Pano Soğutma

Sen fanlari koy hele. Pisman olmazsin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Ben direk vatan bilgisayarın sitesinden kasa fanı aldım. Bulabildiğim en ucuz fan. Pahalı olanlar ışıklandırmalı falan. Gerek duymadım :)

Onlar 3 kablolu oluyor. Sarı kırmızı siyah. Kırmızı-siyah DC akım için. Sarı da anakarttan kasadaki ısıya göre hız ayar sinyali için. Sarıyı devre dışı bırakıp direk 12v verdim. Tam devirde çalışıyor.

Sıcak hava akımı oda içerisinde normalde aşağıdan yukarıya doğru olduğu için, eğer sorun yaratmıyorsa pano içerisinde de aşağıdan yukarıya düzenlemek daha iyi olabilir.

Evet doğru abi sıcak hava aşağıdan yukarıya doğru olur dışa üfleyen fanın üstte olması lazım ama dediğim gibi en büyük ısı üretenler güç kaynakları o yüzden panonun içinde yukarı yükselmeden direkt aşağıdan sıcak havayı boşaltmak benim aklımdaki. Ayrıca panonun kapağına Yine güç kaynaklarının üstüne gelen yere fan menfezlerinden koymayı düşünüyorum. Böylecece güç kaynaklarına da oradan soğuk hava girişi olmuş olacak. üstteki içeri üfleyen fan ise step sürücüleri soğutarak sürücüleri rahatlatmış olacak

Merhaba,
Bilgisayar konusu ilgi alanım ve mesleğim olduğu için, fan seçimi konusunda yardımcı olabilirim. Ortamdaki ses düzeyi ve soğutulacak alan ne kadar büyük bir yer bilmiyorum ama eğer soğutmada işlemci fanı veya devir kontrollü egzost fanlarından kullanır iseniz bu fanların ebatları küçük olacağından yüksek devirli kullanıldıklarından ortaya çıkan ses normal bir oda ortamında bir yerden sonra rahatsız edicidir. Eğer atölye gibi bir ortamda kullanılacaksa, bu ses tek fan için hissedilmeyecektir. Zira cihazınızın da iç hacmi büyük ise bu fanlarda tek başına yeterli olmayacaktır, birden fazla fanı biribirine bağlayarak çalıştırmanız gerekecektir. Buda ortamda ciddi bir ses oluşturacaktır. Ses konusu önemsiz derseniz grup halinde kullanılan devirli fanlar işinizi görecektir. Eğer ses sorun yapar derseniz bu sefer daha büyük ve işlemci fanlarına göre devri düşük fanları tercih etmek zorundasınız. Bunlar diğerlerine göre sessiz ve hava sirkülasyonu fazla olan fanlardır.

Yani özetlersek yüksek devirli fanlar genelde ya yüzeye doğrudan hava üfleyen (işlemcilerin alüminyum blokları gibi) yerlerde kullanılır yada alan olarak dar (server kasaları gibi) yerlerde kullanılır. Buna göre fan seçiminde bulunabilirsin.

Merhaba,
Bilgisayar konusu ilgi alanım ve mesleğim olduğu için, fan seçimi konusunda yardımcı olabilirim. Ortamdaki ses düzeyi ve soğutulacak alan ne kadar büyük bir yer bilmiyorum ama eğer soğutmada işlemci fanı veya devir kontrollü egzost fanlarından kullanır iseniz bu fanların ebatları küçük olacağından yüksek devirli kullanıldıklarından ortaya çıkan ses normal bir oda ortamında bir yerden sonra rahatsız edicidir. Eğer atölye gibi bir ortamda kullanılacaksa, bu ses tek fan için hissedilmeyecektir. Zira cihazınızın da iç hacmi büyük ise bu fanlarda tek başına yeterli olmayacaktır, birden fazla fanı biribirine bağlayarak çalıştırmanız gerekecektir. Buda ortamda ciddi bir ses oluşturacaktır. Ses konusu önemsiz derseniz grup halinde kullanılan devirli fanlar işinizi görecektir. Eğer ses sorun yapar derseniz bu sefer daha büyük ve işlemci fanlarına göre devri düşük fanları tercih etmek zorundasınız. Bunlar diğerlerine göre sessiz ve hava sirkülasyonu fazla olan fanlardır.

Yani özetlersek yüksek devirli fanlar genelde ya yüzeye doğrudan hava üfleyen (işlemcilerin alüminyum blokları gibi) yerlerde kullanılır yada alan olarak dar (server kasaları gibi) yerlerde kullanılır. Buna göre fan seçiminde bulunabilirsin.

Detaylı bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Pano ölçüleri 600x500x220 mm ölçülerinde.

Yani diyorsunuz ki yüksek devirli fanlar ses yapar ama ses istemiyorsanız büyük çaplı düşük devirli fanlarda aynı hacimde havayı sirküle eder.

Son düzenleme:
Eğer "Çetinkaya pano" denilen plastik panodan ise yan tarafa en büyük 120 veya 140'lık fan sığıyor. Tam emin değilim ama. Yan tarafı panonun içinden ölçebilir misin Faruk?

Eğer "Çetinkaya pano" denilen plastik panodan ise yan tarafa en büyük 120 veya 140'lık fan sığıyor. Tam emin değilim ama. Yan tarafı panonun içinden ölçebilir misin Faruk?

Markasını hatırlamıyorum. Sanırım yanlarada 120 lik fan sığıyor diye hatırlıyorum. Ben direkt tavan ve tabanına odaklanınca yanları ölçmedim hiç.

Forum istatistikleri

Konular
128,893
Kullanıcılar
451,037
Son üye
hskaban

Yeni konular

Geri