Og kablo birlestirme yardım

hacuteam

Üye
Arkadaşlar Xlpe yeraltı kablosu hakkında bir sorum olacak.

Kabloda 1 giriş 2 çıkış olacak. Yani bir direğe yeraltondan 3 kablo geliyor. Bunlardan biri enerjili. Diğer ikisini ayırıcı üzerinden enerji kendir işler. Biz bu direği iptal edip kabloları yeraltına almayı planliyoruz. Bunu basil yapariz. Aklima beton menfez ile bakir bara üzerine almak geldi. Bunun başka yolu varmidir. Mesela T seklinde bir ek muf varmidir...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yeraltından trafo direğine bir giriş-çıkış'ı birleştirmeyi (TEDAŞ'çılar buna başbaş der.) TEDAŞ kolay kolay kabul etmez, kabul ettiği yerlerde nadiren oluyor. Ancak 3 devre kabloyu seksiyoner üzerinde birleştiremezsin buna kesinlikle onay verilmez. Bu işin tek çözümü beton köşktür (1giriş-2çıkış-Trafo koruma hücresi)

Yaşlıuzman ben biraz yanlış anlattım hearlde...

Bahsettiğim direk trafo direği değil. OG müşterek bir hatta adamın tesisinin içerisinde zamanında havai hat varken direk dikilmiş ve direğin üzerinede ayırıcı konmuş. Soradan tesis yeraltına çevrilince bu sefer yeraltından gelen kablolar aynı direğin üzerinde birleştirilmiş. Yani Bahsettiğim ayırıcı direğinde ayırıcının üstünden bir 3 faz kablo girilmiş. Alt çıkıştanda yine yeraltı olarak iki 3 faz çıkılmış. Şimdi adam bu direği ve ayırıcıyı iptal etimek istiyor. Adamın zaten hat başında ayırıcısı var. Onda sorun yok da o 3 tane 3 faz kabloyu yeraltında birleştirecek bir şey var mı onu bilmiyorum. Yani su tesisatındaki gibi T gibi bir ek muf var mı diye sormak istemiştim. İnşallah anlatabilmişimdir...

Yüksek gerilimde "buat" hiç duymadım..
bir hastaneye ek bina yapılmıştı, yakınından YG kablosu geçiyordu, ek binadan yoldan geçen kabloya 2 adet YG kablosu çekildi.
yani mevcut kablo güzergahını değiştirip ek binaya girdi, ordan çıkıp geri geldi ve yoluna devam etti..

Nereden geliyor nereye gidiyor bahsedilen 3 kablo?

sayın hacuteam. mesajınızı okudum gelen xlpe og kablosu yeraltıdan ayırıcı direğine ayırıcı çıkışından 2 ayrı tesis yine kendilerine ait xlpe og kablosu besleniyorlar.OG de yeratında menfez içerisine barayla felan birleştirmek işletme kurallarına işgüvenliğine uygun değil. bu sorunu
tadaşla çözebilirsin.enerji hattı her ne kadar size aitsede tedaşın izni olmadan og de değişiklik yapamazsın. bildiğim kadarıyla 1 giriş 2 çıkışlı og ek mufu yoktur. xlpe çok pahalı değil, gerideki ayırıcı çok uzak değilse sizde kablonuzu döşeyip 3 adet ek mufla birleştirip yeratına alın.ayırıcı çok uzakise sn yaşlı uzmanın dediği gibi 1 giriş 2 çıkışlı köşk gerekebilir...saygılarımla

Slm arkadaşım
önce sağlık
hayırlı işler ve çalışmalar

öncelikle düşüncen olumsuz veya olumlu olsun
tavsiyem bağlı olduğun elektrik şirketine danişmanı tavsiye ederim
Kabul şart yenilenmesi gerekli
kabul şart verilmeden hiç bir işlem yapma boşuna masraf edersin

sayğılarımla....

bu direk kimin sorumluluğunda.

arkadaşım: dağıtım şirketinden habersiz OG de değişiklik yapılamaz
şirketin onayı ile yapılır, ve yapılan değişiklikler projeye tadilat olarak işlenir.
çalışma kurum tarafından resmiyete girer. enerji kesme müsadesini alır çalışmanı yaparsın... saygılarımla

Yaşlıuzman ben biraz yanlış anlattım hearlde...

Bahsettiğim direk trafo direği değil. OG müşterek bir hatta adamın tesisinin içerisinde zamanında havai hat varken direk dikilmiş ve direğin üzerinede ayırıcı konmuş. Soradan tesis yeraltına çevrilince bu sefer yeraltından gelen kablolar aynı direğin üzerinde birleştirilmiş. Yani Bahsettiğim ayırıcı direğinde ayırıcının üstünden bir 3 faz kablo girilmiş. Alt çıkıştanda yine yeraltı olarak iki 3 faz çıkılmış. Şimdi adam bu direği ve ayırıcıyı iptal etimek istiyor. Adamın zaten hat başında ayırıcısı var. Onda sorun yok da o 3 tane 3 faz kabloyu yeraltında birleştirecek bir şey var mı onu bilmiyorum. Yani su tesisatındaki gibi T gibi bir ek muf var mı diye sormak istemiştim. İnşallah anlatabilmişimdir...

Yanlış falan anlatmadınız gayet güzel izah ettiniz verdiğim cevapta aynen olduğu gibi geçerlidir. Ek olarak Sn röleci necdet'in dediği gibi projesiz onaysız en ufak bir işlem yapamazsınız. TEDAŞ'a başvurursanız beton köşk ve hücre ister, bana sorarsanız hiç kaşınmayın derim yok illada direği kaldıracağız diyorsanız eller cebe gidecek(Özel hat kabulüyle.)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,222
Kullanıcılar
451,590
Son üye
Culha

Yeni konular

Geri