Pcb Plotter Program Yardımı

Aynı videoyu izlerken aşağıdaki videoyu gördüm. SMD montajına uygun çözünürlükte kazıma yaparken aynı zamanda takım değiştirerek kompanentleri de PCB'ye yerleştiriyor. Makine gayet hoş göründü gözüme.

İşleme kalitesi manyak güzel Daha böyle sonuç alamadım ben hiç. Gerçi birkaç kez olmuştu ama yine de süper yapmış.

Güzel makina olmuş. Derli, toplu.
Fiyatı da güzelmiş.
2000euro makina.
400 Spindle. Anladığım spindle olarak 2500KV civarında BLDC yi RC esc ile birlikte kullanmış. Hız ayarı için standart 50Hz PPM sinyali kullanıyor.
Hızlı kazıyacam diye 4800KV BLDC ile 60000Rpm lik spindle yapmıştım. Yarım saatte rulmanı dağılmıştı.

200 er euro da lehim sürme ve vakumlu yerleştirme aparatları.
İşleme kalitesindeki en önemli etken kullandığı uç.
0.1-0.2 kalınlıklarda düz, açılı olmayan uçlar kullanıyor.Uçların tanesi de 10Euro imiş.

Videonun 1:50 si civarında kazıma yaparken çıkardığı tozun rengine dikkat edin. Beyaz renk, ucun bakırdan daha fazla miktarda epoxy ye de girdiğini söylüyor. Yani o 10Euro luk uçlarla bu tip 3-5 kart ancak kazınabilecek. Sonrası körlenme ile birlikte kalite de düşme.
Spinde da 30mikron TIR varmış. Yani herhangi bir spindle-pens ile o incelikteki uçları 3-5cm içinde sadece kırarsınız.
Birde video da görünmeyen kısım var. Uç değişimi, ucun salınımı vs. Z ekseninin kısa hareket mesafesinde o da dert.

Kullandığı kartlar da gayet düzgün. Karaköyden alınma eğik bombeli kartlara kartlara kazımak da sorun.
Kullandığı kartların fiyatına artık üzeri hazır DryFilm kaplı kart alınabiliyor.

Kendi adıma bu kalitede kart kazıdım diyebilirim. Hatta kart yüzeyini propladım. Neredeyse sadece bakırı kazıdım. Ama uç ömürleri, işlem süresinin uzunluğu, gürültüsü vs. dert.
Bi ara bayağı kafaya takmıştım. Ama bitti. Tamam Olabiliyor, kazınıyor ama sürekli kullanılacak bir şey değil. Hobi olarak güzel bir uğraş. O kadar.

Videoda kartın kazınma süresinde toner transferi ile 3-5 kart rahatlıkla yapılır. Kafanız da şişmez.

DryFilm için ise ekstra pozlama süresi eklenir sadece.
Ama eğer kaliteye bakarsak Dryfilm de kazımaya 5 çeker.

Ama delik delmek için Cnc çok çok iyidir. Ona kimsenin sözü olmaz.

Toner transferi için kullandığım kağıt.
http://www.aliexpress.com/snapshot/6298530054.html?orderId=64241986222584
Transfer sonrası tek toz tanesi kalmıyor. En önemli hususu @KAYSERİ hocam da yazmış. Tamamen soğumadan kağıdı çıkarmayın. Birde etiket kağıtlarının taşıyıcı olan kısmı.

Gerisi bilindik şeyler. Asit vs.
Eğer HCl asit + perhidrol kullanımında çıkan Klor gazı rahatsız ediyorsa, AmonyumPersulfat kullanın.
Tepkime sonrasında çözelti içinde Bakırsulfat yani göztaşı kalır. Elektroliz ile delikiçi kaplamada işe yarar.

PCB yapımında ipek kumaşla farklı bir uygulama;

Son düzenleme:
PCB yapımında ipek kumaşla farklı bir uygulama;

Farklı demek yanlış olmuş fabrikasyon tip en garantili mükemmel sonuç için profesyonel yöntem bu . Diğer bildiklerimiz bu kaliteye erişmek için eldeki imkanlarla türetilen yollar.

Ayrıntısı ile bahseder misiniz?

Burayı okuyunca pcbcnc yapmaktan vazgeçtim doğrusu.Laminasyon makinesi,ısıyı nasıl arttıracağız?çarkları değiştirsek sorun ortadan kalkacak,değiştirmek mümkünmü yada redüktörlü motor ekleyip çalıştırsak olmazmı?

o çarklardan yaptırabilirsiniz daha profesyonel bir gövde yapılabilir laminasyon için ama maaliyetini araştırmak lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…