PIC için kondansatör ve direnç seçimi nasıl olmalı

bir yanlışı düzeltelim MCLR ucuna kesinlikle + ya 10 ile 20 k arasında bir direnc bağlanmalıdır
Tekrar etmeliyim, böyle bir zorunluluk yok, mclr bacağı doğrudan vdd'ye bağlı olarak çalışır. Hiçbir sakıncası da olmaz, tecrübe ile sabittir, öyle ki, bu şekilde 2002 yılından beri sürekli çalışan 16f876'lı kartlarımız var, hem de yüzlerce.
Fakat icsp ya da reset butonu kullanılacaksa direnç konulmalı.

MCLR ucu pic in reset ucudur + ya çekilmez ise sorun yaratabilir
Doğru, fakat "sorun yaratabilir" ifadesi hafif kalmış, hiç çalışmaz...

eger icsp ile progralama yapıyorsaniz 10k direncin buyuk kalip hersey normalken programlama yapamam durumu ile karsilabilirsiniz,tecrübe ile sabittir bence ideal direnc 4.7k dır...

slm arkadaşlar pıc olayına yeni başlıyorum mıcrocode studıo indirdim ve kurdum yükleme kartı yapmaya çalıştım çizimi sitelerin birinden aldım sizlerden ricam var bu mıcrocode studıo dan sonra izlemem gereken yolu yazarmısınız basit bir led veya benzeri program yazmak ve kart yapmak yükleyebilmek ve çalıştırmak istiyorum yazarmısınız teşekür ederim

bir yanlışı düzeltelim MCLR ucuna kesinlikle + ya 10 ile 20 k arasında bir direnc bağlanmalıdır hatta ICSP ile programlama yapılacalsa birde 1n4148 gibi bir diyod bağlanırsa iyi olur MCLR ucu pic in reset ucudur + ya çekilmez ise sorun yaratabilir tecrube ile sabittir

ICSP ile programlama yapılacaksa en minimum devreye neler eklenmeli ? Bir sürü kaynak buldum bu konuda ama en minimum ne konmalı ona erişemiyorum. Kullandığım pic 16F877A. Bir de portb'nin 7. ve 6. pinlerini interrupt girişi olarak kullanıyorum. Bu pinlerin bağlantıları nasıl olmalı ? Benim yaptığım bağlantıda pinlerin ikisini de 4.7 pull down dirençleri ile toprağa götürüyorum. Anahtarı direk pine bağlıyorum. Anahtar iletime geçtiğinde 5V veriyor ki biliyorum sağlıklı değil bir direnç atmakta fayda var. Bulduğum kaynaklarda hep 7. ve 6.pinler çıkışsa gibi anlatılmış. Giriş olduğunda ne olmalı bir bilgi bulamadım.

Tekrar etmeliyim, böyle bir zorunluluk yok, mclr bacağı doğrudan vdd'ye bağlı olarak çalışır. Hiçbir sakıncası da olmaz, tecrübe ile sabittir, öyle ki, bu şekilde 2002 yılından beri sürekli çalışan 16f876'lı kartlarımız var, hem de yüzlerce.
Fakat icsp ya da reset butonu kullanılacaksa direnç konulmalı.

Doğru, fakat "sorun yaratabilir" ifadesi hafif kalmış, hiç çalışmaz...

Benim o konuda bildiğim eğer hatta ani gerilim değişikliği gibi pice zarar verici sorunlar varsa direk MCLR pininin maruz kalmaması için süspanse edici amaçlı direnç konuyor. Bir de pic devresinin çektiği akımı minimum düzeyde çekebilmek amacı ile 10k konuyor ki pin çok düşük bir akım çeksin. Bu konuda yanlış mıyım ?

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri