Odamın Elektriğini Üretmek

avehbi

Üye
Merhaba
Foruma yeni üye oldum ve az çok bilgim var.Benim küçük bir balkonum var. Bana ait ve çalışma odası olarak kullanıyorum.Amacım güneş paneli ile aküyü beslemek ve aküdeki elektriği 220v a çevirerek elektrik ihtiyacımı karşılamak. Bulduğum güneş paneli 17.5 volt ve 10 watt. Bir tane bu güneş paneli ve kuru tip akü ve inventör benim odama yetermi. Odamda 2 tane akvaryum motoru 1 adet tasarruflu çalışma masası lambası ve bazende laptop şarjı için kullanacağım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim
:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İlginize teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz:confused:

eğer yüksek akımda birşey çalışacaksa akü hemen bitebilir. tahminimce

Öyle ısıtıcı falan çalıştırmayacağım. Dediğim gibi sadece yukarıdakiler. Peki iki yada üç aküyü paralel bağlasak?

akünün değerlerini ve senin ihtiyacına göre yapabilirsin

10 w. panel çok küçük kalır. Yaz aylarında saat 10.00 - 16.00 arası güneşin en yoğun olduğu saatlerdir. Hadi biz bunu 8 saate çıkaralım. 10 w. x 8 saat = 80 w/h yapar. Yani şu demektir,
Yaz aylarında 8 saatte elde ettiğiniz güç ile 80 w.lık bir alıcıyı ancak 1 saat kullanabilirsiniz.

Kaç wattlık güneş paneli kullanmak gerektiğini şöyle hesap edebilirsiniz.
Kullanacağınız her cihazın gücünü ve günde kaç saat kullandığınızı hesaplayın. Mesela
Lamba 20 w. 5 saat çalışacak 100 w/h yapar.
akvaryum motoru 50 w.(tahmini söylüyorum) 10 saat çalışacak 500 w/h yapar.

Bu şekilde kullanacağın bütün cihazların sarfiyatını topladıktan sonra diyelimki 1000 w. yaptı.
Günde en fazla 8 saat enerji alabileceğimize göre 1000 / 8 = 125 w. eder. Bu durumda 125 w. hatta 150 w. panel kullanmak gerekir.
Hatta 150 w. olmasında fayda var.

150 ah akü kullanabilirsin. Ayrıca akü şarj kontrolüne ihtiyacın olacak. Bir de akü elektriğini 220 v. ac.ye çevirecek 500 w.lık invertör lazım.

biara bbende buna benzer bir olay düşündüm fakat maliyeti çok tutuyor hem güneş denilince kış yagmur kar derken iş boyutunu iyice asıyor onun normal düzene devam

Güneş panelin yetersiz kalır. Gücünü arttırmalısın.

Astarı yüzünden çok pahalıya gelir. 10Watt güç herşey için çok az. Hobi olarak yapılacaksa neler gerektiği yukarıda gayet güzel bir şekilde özetlenmiş. Elektrik olmadığında da elektriği kullanayım, aküler şarjlı olsun diyorsanız, bence en pratik çözüm piyasada bilgisayarlar için satılan inverter kullanmak. Hem çok ucuza gelir, hem de farklı cihazları biraraya getirirken kaçınılmaz olan zaman, para ve verimlilik kayıplarının önüne geçersiniz.

Herkese çok teşekkür ederim.Çok güzel bir şekilde açıkladınız.

ŞEF abini dediği gibi hesapladığımda 600w çıkıyor. Benim odam Yaklaşık 6 saat boyunca güneş aldığına göre 100 watt lık güneş paneli almam lazım. Peki burda aküyü nasıl hesaplıyacağım. Ben direk kullanmayacağım ki.Önce aküye depolayacağım. ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Geri