motor akım hesaplaması ?

ben bunu yaparak günlük 150 tl aylık yaklasık 3000 tl fabrikaya kar ettirmeyi düşünüyorum ama.aksem 5 ile gece 10 arasında tarifemiz puant denilecek tarifeden yani 260 kurustan işliyo amacımız bu saatler arasında makinaları 1600kw lik trafodan 400 kw lik trafoya cekip yani 160 kurustan calıstırmak...1 adet 630 amperlik 1 adette 400 amperlik envesor salter sipariş verdim zaten merak ettigim boyle bi sistem yaparken dikkat edilecek yada baska kullanılacak malzeme ekitmana ihtiyac warmı...yardım edersenız sevinirim.artı o 200 kw lik makinanın toplam gucu makina 3 grup olarak düsünürsek hepsi aynı anda calısmıyo.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben bunu yaparak günlük 150 tl aylık yaklasık 3000 tl fabrikaya kar ettirmeyi düşünüyorum ama.aksem 5 ile gece 10 arasında tarifemiz puant denilecek tarifeden yani 260 kurustan işliyo amacımız bu saatler arasında makinaları 1600kw lik trafodan 400 kw lik trafoya cekip yani 160 kurustan calıstırmak...1 adet 630 amperlik 1 adette 400 amperlik envesor salter sipariş verdim zaten merak ettigim boyle bi sistem yaparken dikkat edilecek yada baska kullanılacak malzeme ekitmana ihtiyac warmı...yardım edersenız sevinirim.artı o 200 kw lik makinanın toplam gucu makina 3 grup olarak düsünürsek hepsi aynı anda calısmıyo.

Doğru yoldasın. Ancak şu varki bu sistem çalışırken hergün en az 2 defa anahtarlama olmak zorunda. Günde 2 defadan yılda 720 defa anahtarlama demek. Bu anahtarlamaya dayanacak şekilde elemanlarını belirlemak faydalı olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirir ve sisteminin söylediğin şekilde çalışıp çalışmadığı ile bilgi verirsen sevinirim.

2 farklı aboneliği olan ve 2 farklı tarife kullanan(biri tek terimli tek zamanlı, biri tek terimli çok zamanlı) bir aboneyi düşünün. Tek zamanlı tarifede enerjinin birim fiyatı sabit iken çok zamanlı tarifede puant dönemindeki tüketim tek zamanlı tarifenin nerdeyse 1,5 katı pahalı, gündüz dönemindeki tüketim tek zamanlı tarifenin 1,07 katı ucuz ve gece dönemindeki tüketimi tek zamanlı taridenin 1,85 katı daha ucuzdur.

Ancak şurası var ki; abonelik aynı kişiye ait olsa bile, 2 farklı sayaçın aynı yükleri beslemesi yasalmıdır?

Ustam mekanik envesor şalterler 630 amper olan 200 küsür tl 400 amper olanda 170 küsür tl hatırladıgım kadarıyla.Ama benım zaten günlük tüketimimim 150 tl civarı bunu aya vurgugunuzda 1500-3000 tl arası degişiyo çalışmaya göre.yani sistem kendini amorti edip kara geçecegini düşünüyorum.
Sistemi yapıp devreye soktugumda siz değerli abilerime bilgi verecegim...Şimdi aklıma takılan soru boyle bişi yapmak yasalmı ???Herhangi bi sorun çıkarırmı??

''Sizin 65 kW'lık motorunuzda(tam yükte) yaklaşık 2 kat akım çekeceğinden 65*2=130 A akım akacaktır. Bu akım her fazdan çekilecek olan akımdır. Faz başına güç ise yaklaşık 22 kW olur. 65 kW'lık güç 3 faza 3'e bölünerek dağılmış olur.''

Ben burayı anlamadım doğrusu,motorun kw değerini iki ile çarpıp ki pıyasadada coğunlukla bu kullanılıyor her fazdan gecen akım 130A denmiş,ama ne hımetse peşine her fazdan cekılecek olan güç 22 kw denmiş.Madem akım hesaplamayı pratık yoldan ıkı ıle carparak yapıyoruz o zaman 22x2 her fazdan gecen akım 44 olmazmı?Çünkü diğer türlü her fazdan 130A akım geçse 3 fazın toplamı 130*3=190A eder.Buda 190*2=280 Kw eder.

Anlıcağınız baya kafam karıstı pek anlamam bu formul işlerınden ama sankı bu yazıda bı yanlışlık var gıbı.Bilen arkadaslar anlatırsa sevınırım.

Pardon 190/2=95 kw demek istemiştim,yanlış yazmışım

Ustam mekanik envesor şalterler 630 amper olan 200 küsür tl 400 amper olanda 170 küsür tl hatırladıgım kadarıyla.Ama benım zaten günlük tüketimimim 150 tl civarı bunu aya vurgugunuzda 1500-3000 tl arası degişiyo çalışmaya göre.yani sistem kendini amorti edip kara geçecegini düşünüyorum.
Sistemi yapıp devreye soktugumda siz değerli abilerime bilgi verecegim...Şimdi aklıma takılan soru boyle bişi yapmak yasalmı ???Herhangi bi sorun çıkarırmı??

peki arkadaşım saatin biri mekenik biri 3 tarifeli mi ondan mı böylemi ihtiyaça duyup kar hesabı yaptın eger öyle ise mekenigi de alektronige çevirseniz yada ben yanlışmı anlıyorum soruyu

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri