Mikrosantral Yapmak İstiyorum

bolanka

Üye
Arkadaşlar atölyemin yanından geçen dere üzerine bir mikro santral yapmak istiyorum. Bu konuyu internetten araştırdım. Türkçe pek kaynağa rastlamadım. Buna karşılık bir çok yabancı kaynağa da ulaştım.

Kafama takılan bir nokta var... Derenin eğimi çok fazla değil. Dere üstüne köprü gibi asılacak bir türbin yapıp çevirsem olur mu? Aşağıda birşeyler çizmeye çalıştım..

15wkznr.jpg

Bent kuramıyorum dereye. İleride sel olur falan kabak bizim başımıza patlamasın...:)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
turbin diye gösterdiğiniz kısım fan pervanesi gibi birşey sanırım, suyun akış hızına göre uygun açıda kanatçıkları olursa olur tabi..neden olmasın..

Micro hydro plant için üreticilerden de destek alabilirsiniz. Ama sağ ve sol tarafından destekli linktekine benzer bir kurgulama da yapılabilir.

Water Power

Dün biraz daha araştırma yaptım ve farklı bilgilere ulaştım.(Linkin dün roboelektronik tarafından verildiğini gördüm. Teşekkür ederim kendisine.)

1- İlk mesajımdaki sistemde türbinin bir kısmına su basıncı uygulanacağından tam verim elde edilemeyebilir gibi geliyor bana. Dediğim gibi su çok eğimli değil ve 2 metre bent kurma ihtimalim de yok gibi.

2d9cs9f.png

Bu sistemde alternatör -türbin kısacası herşey kişi tarafından yapılabiliyor.

Anlatımda; it produces 12.5 Volts DC at 38 rpm diyor. Yani 38 devirde 12.5 Volt üretiliyormuş.Uygulamanın sonunda da ;

As it is, it runs without a load at about 160 rpm, and loaded at about 110, producing 1.9 amps @ 12 volts. Burada da yüksüzken 160 devir yüklendiğnde ise 110 devir yapar ve 12 V 1.9 A üretir diyor. Şimdi asıl meseleye gelelim. Bu uygulamayı yapmak çok daha kolay ama çıkış değerleri bana zayıf geldi. Ben bu değerleri nasıl artırabilirim. Bunun için ne yapmam gerekir?(1 KW güç eldek amacım)

- Bobin sargı sayısını artırmak mı gerekir. Veya direkt türbin uzunluğunu artırsam daha fazla su çarpacağı için devir sayısı ve çıkış gücü artar mı?

2w5rqjm.png

- Neodyum mıknatıs kullanmayı düşünüyorum. Alternatör için. Ne dersiniz?

Son olarak bu sistemin güç olarak şu sistemden bir farkı var mı? Çünkü sistemden 640 W güç elde etmiş vatandaş.

vb9rq.png

zxszs.png

208ya8m.png

Teşekkürler....

Gösterdiğiniz ikinci sistemde borunun içinde yüksekten inen suyun debisi sizinkinden çok daha fazladır. Sizin debiyi arttırmadan sistemi daha verimli hale getirmeniz pek mümkün görünmüyor.

Ama türbini tepeye yerleştirmiş. Bu durumda da debiden faydalanmış mı oluyor? Gen şöyle birşey düşündüm:

2qspcv8.png

Yükseklik 1.8 metre resimdeki adamın yaptığı gibi. 30-40 cm lik bir yol üzerinden yükselip düşü kazanacak. Ne dersiniz? Olabilir mi böyle birşey?

Türbini tepeye yerleştirmesinin zararı olacağını sanmıyorum. Fizik kuralını tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım yüksekten düşmeye başlayan cisim yere düşene kadar aynı hızla hareket ediyordu doğal olarak tepedeki gücü ile yere düşmeye yakın noktadaki gücü aynı olacaktır. Sizin yaptığınız çizime gelince suyu 1,8 e çıkarabilir misiniz bilmiyorum çünkü mekanı tam olarak bilmiyorum çizdiğiniz düzenek uygulanabilirse tabiki suyu yükseğe çıkarmanızın faydası olacaktır. Ama yinede havuz kadar performans alabileceğinizi sanmıyorum.

___

Biraz önce nasıl farkedemedim bilmiyorum ama şimdi farkettim çiziminizi fizik kurallarına aykırı su yukarı doğru tırmanamayacak rampayla karşılaşınca birikmeye başlayacaktır. Bunun sonucu olarakta başta yapmaktan kaçındığınız seti yapmış olacaksınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
:):):) Hocam ben adını tam koyamamıştım. Diyorum bu işte garip birşey var ama ne? Haklısınız... Ben arkadan gelen suyun itişiyle rampayı aşar diye düşünmüştüm ama dediğiniz gibi fizik kurallarına aykırı bence de..:) O zaman derenin kenarında 2 metre derinliğinde bir havuz yapsam. Bir kanal vasıtasıyla suyu havuza götürsem ve 2 metre düşürsem suyu. Havuzun dibinden de tekrar dereye versem. Bir problem çıkar mı bu durumda?

Benim derdim şu: 2 metre genişliğinde 12 ay akan bir derem var. Çoğunlukla da debisi fena değil. Ama eğim çok az... Ben nasıl bir sistem kurabilirim???

Çukur kazarak havuz oluşturmanız çok fazla fayda sağlamaz. Zaten çukurun dibindeki suyu yeniden dereye tahliye edemezsiniz. Yapacağınız havuzu derenin uygun bir noktasını bulup set kurarak oluşturmalısınız.

Dün biraz daha araştırma yaptım ve farklı bilgilere ulaştım.(Linkin dün roboelektronik tarafından verildiğini gördüm. Teşekkür ederim kendisine.)

1- İlk mesajımdaki sistemde türbinin bir kısmına su basıncı uygulanacağından tam verim elde edilemeyebilir gibi geliyor bana. Dediğim gibi su çok eğimli değil ve 2 metre bent kurma ihtimalim de yok gibi.

2d9cs9f.png

Bu sistemde alternatör -türbin kısacası herşey kişi tarafından yapılabiliyor.

Anlatımda; it produces 12.5 Volts DC at 38 rpm diyor. Yani 38 devirde 12.5 Volt üretiliyormuş.Uygulamanın sonunda da ;

As it is, it runs without a load at about 160 rpm, and loaded at about 110, producing 1.9 amps @ 12 volts. Burada da yüksüzken 160 devir yüklendiğnde ise 110 devir yapar ve 12 V 1.9 A üretir diyor. Şimdi asıl meseleye gelelim. Bu uygulamayı yapmak çok daha kolay ama çıkış değerleri bana zayıf geldi. Ben bu değerleri nasıl artırabilirim. Bunun için ne yapmam gerekir?(1 KW güç eldek amacım)

- Bobin sargı sayısını artırmak mı gerekir. Veya direkt türbin uzunluğunu artırsam daha fazla su çarpacağı için devir sayısı ve çıkış gücü artar mı?

2w5rqjm.png

- Neodyum mıknatıs kullanmayı düşünüyorum. Alternatör için. Ne dersiniz?

Son olarak bu sistemin güç olarak şu sistemden bir farkı var mı? Çünkü sistemden 640 W güç elde etmiş vatandaş.

vb9rq.png

zxszs.png

208ya8m.png

Teşekkürler....

merhabalar
benimde bu şekilde bir fikrim var hidroelektrik santral çıkışındaki kuyruk suyu kanalı çıkışına yukarıdaki şekildeki gibi tambur tipbir türbin tasarlamak istiyorum
yaklaşık 5-5,5 m3/sn debi var akış hızı da yaklaşık 2m/sn vardır. bunu normal türbinlerimin çıkışına zarar vermiyecek kadar uzaklığa bir tambur yerleştirerek yapmak istiyorum. bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. örneğin işe nerden başlamalıyım nasıl hesap yapmalıym ne kadar güç alabilirim örneğin 60 - 70 kw güç alabilirmiyim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,435
Kullanıcılar
451,989
Son üye
mehmetm23

Yeni konular

Geri