opample belli mesafe aralıklarında zaman farkıyla led yakma

zacnblnt

Üye
ben opamp kullanarak (devrede pic olmayacak) wheatston köprüsünde sensör kullanarak led yakacam.ancak led belli bir süre yanmalı (öncesinde kapasite koyarak v.s) ledler belli zaman aralıklarla belli bir mesafe ilerde(ışık izleyen robotta yapacam ve bu ışığı takip etmesini sağlayacam) olması gerek.
yardımcı olursanız sevinirim .

Yanıp sönen led mi istiyorsunuz? Yoksa sadece belli bir süre yanıp sönmesini mi istiyorsunuz? Birincisini 555 entegresiyle kararsız (astable) bir devre ile, ikincisini yine 555li tek kararlı (monostable) bir devre ile yapabilirsiniz. Birincisini illa opamp ile yapacaksanız schmitt kare dalga üreteci ile de yapabilirsiniz.

Kısa zaman farkı istiyorsan transistörün beysine kondandsatör koy belli bir süre kondansatör boşalıncaya kadar iletimde kalır.

Yanıp sönen led mi istiyorsunuz? Yoksa sadece belli bir süre yanıp sönmesini mi istiyorsunuz? Birincisini 555 entegresiyle kararsız (astable) bir devre ile, ikincisini yine 555li tek kararlı (monostable) bir devre ile yapabilirsiniz. Birincisini illa opamp ile yapacaksanız schmitt kare dalga üreteci ile de yapabilirsiniz.
üstüne ışık izleyen robot koyacam robot ışığa yetişene kadar yanmasını sağlamam gerek
ama devre şemasını bulamıyorum ...

devre şemasını kendim tasarladım ancak direnç değerlerinin wheatstone köprüsünde ve yükseltici opamp devresinde uygulamada koyabileceğim direnç değerlerini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ;)

herkes problem söyler çözüm üretmez
yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler
proje yattı
güzel projesi olan varsa paylaşabilirse sevinirim.
içinde sensör olması gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,005
Kullanıcılar
451,217
Son üye
eren5263

Yeni konular

Geri