PIC ile servo motoru saat yönünde ve saat yönünün tersinde döndürme

ulucanneu

Üye
Merhaba arkadaşlar, sizden isteğim pic 16f84 yada başka bir pic ile belli bir zaman aralığında döndürmek istiyorum her iki yönde bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

S.A.
Sn. Arkadaşım hangi programı kullanıyorsunuz. Protonda bunun için servo komutu var. Yeni başlıyor iseniz bir kontrol edin. Kolay gelsin.

Öncelikle bir sürücü kartının olması gerekiyor. Eğer yön kontrolü yapacaksan da bunun için H-Bridge olacak muhtemelen. Bunu hazırladıktan sonra pic yazılımından kontrol yapacaksın dönmesini istediğin yöne göre enable vereceksin. H-Bridge yapısını incelersen daha açıklayıcı olur.

servo derken rc servo motor mu? eğer oysa frekansı 50hz olan sinyal üreteceksin(PWM) Daha sonra bu pwm in duty sini 1ms olursa sağda,1,5 msn olursa ortada, 2ms olursada solda durur.

arkadasım sana yardımcı olayım pıc e yukleyecegın komutlar soyle

output 6
output 7
basla:
high 6
low 7
pause 1000
low 6
high 7
pause 2000
low 7
low 8
pause 3000
goto basla
son

burada bır adet ld293 kullanacaksın pıcın 6. pınını ld293 un 10 pınıne pıcın 7 pınını ld293 15 pınıne sonra ld293'ün 1 .9 .ve 16. bacagına +5v verıyorsun motor kac voltta calısıyorsa dıyelım kı 12 volt sa ld203ün 8 nolu bacagına 12volt verıyorsun ld293 un 11 ve 14 nolu bacaklarınıda motora baglıyorsun

teşekkür ediyorum verdğiniz cevaplar için, pic de yeni biriyim tam olarak bilgim yok yeni yeni araştırıyorum, projem için gerekli bir konu o yüzden cevap yazmıştım. Peki bu devreyi kurarken hangi elektronik malzemeler gerekli onlar hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Kolaylıklar diliyorum.

dostum yukarıda yazdım dıkkat edersen ha sunu unuttum sen yenısın delıklı pertınans ve lehım pasta havya

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri