Motor kumandası

crazysea

Üye
arkadaşlar bir kumanda devresinde 4 adet butonumuz var bu butonlardan herhangi 3 tanesine aynı anda basıldığında motorumuz çalışacak 4.cü olan buton motoru durdurcak
ama bu butonların herhangi bir sırası yok yani istenilen 3 adet butona aynı anda basıldığında motor çalısacak bu konu hakkında bilgisi olan yada elinde devre şeması olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

Dostum çok hazırcısın çok basit birşey bu.Bence kendini geliştirmek için kendin çözmelisin.Ama en azından yol göstermek için ufak bir tüyo vereyim.Normal bir mühürleme devresini düşün bunu 4 değişik kombinasyonda bağla.Bu butonlar aynı zamanda normalde kapalı kontaklarıda mevcuttur herhalde.Mesela 1,2,3 butonları normal de açık start butonu, 4. butonuda stop butonu olarak koy.Buna paralel diğer kombinasonlarıda yap.Bütün butonlar her kombinasyonda biribirine seri olacak.Bu arada benim ki tüyo vermeyi geçti diirekt çözümü oldu neyse.Hazırcı gençliğimize gene bir kıyak olsun

Konu Başlığı forum kurallarına uymadığı için değiştirilmiştir.

devreyi ektsde çizdim ekts ile açabilirsin

Ekli dosyalar

• motor.zip
    16.5 KB · Görüntüleme: 106
  • motor.JPG
    motor.JPG
    26.7 KB · Görüntüleme: 208
4tane buton dusun bunlar jog buton olmalı yanı NA ve NK kontaklı
1 stop 2-3-4 start ve kontaktor bunları serı bagla faz notur arası sonra
2 stop 3-4-1-start ve kontaktor bunları serı bagla faz norur arası sonra
3 stop 4-1-2- start ve kontaktor bunları serı bagla faz norur arası sonra
4 stop 1-2-3 srart ve kontaktor bunları serı bagla faz norur arası sonra
1-2-3-4 stop olarak kullandıgın kapalı kontak cıkışlarını koprule
ve start butonlarının 4-1-2-3 koprule ve araya MUHURLEME KOY ****** anlayanazsan sekıl msn adresıne yollarım ben şema ekleyemedım

Moderatör tarafında düzenlendi:
soruda bıraz garıplık var! 4 butondan bahsetmıssın ama 4ude start butonumu? eger bunlardan 1 tanesı stop butonuysa butonları paralel yaparak tek kontaktorle ısı cozebılsın.

arkadaşım soruyu doğru yaz 4 butonda hem start hem stop mu veya 3 start 1 stopmu senin yazdığın her anlama gelir 3 start 1 stop başka 4adet hem start hem stop başka biliyorsun butonların üzerinde hem stop hem start kontağı var sorunu şöyle sormalısın 4 adet stop-start butonum var bu 4 butonla 1 motoru istediğim butonla çalıştıracam istediğimle durduracam desen daha doğru sormuş olursun.

ben devreyi söyle cizdim. 4 adet buton var bunun herhangı 3 tanesıne aynı anda basılırsa motor calısır dıger butona basılırsa motor durur.
bence pek kullanıslı bır devre degıl.

kusura bakmayın arkadaşlar soruyu eksik sordum galiba elimizdeki bnutonlar hem start hem stop yani çift yönlü buton
bunlardan her hangi üç tanesine basınca motor çalışacak kalan bir taneye basınca motor duracak

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,318
Son üye
ibrahimturan20

Yeni konular

Geri