OG Analiz-Kayıt Bilgi Cihazı

DinTOR

Üye
Orta gerilim seviyesinde enerji üzerinde;

1. Gerilim dalgalanmalarını zamanını ve seviyesini ölçüp saklayan.
2. Gerilimin ayaralanan skalanın altına veya üstüne çıkması durumunda sinyal verebilen.
3. Elektrik kesintilerini kayıt yapabilen

bir cihaz muhakkak vardır ama ben bulamadım bu konuda OG den ölçüm yapan, EPDK nın Tedarik sürekliliği ile ilgili yönetmeliğine göre işimizi kolaylaştıracak özelliklere sahip olan bir cihaz önerebilirmisiniz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kaliteli analizörler,istediğiniz ölçümleri yapabilmektedir.Fluke,Kyorıtsu,Chauvin Arnoux ci-
hazlarını tavsiye ederim.

Kaliteli analizörler,istediğiniz ölçümleri yapabilmektedir.Fluke,Kyorıtsu,Chauvin Arnoux ci-
hazlarını tavsiye ederim.

Bahsi geçen firmaları inceledim "güç analiz araçları" var bunlar AG seviyesinden ölçüm yapıyor
Chauvin Arnoux - Product Form
Fluke 430 Series Three-phase Power Quality Analyzers
6310 KYORITSU

ben yanlış yere mi bakıyorum?

Arkadaşlar
MPR63 kayıt cihazını uygun gördüm kendimce 1 haftalık kayıt yapabiliyormuş ve birçok özelliği var.
Kurulumunun tamamını bir firmaya yaptıracağım ve 2 adet kurmak durumundayım, bu konuda nasıl kurulacağı ve dikkat etmem gereken noktalar varsa bilgi verebilirmisiniz.
Yani Akım ve Gerilim trafolarından gelen kabloların uçları arada herhangi bir cihaz (sigorta gibi) konmadan direk bağlanarak, besleme hattına ise cihazı korumak için sigorta ve çeşitli ekipmanlar ile desteklemek yeterli olurmu ? akım trafo girişlerine 6-7 amperlik bir sigorta ile korusak ve onada akım trafolarının uçlarını kısa devre yapacak şekilde bir mekanizma ayarlasak, hepsi bumudur farklı şeyler varmı ?

Arkadaşlar firmanın birinden teklif aldım iki adet
mpr-63 röleyi bir panoya kurulumu dahil olmak üzere montajına
1500+kdv teklif etti iyimi sizce bu fiyata
ve birde artık analizör cihazını taktıracağım entes markanın kötü bir yönü varmı? Çok daha özelliklilerini bulabilirmiyim? Taktırmadan önce bilseydim keşke.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Chauvin Arnoux Portatif analizör ile bu ölçümler kolayca yapılabilir ve ölçüm değerleri PC ye aktarılıp analiz edilebilir.

Portatif enerji analizörleri mili saniye mertebesindeki olayları da kayıt edebilir. Aynı şekilde pano tipi analizörlerde. Ancak portatif bir ürün alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.
1- Transient Ölçecek misiniz? : Eğer ölçmek istiyorsanız mili saniye mertebesinde ölçüme ihtiyaç var demektir. (Transient ölçümünde analizörün kaç örnek/peridla kayıt yaptını kontrol edin)
2- Nötr akımı ölçecekmisiniz? Eğer ölçecekseniz nötr akımı girişi analizörde olmalı
3- Kaç amper ölçeceksiniz ve nerede ölçeceksiniz : eğer ölçeceğiniz akımlar düşük seviyelerde ise (max 100A) küçük akım probları almalısınız eğer yüksek akımlar ölçecekseniz ölçeceğiniz noktadaki kablo-bara çaplarına uygun bir akım probu almalısınız. Tavsiyem esnek akım problarını tercih edin. Eğer hem düşük hemde yüksek akımları ölçecekseniz her iki problardan da almalısınız.
3-Alacağınız analizör paralel proses yapabilmelidir : Örneğin; analizörü transient yakalaması için ayarladığınızda aynı anda standart trend kaydı, alarm eşik değer kontrolü, ölçümleri görüntüleme işlemlerini aynı anda yapabilmelidir.
4- Trend kaydındaki parametreleri özgürce seçebilmeli ve trend kayıt periyodunu, frekansını siz ayarlayabilmelisiniz.

Linkte ihtiyacınıza uygun seçebileceğiniz bir ve üç fazlı birçok analizör var. : Portatif Enerji Analizörleri

Pano tipi analizör seçiminde tek fark akım probları sabittir. Eğer var olan bir sisteme pano tipi bir analizör bağlayacaksanız akım trafoları sorun olabilir bu durumda ayrılabilir gövdeli akım trafosu almalısınız.

Pano tipi Analizörler : Pano Tipi Enerji Analizörleri Endüstriyel Ölçüm-Koruma Ürünleri

Chauvin Arnoux ürünlerinin akım ve gerilim trafosu oranları ayarlanabilir. Dolayısı ile OG den ölçüm yapabilirsiniz. OG sekonderden ölçüm yapmak için CA8335 veya CA8332 enerji analizörü ile MN93A akım pensi (100A'e kadar primer, x/5A sekonder) almalısınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
...Peki bu Orta Gerilim cihazları, yani Orta Geerilim analizörler, bağlantıları konusunda bilgisi olan yardım edebilir mi? Örneğin bu cihaz, Alçak Gerilim tarafına bağlanan, akım ve gerilim trafolarından gelen siyallere göre mi elektronik analiz yapıyor?

Sayın netiq69,
OG'de gerilim seviyesi yüksek olduğu için mecburen sekonder devrede çalışmak zorundasınız.
Murat GÜL bey yazısında çok güzel belirtmiştir.
Tonlarca para vererek bu işi yapmayın.
OG'de ölçüm ve analiz işi uzmanlık gerektirir. Cihaz alıp sisteme takmakla bu iş bitmez. Cihazın almış olduğu kayıtları analiz edip arızayı tespit etmek bir uzman işidir.
Almış olduğunuz cihazı satan firma tam destek vermelidir.

EÜAŞ kayıt için honeywell firmasının kayıt cihazlarını 1 yıl önce tüm santrallerine taktırmıştı.

Şartnameye ve Yönetmeliğe uygun olan en ucuz cihaz hangisi ve kaç lira?

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri