adreslerdir.
ppo1-2-3-4 gibi çeşitleri vardır.

CONTROLWORD1 VE STATUSWORD1 bunlarla mesela motoru çalıştırıp set deger göderir yada durdursun vb.

bu word adresi de zaten HWConfigten donanımı ekleyince görürsün.
PQW xxx
bu adrese W#16#47F yazarsan motoru start yaparsın

W#16#47E yazarsan motoru stop yaparsın

How do you send 47E to the Micromaster [Text] - PLCS.net - Interactive Q & A

google ile biraz araştırın şu kelimeyi.

çeşitli inverterler için manualler ve bilgi bulacaksınız.

"2 DIRECTION PPO1- FOR 4PKW -2PZD"

örnekte işte bu worde yazarak motor a start veriyor.
iyi çalışmalar.

örnek
Kod:
Network 1
A M 4.0//Start Logic
JNB _001
L W#16#47F
T PQW 256
_001: NOP 0

Network 2
AN M 4.0//Stop Logic
JNB _002
L W#16#47E
T PQW 256
_002: NOP 0

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dostum verdiğin bilgiler için çok sağolasın.İşin mantığını anladım. Ancak incelediğim prog.da sfc14 ve sfc15 read-write blokları kullanılmış,send.control_bit0,record status_bit00 vb satırlar var . Çıkışlarla (PKW 256) ilgisini kuramadım.

Dostum verdiğin bilgiler için çok sağolasın.İşin mantığını anladım. Ancak incelediğim prog.da sfc14 ve sfc15 read-write blokları kullanılmış,send.control_bit0,record status_bit00 vb satırlar var . Çıkışlarla (PKW 256) ilgisini kuramadım.

dikkat ÇIKIŞLAR PQW'dir.

PKW sadece o wordlere verilene isimdir.

sen aslında control ve status wordlerle işlem yaparken aynı zamanda PKW ve pzd ile işlem yapıyorsun zaten.

iyi çalışmalar.

dostum akşam tekrar deneme yapacağım. Ben galiba kavramları karıştırıyorum.Bu arada bu sabah Y.Eminoğlunun kitabına kitapçıda gözattım.Bu konuda internette daha fazla bilgi var.

Bu sefer çalıştı.Yalnız wincc flex. sürücüye start veremedim. Bunun için yanılmıyorsam simatic.net ve cp5613 eklemek gerekiyor Yardımların için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri