Pic ile Yavaş Yavaş Işık Şiddeti Artarak Yanan Bir Led Devresi?

benim bildiğim 74hc595 shift register entegresidir. 8 bit çıkışı var zaten bu 8 bite r2r uygulanmıyormu yani tek led için olur bence.
devreyi çizebilirmisin zahmet olmazsa.ilginç bir yöntem olabilir.

birinci 74hc595 e r2r diğeride select için olsa diyecem 8 adet led sürüleblr. hocam çok meraktayım

Müsait olmadığım için şu an çizemiyorum, akiama umarım olur. Mantığınız hatalı. R2R kullanmıyoruz. Direkt 595 çıkışlarından 5 volt PWM elde ediyor ve bir direnç üzerinden ledleri sürüyoruz. 72ms altınd a olacak şekilde refresh yaprsanız göz algılamadan dimming yapmış olursunuz.

Müsait olmadığım için şu an çizemiyorum, akiama umarım olur. Mantığınız hatalı. R2R kullanmıyoruz. Direkt 595 çıkışlarından 5 volt PWM elde ediyor ve bir direnç üzerinden ledleri sürüyoruz. 72ms altınd a olacak şekilde refresh yaprsanız göz algılamadan dimming yapmış olursunuz.

zaten pwm ile yapılacaksa ben başta bunu önerdim soft olarak pwm şeklinde. spi ilede uğraşmadan tek bir pic ile bu oluyor.diğer arkadaşlar illede dac diye ısrar edince r2r yi önerdim
R2R ile yapılacaksa diye şema gönderdim.

tek pic ile ekonomi ve efektiflik konusunda daha başarılı değilmi sizce?

kanal sayısı arttırmak için yine i/o sayısı çok olan bir pic seçilebilir. 18 serisi bir pic ile 10mhz kristal kullanılarak 4x pll ile 40mhz hızında daha hızlı taram yapılabilir ve çözünürlük arttırılabilir.

Daha büyük bir MCU kullanmam. IO ların tamamını da doldurmam. 30 kuruşluk bir SR istediğim herşeyi yapar ve istersem ilaveler yapabilirim. SPI en güzel haberleşme yöntemlerinden birisidir benim için. 16F84 gibi MCU ile dahi istediğim kadar buton okuyup, istediğim kadar LED yakar veya LCD sürerim. Buton okuma kısmı hariç 3 pin yeter. Buton içinde 1 pin. Bu kadar ucuza, böyle bir çözüm varken alternatif aramam.
Sevdiğim bir atasözümüz vardır;
"Yeni, yeni olduğu için değil, iyi olduğu için alınır. Eski, eski olduğu için değil, kötü olduğu için atılır."

Daha büyük bir MCU kullanmam. IO ların tamamını da doldurmam. 30 kuruşluk bir SR istediğim herşeyi yapar ve istersem ilaveler yapabilirim. SPI en güzel haberleşme yöntemlerinden birisidir benim için. 16F84 gibi MCU ile dahi istediğim kadar buton okuyup, istediğim kadar LED yakar veya LCD sürerim. Buton okuma kısmı hariç 3 pin yeter. Buton içinde 1 pin. Bu kadar ucuza, böyle bir çözüm varken alternatif aramam.
Sevdiğim bir atasözümüz vardır;
"Yeni, yeni olduğu için değil, iyi olduğu için alınır. Eski, eski olduğu için değil, kötü olduğu için atılır."

halen aynı şeyden bahsediyoruz bir adet 16f84 ile yada 16f628 ile 13 adet ledi pwm ile sürebildiğimi söylemiiştim. ve arkadaa bunu önerdim. daha efektif ve uzuc birşey varmı 13 adet led için. 16f84 2 tl piyasada keza 16f628 de oyle

Forum istatistikleri

Konular
128,932
Kullanıcılar
451,111
Son üye
Kemalingos123

Yeni konular

Geri