NH Bıçaklı sigortanın Otomat sigorta ile değiştirilmesi

hkns

Üye
merhaba arkadaşlar
benim sorum motorlar için sigorta seçim cetveline baktığımda belli bir güçteki motor için Nh bıçaklı sigorta kullanılacaksa belli bir amper değeri , buşonlu sigorat kullanılılacaksa başka değerde bir sigorta kullanılması gerektiği yazıyordu

benim öğrenmek istediğim ise sigorta çeşitlerine göre seçeceğimiz amper değeri değişirmi İş yerimizde jeneretör ve Şebeke hattı olmak üzere 2 adet ana panomuz var ve bu panolardaki sigortalar NH Bıçaklı.Biz bunları otomatik sigorta ile değiştirmek istiyoruz ne yapmamız gerekir örneğin 32 A Nh yerine 32 A otomat taktığımızda herhangi bir sıkıntı olurmu yada işin başka bir ayrıntısı mı var teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
açma karakteristikleri farklı olduğu için değişiyor.

NH bıçaklı sigorta yerine w otomat takılmaz. NH bıçaklı sigortaların kısadevre kesme kapasitesi 100kA değerindedir. W otomatların ise 3kA-6kA-10kA gibi çok küçük değerlerdedir. Hele hele jeneratör veya trafo enerji kaynağına yakın noktalarda kısadevre akımı yüksektir olası kısadevre durumunda w otomat açamadan tahrip olur. Kısadevre hesabı mutlaka yapılmalıdır.

Tabiki birde süre sorunu var. Bıçaklı sigorta ile W otomat ların devre dışı kalma süreleride tipine göre farklılıklar gösterir. Zaten birbirlerinin yerine geçseydi w otomatlar çıktıktan sonra bıçaklı sigortalar ortadan kalkardı. Ama halen kullanıldığına göre farklı bişiler var ve kesinlikle birbirlerinin yerine kullanılması yanlıştır diye düşünüyorum.

arkadaşlarım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim belkide çok büyük bi hatadan sayenizde döndüm Ayrıca bu siteyi yayınlayan arkadaşlara da çok teşekkürler her hangi bir sorunla karşılaştığımda yada kafama bi soru takıldığında forumdan faydalanabileceğimi bilmek ayrıca insana güven veriyor Hepiniz Allaha emanet olun

nhm sigorta daha çabuk atar maliyeti ucuzdur arızaya müdahalede avantaj sağlar kötü yanları tek kullanımlık kaldır at şeklinde ve fazın birinin atması halinde bile sistemde gerilim olması dolayısı ile sistemin 2 faza kalması

Son düzenleme:
Bıçaklı sigorta yerine kullanabileceğin en iyi sistem 50 amper 35 kA kompak salterdir.ayarıda 35- 50 amper arası ayarlayabilirsin. Bilinen marka kullanırsan sorun çıkmaz.

Sn.hkns,arkadaşların kısadevre akımı ile ilgili yazdıkları doğrudur.Ama ben NH sigortaları otomat ile değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.Alacağınız otomatlar çin malı olmasın,mümkün ise 6 veya 10 KA kısa devre dayanımlı olsun.Tabi mutlaka C eğrili olacak.Sizin örneğinize göre NH00 32 A yerine 1Kutup C32 A.

Merhaba arkadaşlar,
NH (bıçaklı) sigortalar ile ilgili bir sorum olacak,
Bu tip sigortaların kısa devre akımlarını nereden öğrenebiliriz?Herhangi bir katalog da göremedim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…