pic 16f628 ile 9999-0 geri sayım

theademix

Üye
slm,
bir ödevim için ileri geri sayıcı yapmam gerekiyor ancak geri sayıcı kısmını bir türlü yapamadım, ileri saydırıyorum fakat geri sayarken birler hanesini sayıp onlar hanesini bir eksiltiyor ve öylece kalıyor. geri saydırmak için ileri sayıcıdan neyi farklı yapmam gerekiyor. INCF yerine DECF komutunu kullanmam olayı çözmezmi, bu işle daha detaylı uğraşan bir arkadaşımdan en azından 99-0 sayıcı program parçacığını asm, olarak yazmasını isteyeceğim, aşağıya elimdeki ileri sayıcının program parçacığını yazdım. burda ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor?
INCF BIR,F
MOVLW .10
SUBWF BIR,W
BTFSS STATUS,Z
GOTO SON
CLRF BIR
INCF ON,F
MOVLW .10
SUBWF ON,W
BTFSS STATUS,Z
GOTO SON
CLRF ON
INCF YUZ,F
MOVLW .10
SUBWF YUZ,W
BTFSS STATUS,Z
GOTO SON

kardeş burda azalan sayının FF yani 255 olup olmadığına bakmalısın eğer sayı 0 sa bi azaldığında FF (255) olacaktır ,tabi FF bize sayının 9 olacağını ve bir üst digit in bir azaltılması gerektiğini gösterir .

ekte ileri geri sayıcı devre şeması hex ve asm kodu var işini görür sanırım kolay gelsin

Ekli dosyalar

• 9999.zip
    37.9 KB · Görüntüleme: 14
ilgilendiğin için çok teşşkür ederim ancak verdiğin programı gerekli register ayarlarını 16f628 e göre ayarlayıp yükeliğimde ekranda sadece 0000 yazdı, sabahtan beri şu PIC lerle uğraştığımdan çok basit bir hatayı göremiyor olabilirim, yarın tekrar gözden geçireceğim. iyi geceler

Forum istatistikleri

Konular
129,550
Kullanıcılar
452,166
Son üye
özgür çetin14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri