pic programlama

ugur_efe

Üye
Merhaba arkadaşlar pic programlamada çeşitli programlarla yazıldıklarını okumuştum bana pic programlamada yardımcı olabilecek hocalar,üstat ve öğreticiler destek olabilirmisiniz? pic programlamayı öğrenmeyi çok istiyorum saygılarımla selamlar

Pic ile ilgili çok fazla kaynak var, çok fazla derleyici , çok fazla pic çeşidi , döküman vs.. Biraz araştır bu konuda , içinden çıkamadığın yerler olursa sorabililirsin.
Başlamak için bir yol göstereyim: Pic'i programlamak için ilk olarak "Assembly" ile başlamasın , bunun için "Mplab" programını kurmalı ve kodları bu programda yazıp "hex" e çevirip "isis"'te çalıştırmalısın. Daha sonra bir programlayıcı alıp bu hex kodunu pice atıp gerçek devre üzerinde de yapabilirsin.

Assembly konusunda arkadaşa yüzde yüz katılıyorum. Makine dili evet diğer dillere göre zordur ama mikrodenetleyici mantığını da kavratır. İyi bir programcı olmanın yolu bence assembly den geçer.
Ama amatör olarak uğraşacağım diyorsan kolay olması bakımından basic programlarını tercih edebilirsin.

Bence yeni başlıyosa ilk olarak pic basic den başlasın hem kullanılışı kolay hemde ufak devreler yaparak ordan kendini geliştirebilir. sonra sonra assembly gidebilirirsin oradanda kendini geliştirirsin diye düşünüyorum bilmem yanlış mı düşünüyorum.

S.A bende sn muratmert4 ustama katılıyorum 10 numara program 12F den tutun 18F serisine kadar birçok pic te sorunsuz kod yazıyor ve derliyor...

selam,Proton hakkında programı indirebileceğim bir yer yada link verebilme imkanınız varmı acaba? vede türkçe olarakta bulunabilirmi?şimdidn teşekkür ederim.​

ccs c kullanıyorum ve çok memnunum kesinlikle tavsiye ederim.Serdar Çiçek'in ccs c ile pic programlama kitabını al ve öğrenmeye başla.assemblye şimdi girme önce üst dilden başla ihtiyaç duyduğunda öğrenmeye başlarsın.

daha yolun başındayken hangi programla çalışacağımı bir türlü secemedim(ama hangisiyle başlayacağım) bana ulaşabilirmisiniz.öğrenmek işini beynime yerleştirdim istiyorum.bu konuda bana yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
129,016
Kullanıcılar
451,257
Son üye
mehmett_ercn

Yeni konular

Geri