O.G. Sistemde Röle Koordinasyonu?

tedaş' a bağlı taşeron firmada arıza Bakım personeli olarak çalışıyorum sistemimizde bulunan dağıtım merkezlerimizin 1 fiderinden arıza geldiği zaman enerjinin kaynağı olmayan yani başha enh üzerinden beslenen başka fider kesicilerinde ms farkıyla açmalar oluyor, röleler mc 30 r fikri olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim (dm ler arası irtibatlı xlpe kablo toprak bağlantıları ayrıldı og enh gözle kontrol edildi..) tüm arkadaşlara iyi çalışmalar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba arkadaşım nerde hangi firmada çalışıyorsun?..

Evet hangı fırma ve anlattıklarındfan bırsey anlamöadım bende calıstım

sanırım açan diğer röle ayarınız çok düşük. Hattan darbe geldiği zaman düşük ayarlı olan rölenizde etkilenip açıyor sorunuzdan anladığım bu...

Arkadaşım burada selektivite diye bir olay var ve senin burda röle ayarlarında sorun var ve bu selektivite olayı örneğin dm1 yani dağıtım merkezinden 1 noludan 20 noluya doğru trafolara ring li ve xlpe kabloları gidiyor diyelim ve burada öneli olan 14 nolu trofoda fazlar kısa devre oldu diyelim ve bu kısa devere esnasında 2 nolu ve dm1 trafo merkerkezi bu arızayı görmemesi lazım en yakınındaki 11 veya 12 nolu trafodaki kesicinin açması lazım buda milisaniye yarlamaları ile ilgilidir ölenin markaaısnı yazabilirsen sevinirim biz merlin gerin sepamları ile bu işlemi gercekten mükemmel bir sekilde sistem celısıyor.

Ve dm1 deki 150ms yapacağız ve onun önündeki tr1 de 140msn tr2 130msn tr3 120msn tr4 110msn gibi değerler girilmeli bilmem anlatabildim mi eğer bu konu hakkında konusabiliriz beni profilden meil adresini ekeleyebilrsen sana yardım olabilirim tahsin arıkan uşak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
rölelerimiz micro electrica scientifica mc 30 r sizin bahsettiğiniz sepam serisi röleler de problem yaşamıyoruz tüm ayarlar koruma haritalarımıza göre yapılıyor fakat rölelerde bi problem varmış gibi sürekli toprak üzerinden açma veriyor aynı baradan birkaç kesici ve o fiderle hiç alakası olmayan köy hattını besleyen bi kesici yani köy hattından gelen arızayı yakalayan röle açtırma zamanı ile aynı anda şehirde bir dm sıfır oluyor sorun bu fikirleriniz için teşekkürler...

1-röle ayarlarında problem olabilir.
2-mc 30 serisi röleler kızaga tam oturmadıgı için olabilir.
3-kesici arızalıdır açmada gecikiyor olabilir.

bu sebepler yok ise mcr serisi röleler arıza akımlarını kaydeder arıza akımlarına bakarak problemin neden kaynaklandıgı hakkında fikir yürütebilirsin.
bu şekilde ki sıkıntılar genelde yüksek akım geçen toprak arızalaında oluşuyor.

toprak açmalarında sabit zaman mı ters zamanmı kullanıyorsunuz?

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…