pic konusunda yardıma ihtiyacım var

maxialem

Üye
evet arkadaşlar biraz saçma olacak ama piclerle alakalı hiçbir bilgim yok ama elektronigi kendimce bilirim bir makina için devre tasarladım ama ben bunun görsellik olmasını ve randımanlı çalışmasınıda istiyorum bana pic seçimi ve programlamasında yardım ederseniz sevinirim

yapacagım devre 12 voltta çalışacak 1 adet sayıcı ekranı olacak pic ile 18 e kadar sayacak ekran üzerinde 10 bacak 2 si şase digerleri lambaları yakıyo öyle olmalıki pic kendisi 1 saydıgında 1 i 2 saydıgında 2 nin sayı olarak görülmesi gerekiyo anlıcanız pice sayıcı için 7 tane uç girecek

1 adet swiç pice girecek kapalı kontaklı swich kapalı ise 18 e kadar sayacak 18 saydıgında kontak açılmamışsa bir uca alarm için sinyal gönderecek ve sayımı durduracak

sayıcının 1 den 9 a kadar olan kısmı bir bacaktan çıkacak ve roleyi çalıştıracak yani 1-9 arasında bir roleyi devreye alacak 9 dan 17 ye kadar swiçh açılmışsa resetleyip aynı işlemi tekrar edecek

yardımlarınızı ve pic seçiminizi pekliyorum ben bu devreyi 4017 ile yaptım ama göstergeyi beceremedim :) şayet yardım ederseniz çok menmun olurum

bu şekilde yüzsüzce yapacağın işin ayrıntılarını yazarak bir çözüm bulmayı umuyorsan eğer birileri çözüm sunarsa şanslısın diyeyim,biri burdan sana al bu pic programı yükle çalıştır dese.sorgulamadan alıp deneyecekmisin.önce pici öğrenmeye çalışsana.sen direk ben bunu bunu istiyorum diyorsun.
insanlar senin yerine neden düşünsünki.

not: 4017 ile yaptığın devrenin ayrıntılarını sunarsan sana yardımcı olabiliriz.

bu şekilde yüzsüzce yapacağın işin ayrıntılarını yazarak bir çözüm bulmayı umuyorsan eğer birileri çözüm sunarsa şanslısın diyeyim,biri burdan sana al bu pic programı yükle çalıştır dese.sorgulamadan alıp deneyecekmisin.önce pici öğrenmeye çalışsana.sen direk ben bunu bunu istiyorum diyorsun.

sayın arkadaşım diyim çünkü ben senin gibi düşünmüyorum ve bu siteye girdigimden beri bir sürü kişiye elimden geldigimce yardımcıda oldum hatta msn den bile konu acil oldugu için böyle yazdım 4 adet makinam bozuk yatıyo artık çözüm bulmam lazım çünkü pic konusunda hiç bir bilgim yok lütfen kendi adına yorum yaz herkes sen degil en azından senin gibi olamaz burası kontrol kalemi yardımlaşma forumu yoksa önce ögren gel deme forumu degil senin gibi düşünenler benim yazıma hiç cevap yazmazsa sevinirim

not: 4017 ile yaptığın devrenin ayrıntılarını sunarsan sana yardımcı olabiliriz.

Forum Kurallarımız lütfen özen gösteriniz.

10. ) Aşırı geyik yapmayınız, seviyeli bir muhabbet için tüm üyelere saygı çerçevesinde hitap ediniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...forumda-mesaj-yazmadan-once-lutfen-forum.html

İşi tatlıya bağlayalım.

Düşündüklerini en azından pait de ve ya varsa proteus-isis de çizip buraya koy , kafamızda canlansın.

Gerisi kolay...

sayın arkadaşım diyim çünkü ben senin gibi düşünmüyorum ve bu siteye girdigimden beri bir sürü kişiye elimden geldigimce yardımcıda oldum hatta msn den bile konu acil oldugu için böyle yazdım 4 adet makinam bozuk yatıyo artık çözüm bulmam lazım çünkü pic konusunda hiç bir bilgim yok lütfen kendi adına yorum yaz herkes sen degil en azından senin gibi olamaz burası kontrol kalemi yardımlaşma forumu yoksa önce ögren gel deme forumu degil senin gibi düşünenler benim yazıma hiç cevap yazmazsa sevinirim

hocam oncelikle selam size yardimci olmayi arzuluyorum.makinalarinizin yattigini vede bundan dolayi isinizin acil oldugunu soyluyorsunuz haklisiniz vede kusura bakmayin bence siz burada piclerle vede programlama ile bosuna zaman kaybedersiniz diye dusunuyorum.siz burada bir adet makinanizin eger var ise semasini paylasirsaniz vede bu semada sizin sorunlu olan kisminizi isaretlerseniz vede sizin orada ne yapmak istediginizi aciklarsaniz belkide sizin piyasada imalati yapilan yine icinde pic bulunan sayici devreleri ile cozum uretebiliriz diye dusunuyorum isinizin acilligi dolayisiyla daha sonrada isterseniz o makinanizin devresini buradan hem arkadaslara da ornek olacak sekilde beraberce yapariz umarim.

hocam oncelikle selam size yardimci olmayi arzuluyorum.makinalarinizin yattigini vede bundan dolayi isinizin acil oldugunu soyluyorsunuz haklisiniz vede kusura bakmayin bence siz burada piclerle vede programlama ile bosuna zaman kaybedersiniz diye dusunuyorum.siz burada bir adet makinanizin eger var ise semasini paylasirsaniz vede bu semada sizin sorunlu olan kisminizi isaretlerseniz vede sizin orada ne yapmak istediginizi aciklarsaniz belkide sizin piyasada imalati yapilan yine icinde pic bulunan sayici devreleri ile cozum uretebiliriz diye dusunuyorum isinizin acilligi dolayisiyla daha sonrada isterseniz o makinanizin devresini buradan hem arkadaslara da ornek olacak sekilde beraberce yapariz umarim.

İşi tatlıya bağlayalım.

Düşündüklerini en azından pait de ve ya varsa proteus-isis de çizip buraya koy , kafamızda canlansın.

Gerisi kolay...

ilginiz için teşekkürler elimde bulunsun diye 4017 li devreyi çizmiştim onu gönderiyorum

makinanın asıl kartı aslında mevcut bu kart enjeksiyon sistemlerinde hammadde emici makinada kullanılıyo 0 dan 15 e kadar saniye ayarlanıyo bu süre içerisinde emici motoru çalıştırıp hammadde emiyo ve yükleme yapıyo belli miktar yükleme yapıldıgında bunu boşaltıyo boşalttıgı yerde svich var açık bu svich açık kalırsa dolu demek oluyo tekrar kontagı kapatırsa bu işlemi sonsuz devam ettiriyo taki hammadde kalmadıysa ve ya 15 sayımı bittikten sonra 10 daha sayıyo yüklenen hammadde yeterli degilse yada hammadde bitmişte alarm veriyo

bu devreyi bu hale getirmemiz deki amaç ise çok arıza veriyo üzerindeki malzemeler pahalı özel trafosu mevcut vb ve 1 haftada yerine göre 3 ü 4 ü birden bozuluyo ve direkt istanbul yolunu tutuyo ve 2 3 haftaya kadar orada kalıyo bunu yapmak için 2 hafta önce başlamıştım cuma günü 4 tane daha bozuldu dediler

bu arada pic kitaplarını okudum pic ilede bir şema çiziyorum pic 16f84 ile umarım becerebilirim çünkü hiç bilgim yok bunlar hakkında bitince onuda eklerim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

arkadasim senin isini iki sayicili endustriyel gosterge gorur gibi hangisi olur bir inceleyip manuelini eklerim.bunlari bir incele acil sorununu gider

Ekli dosyalar

• sayicilar.rar
    375.1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
@gezer77 arkadaşımızın dediği gibi 2 adet sayıcı işi bitirir gibi anlatmışsın.

Senin şemadaki ne556 ile bile olur 4017 lere gerek kalmadan , 556 çift zamanlayıcı zaten.

İlla pic dersen yazarız.Lakin birde programlayıcı alacaksın.Kart yapacaksın vsvsvs. Sen bilirsin.

Bu tip işler sürekli gerekiyorsa pic öğrenmenin yararı çok.Mutlaka öğrenmelisin derim.Hiç bilmeyen için bile güzel anlatımlar var.Bir kaç hafta sonra emeklerinin karşılığını almaya başlarsın.

şemalara baktım çok teşekkür ederim ama benim istedigim gibi degil bu işlemi zaten 4017 li devrede yaptım hatta flaşörle bile denedim ama 1 haneli segment çalıtırmak istiyoum anlaşılırlık bakımından zaman ayarlaması yapmama gerek yok zaten 9 saniye ilk sayım 8 saniye 2 ci sayım benim için yeterlidir makina sayısı ve bu cihazların yakınında ki çekilen güç fazla oldugundan cihazlar bozuluyo bunun için arızalandıgında 1 2 entegre ile işi haletmek istiyorum

evet piclerle pek işim olmamıştı ama olacak artık sanırım bu nedelle bakınıyorum zaten ama çok zorlanıyorum :) şemayı çiziyorum şuan birazdan yüklücem bir bakıp yanlış dogru derseniz sevinirim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri