MP4 e dışarıdan USB ile pil bağlama

mrd0646

Üye
arkadaşlar merhaba...
ipod marka Mp4 player kullanıyorum ve son zamanlarda şarjı yetmemeye başladı... artık pil ömrünün azaldığı kanaatindeyim ki öyle de zaten... bunun için bir pil yatağı düşünüyorum USB port çıkışlı... bunu nasıl yapabilirim ve kaç Voltluk pil kullanıcam?
ayrıca basit devresini çizebilirmisiniz ?
saygılarla...

usb port üzerinden ipod'a pil bağlarsan ipod bunu şarj olarak algılar ve acılmaz diye düşünüyorum

peki nasıl bi çözüm bulabiliriz ?

eğer ipod da problem yoksa pilini değiştirebilisin tabi bulabilirsen ama internette ipod'lara extra takılan pillerden görmüştüm yabancı sitelerde bi onları araştır istersen

öncelikle bilgisayarın usb portundan +5v çıkmaltadır yani senin ipodun +5v ile şarj olmaktadır.şimdi senin elinde olan malzelemelr 1 ipod 1usb kablosu sana lazım olan eski bilgisayar kaslarından öncelikle bir tane dişi usb jak bulmalısın.bu jakın üstünde 4 tane pin wardır bunların 2 tanesi weri diğer 2taneside volt için kullanılır belirttiğim gibi +5v çıkışı wardır.hangisinin voltaj çıkışı oldugunu ögrenmek için basitbir ölçü aletiyle bunu ölçebilirsin.daha sonra bu dişi jakın uçlarına +5v wermen lazım bunu normal pil ilede yapabilirsin ama benim sana tavsiyem saat pili yada bilgisayarların üstündede bulunan bios pili kullanmandır.nedenine gelince hem hazla yer kaplamaz hemde daha kullanışlı olur bu pillerin yuvalarınıda elektronikçilerde bulabilrisin umarım sana yardımçı olmuşdur.hatta şimdi banada çok mantıklı geldi.böle bir projeyle ipodumu istediğim zaman istediğim yerde kullanabilirim.

yanlız bu senin ipodunu şarj etmek yerine onunla çalıştırmanı sağlayacaktır.

korkmaz_desing zaten amacımız çalıştırmak değilmi?
benim önerimde şarj etme olayınıda ortadan kaldırmış oluyoruz.eger arkadaş çok şarj etmek istiyorsa dediğim projedeki pilleride şarj edebilir )

teknisyen59 çok ama çok sağol... akşam eve giderken malzemeleri temin edicem (para pil ve yatak ) ve uygulamasını yapıcam ok sağol yardımın için...

usb soketin ortasında iki uç d+/d- dır bunlar veri yoludur dış kısımda kalanlar ise +5v(vbus) ve gnd dir. (kırmızı vbus ,siyah gnd dir)

bence dışardan bu şekilde bağlarlasan ipod bunu şarj olarak algılar extra pil olarak görmez ve "charge" konumuna gecer

Son düzenleme:
charge konumda çalışıyor onu denedim bilgisayara bağlayarak. siz de haklısınız şarj konumunda çalışmayan tipleri varmış... onun için sorunumu sayenizde halledicem inşallah.. hepinize tekrar teşekkürler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…