omron plc bir kaç soru

memoharici

Üye
merhaba arkadaşlar sizin için basit olduğunu düşündüğüm bir kaç soru sormak istiyorum

1- W,D ve başında harf olmayan registerler var 3800 gibi bu registerler arasındaki fark nedir
2- işaretli datalar hakkında bilgim yok neden işaretli ne anlama geldiğini söylerseniz sevinirim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
D register derken DM hafızayı kastediyorsun herhalde.
Matematik işlemlerde kullanılan sayıların saklandığı hafıza bölgesidir.

Başında harf olmayanlar ise özel hafıza bölgeleridir.
Mesela;
25501 -->0.2s clock impulse (0.1s on, 0.1s off)

W registeri ise bilmiyorum. Böyle bir register olduğuna emin misin? W-->word olmasın ?!...

İşaretli ve işaretsiz data ise:

işaretsiz data:
örneğin word büyüklüğündeki bir hafıza bölgesine 16 bitlik bir değer atayabilirsin.

Bu değer 0-65536 arasında olabilir. (2^16=65536)

işaretli data:

Eğer sen bu alana hem pozitif ve hem de negatif sayılar yazmak istersen, 16 bitlik alanın en soldaki bitine (15. bit işaret biti) lojik-1 yazarsın sayı negatif, lojik-0 yazarsın sayı pozitif olur.

Bu durumda 16 bitin biri (işaret biti) olduğunda geriye 15 bit kalır. 15 bit ile max 32768 sayısına ulaşabilirsin. (2^15=32768)

İşaret bitinin 1 yada 0 olmasına göre 16 bitlik alanda -32768 ile +32767 arası sayıları saklayabilirsin.

Tabi PLC buradaki bilgiyi 16 bit olarak yazar ve okur. Onun işaretli yada işaretsiz bir data olduğunu kullandığın komut ile PLC'ye bildirirsin.

w-->word
d--> double word diye hatırlıyorum 16-32 bit

aslında bunların hepsinin listesi var dökümanlarda omron manuel türkçe var sitede aratırsan bulursun

kolay gelsin

vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim H ile başlayan bitler var bu bitlerin kullanım amacı nedir

w-->word
d--> double word diye hatırlıyorum 16-32 bit

aslında bunların hepsinin listesi var dökümanlarda omron manuel türkçe var sitede aratırsan bulursun

kolay gelsin

W ve D ifadeleri siemenste dediğiniz gibi ama omronda program yazımında D kullandığınız zaman cx-prg.. onu DM'ye çevirir, yani Data memorydir.

H--->HR (holding relay-tutucu röle)
HR 00 - HR 19 (20 words) HR0000 - HR1915 (320 bits)

Enerji kesilince yada PLC program moduna geçince durumunu koruyan hafıza bölgeleridir.

cj1 m 220 v besleme
D= data memori
H= tutucu role
W=iç kontok olarak kullanılır
T= zaman rolesi
C= sayıcı
ama plc modeline göre harfler değişiyor ona göre yazdıklarım cj1m-h-g için

D omronda da word dur hatta tipini kendin ayarlayabilirsin int, longinteger vs..

D omronda da word dur hatta tipini kendin ayarlayabilirsin int, longinteger vs..

Merhaba
Arkadaş "W,D ve başında harf olmayan registerler " demiş.
Buna istinaden DM olarak belirttim.

Sizin kastettiğiniz DINT ve LINT olabilirmi ?
Çünkü CPM1A modelinde D tek başına kullanılmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,107
Kullanıcılar
451,426
Son üye
abdullahse

Yeni konular

Geri