OG hücre seçimi

160 kVA trafo için kesici kullanmaya gerek yoktur. burda yapmanız gereken yük ayırıcılı giriş , sigortalı yük ayırıcılı çıkış ( trafo koruma için ) olması yeterli ve ölçü içinse 160 kVA için sekonder olması istenir yani alçak gerilim panosunda .. en ekonomik tercih budur. kesici koymanızın pek manası yok gereksiz yere maliyeti artırmaktır. düşük güçlü trafolarda sigorta ile korumak her zaman daha doğrudur.
bu arada yük ayırıcılı hücrelerle yük altında 1600 kVA ' ya ( 1600 kVA dahil ) kadar açma kapama yapabilirsiniz.kesici hücrelere boş yere 10.000 tl vermeyin bu dediğim 2 hücrenin maliyeti okadardır.
herşenden önemlisi TEDAŞ ' tan enerji müsaadesi alarak işe başlamanızı tavsiye ederim..

___

hatta yük ayrıcılı giriş hücresi yerine kablo bağlama hücresi ile de yapabilirsiniz teknik olarak bir sakınca yoktur. yani kablo bağlama hücresi giriş olur ve çıkış hücresi olarak da sigortalı yük ayırıcı kullanabilirsiniz buda en ekonomik çözüm olur..tabi TEDAŞ ' ı ikna edebilirseniz...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Xlpe'nin branşman aldığı noktaya(havai hattınız var ise) h.s.t.a.(harici sig.topraklı ayırıcı) monte ederek kablo bağlama hücresi kullanabilirsiniz.Bunun dışındaki hallerde kablo bağlama hücresini enerji müsaadesine koydurtmanız zor.

aslında 1 adet yük ayırıcılı giriş hücresi ve
1 adet yük ayırıcılı sigortalı trafo koruma hücresi işinizi görür.
eger hücreler,trafo ve pano için özel olarak yer hazırlanmamışsa bir adet 4.35 beton köşk gereklidir.

ölçümü ag panodan alırsanız ölçü hücresine gerek kalmaz. ama tedaş alacaksınız derse ölçü hücresinide almanız gerekebilir. trafo gücünüz küçük olduğu için ölçü hücrenizin ıth farkı yüksek çıkacaktır.

ben og hücre ve beton köşk satışı yapıyorum. Aysan Elektrik'teyim. bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

ayrıca bu kadar temel şeylere vakıf olmadan işi almanızda tuhaf geldi bana ( ayırıcı kesici farkı gibi)

hocam türkiyede iş yapmak için bu farkı bilmeye gerek yok!

Nasıl bir iş yapacağınız tamamen işletmeye bağlı . Onlar ne isterse onu yapacaksın ve işletmeye devredeceksin . Ha bu zorunlulukmu ? Belki değildir. Paran ve vaktin bolsa kafana göre birşeyler yapmayı deneyebilirsin.

Kolay gelsin.....

Bana göre en iyisi ABB nin ürünleri (M36) bir bak istersen

Bende Şu anda 2000 + 2000 +2000 üç adet trafo var hücrelerin hepsi ABB nin ürünleri var ve çok memnunum

Moderatör tarafında düzenlendi:
AKTIF Elektroteknik Sanayi ve Ticaret A.S.
Aksemsettin Mahallesi Catalca Sokak No:113
06930 Sincan / Ankara
Tel : 0 312 269 46 02
Faks : 0 312 269 45 01

arkadaşım bu firmadan SERDAR BEKER İLE iletişime geçersen yardımcı olurlar.

...Forum başındaki arkadaşa ek olarak: Orta Gerilimde, mutlaka Giriş Hücresi + Çıkış Hücresi + Trafo Hücresi vardır...

- Eğer bu sistemin çok güvenli olmasını istiyırsan:
Giriş ve Çıkış Hücrelerinde, Trafo Hücresi ile mutlaka Kesici+Ayrıcı kombinasyonu

- Eğer bu sistem sadece güvenli ve az maliyetli olmasını istiyorsan:
Giriş ve Çıkış Hücrelerini Yük Ayırıcıları, Trafo Hücresi Kesici+Ayırıcı

- Eğer şartname izin veriyorsa ve ucuz bir sistem olmasını istiyorsan:
Giriş ve Çıkış Hücreleri Ayırıcılı, Trafo Hücresi aynı şekilde Kesici+Ayırıcı kombinasyonu olmalı...

---------------------------------------------
"Amacınız, eş peşinde koşmaksa iş bulamazsınız, ama amacınız iş ise, eşiniz sizi farkedecektir..."

...Hücre firmasına Giriş ve Çıkış Hücresi için yük ayırıcısı, Trafo hücresi içi SF6 gazlı kesici iste... Onlar geri kalan gerekli donanımı hallederler...

---------------------------------------------
"Ya göründüğün gibi ol,
ya da olduğun gibi görün." Mevlana

Arkadaşım güneydoğu sınır bölgelerinde karakol işleri için Eltes Elektrik ten 5 takım Yükayırıcılı giriş ve Yükayırıcılı Sigortalı Trafo koruma aldım ve teslim ettim. 630kVa trafo gücüne kadar kesici ihtiyacın olmaz sigorta ile koruyabilirsin. çünkü kesicinin sürekli açma kapama yapacağı bir sistem yok karakollarda. Bizim kontrolün önerdiğini söyleyim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…