Otomatik kepenk kontrolü

ekrem-gs

Üye
Merhaba 1-0 konumunda uzaktan kontrol edilebilen alarm sistemini, otomatik kepenk sistemine uyarlamak istiyorum. kepenk sisteminde ''yukarı-ortak-aşagı '' klemensleri var. alarm sistemine röle ile bağladığımda sadece on-off(1-0) konumu oldugundan kepenk sürekli ''asagı veya yukarı'' basılı kalıyor.buna zaman rölesi baglamak istiyorum. (örn:60 sn asagı-60 sn yukarı), on-off(1-0) konumuna göre calışmasını sağlamak için nasıl bir zaman rölesi kullanmalıyım.

Eğer zaman rölesi; enerji geldiğinde tetiklenicek ise, elektrik gidip geldiği durumunda göz önünde bulundurulmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O iş zaman rölesiyle pek olmaz. Alt ve üst noktalara limit swich koy.

stop swichleri var zaten sistemi çalıştırdım ama uzaktan kumanda ilede açılıp kapandığı için sürekli basılı kalmaması lazım.alarm sistemi ups baglı birde kendi aküsüde var.3 adet 12v zaman rölesi ile yapıcam ama 100 tl tanesi maliyeti çok yüksek çıkıyor.ihtiyacım olan besleme gerilimi ile değilde tetikleme ile sn sayıp durması.elektrik gidip gelse dahi tetikleme olmadan devreye girmiyecek bir zaman rölesi bildiğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ne yapmaya çalıştığını anlayamadım ama; İmplus Rölelere (darbe akım anahtarı) bak.

Arabalar için zaman röleleri var 15-20 lira birşey(12v zaman ayarlı) belki işinizi görür.

zaman rolesı ıle o senaryo saglıklı olmaz
muhurlemeli start ve stop(switch ile kumanda kesmeli) yolverme olmalı ...
kumandanız ne tur ??? radyo frekansı ılemı ?
uzaktan start stop mu ??
kepenk elektrık yolverme duzenegınızın detaylı resmı ve uzaktan ne ile kumanda edeceksınız kumanda sıstemınızın kontakları hakkında yeterlı bılgı verırsenız en az malıyetlı ıstedıgınız kumanda hakkında yardım ederım ...
zaman rolesı bu gibi konularda herzaman saglıklı sonuç vermez .aklınızda bulunsun .

Bu uygulamalarda limith swich " kafam rahat olsun etliye sütlüye karışmim" çözümüdür. Sizin senaryonuzda kapı fotoseli , basınc sensoru, encoder li tur sayacı olması gerekir. Normali budur. Ama sayın ustaların çözüm önerisi de yapılabilir tabi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…