monofaz motor trifaz bağlanırmı?

fabia

Üye
sayın arkadaşlar

elimde bir oto yıkama motoru var.
etiketinde 220V yazıyor.bağlantı kutusunu açtım içinde 2 adet kandansatör var.
bildiğim kadarı ile kondansatörleri söküp 3 ucu kısa devre edip kalan 3 ucada fazları girebilirim diye hatırlıyorum.
yanlışmı düşünüyorum.

motoru yıldız bağlayınca veriminde ve devir sayısında bir düşüş olurmu.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaş,
Trıfaze küçük motorları, kondansatör yardımı ile monofaze calıstırmak mümkünde,
monofaze motoru, trıfaze calıstırmak mümkün degıl.
Monofaze motorda, bır ana sargı, bırde yardımcı sargı bulunmakda. Üçüncü fazı hangı sargıya vereceksıniz..

motorun klamens kapağında 6 adet uç var.
ama 2 adette kondansatör var.sanırım motor zaten 3 fazlı olrak imal edilmiş.
ancak etiketinde 220V yazıyor

sayın arkadaşım,iki kondansatörlü motorundaki kondansatörün biri kalkıştan sonra merkez kaç kuvvetı ile devreden çıkar diğer kondansatör ise devrede kalır. monofaz motorların daha güçlü olanları bu tipdir. elindeki tek fazlı motoru tek fazlı çalıştır neden böyle bi düşüncen var.

teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgilere

baglana bilir yaklaşık kılowatı 2 katı kondansator ıle motoru 220 volt baglantısına gore klemensini baglaman lazım

biraz açarmısın sayın musakk.
pek anlamadım yani yine kondansatörmü kullanmam gerekecek.

arkadaşım 3 fazlı motor 220 ile çalışır ama

220 motor 380 ile çalışmaz bobin gurubları farklı
kolay gelsin :D

merak ettigim birşey var bu motorda iki adet kondansatör var dedin bunların baglantıları ile ilgi bir açıklama yapa bilirmisin nasıl baglamış çünkü bu kondansatörleri faz farkı oluşturmak için kullanmış olabilir bu nedenlede baglantı şekli cok önemli

denememek lazım tel çapı f açısı kurtarmya bilir motor zarar görebilir

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,348
Son üye
omar1233

Yeni konular

Geri