PIC - Wlan (802.11a) iletişimi ?

Arkadaşlar herkese merhabalar. Üniversite 3. sınıftayım bir proje aldım. Data logger yapacağım. Şu an için araştırma safhasındaym ne kullanırım nasıl yaparım pc iletişimi nasıl olur ws.. gibisinden. Elimde yawaş yawaş proje hakkında kaynaklar oluşmaya başladı umarım yakın bir zamanda da projenin teori kısmına giriş yapacağım.

PIC konusunda biraz yeniyim, çok çok basit giriş sewiyesinde (led yak led söndür gibi) uygulamalar hazırlamakla sınrlı bilgim. Bunun haricinde bilgisayar programlaması hakkında biraz tecrübe we bilgi sahibiyim (VB.Net, c, c++, yawaş yawaş da C# öğreniyrum)Proje de pic,bellek,entegre ya da lcd gibi genel çewresel elemanlar hakkında biraz bilgim war, artık ayrıntısı nı da kendim çalışarak öğreneceğim.

Amacım we bu yönde ki bilgi sewiyem hakkında kısa bi bilgi werdikten sonra şimdi geleyim asıl soruma =)

Dediğim gibi bir çok problemi kendim aşabilirim ancak şu an önümde büyük sıkıntı olarak görünen bir iletişim problemi war. Projeyi benden önce geliştiren arkadaşlar RS232 protokolü ile seri iletişim wasıtasıyla pc ile haberleşme sağlamışlar. Hocam doğal olarak biraz daha gelişmiş bir proje istedi. PC iletişimi için USB ya da Kablosuz Ağ protokollerini düşünüyorum. Tabi sadece düşünce aşamasında. USB de bile sıkıntı çekiyorum şu an =) Kablosuz ağ yordamı ile bir PIC'i pc ile iletişime geçirmek mümkün müdür? Mümkünse ne gibi donanımlar we ne gibi yazılımsal bilgi sahibi olmak gereklidir? Ayrıca WLAN we Seri Port haricinde sizin önerebileceğiniz , beni hem zorlayıp hem bişeyler öğretecek bir iletişim yolu war mıdır?

Şimdiden okuyan, cewap weren herkese teşekkür ederim. Projem hakkında da genel olarak soru sorup beni yönlendirmek istediğiniz konular olursa memnuniyetle önerilerinizi dinlerim. Bilgiye aç çalışmaya açığım =D

Not = Dediğim gibi biraz kendimi zorlamak we biraz da güzel konukar üzerine tecrübe kazanmak istiyorum. Projemi mayıs- haziran ciwarında teslim edeceğim. Şimdiden araştırmaya başladım. Yardımlarınızı esirgemezseniz sewinirim =)

öncelikle kolay gelsin sana
ben haberleşme dediğin zaman kendimi olaydan uzak tutamıyorum senin projene gelince veri ile ne okuyacaksın ben şuana kadar kablosus haberleşme üzerine bir çalışma yapmadım ama rs 485 üzerine çalışmalarım oldu.MODBUS üzerinden picle pc,Scada,hmı lara bağlandım.modbus olayını bilirsin hatasız haberleşmelere örnek bir haberleşmedir. pc ile haberleşeceksen usb 485 dönştürücü kullanır pcdeki yzılımı master yapıp 1 den fazla picle rahatlıkla haberleşirsin kablo mesafeside uzundur.1200 metreye kadar çıkarsın tek 2x bir kablo çekerek haberlşemyi tamalarsın.yanlız pcdeki yazılımı rtu master olarak vb de veya c de yazman gerekir.ama illaki kablosuz dersen rf modüller kullanılarak yapılabilir picte ve pcde program değişmez.

okuyup cewap yazdığınız için tekrar teşekkür ederim.

Bahsettiğim gibi projem bir data logger. Kendine ait bir güç kaynağı olan, ortamdaki ısı ya da nem werilerini belirli aralıklarla harici bir EEPROM belleğe kaydedip istediğimizde pc ye bağlayıp bu werileri pc deki programımızla çekebileceğimiz bir uygulama oluşturmak istiyorum. Tahminimce RS232'nin veri aktarım hızı (yanlış bilmiyorsam 15-20 Kbps ciwarında) benim için yeterli olacaktır. Yani sıkntım çok fazla mesafe, weri büyüklüğü, weri aktarım hızı ya da PC ye bağlanacak terminal cihazlarının sayısı değil. Ana sıkıntım iletişimin seri porttan başka bir şekilde yapılabilmesi. (Bu arada MODBUS hakkında çok az bilgi sahibi olmama rağmen RS485 hiç kullanmadım, sadece daha güvenilir,hızlı we mesafeden daha az etkilenen bir seri port iletişimi olduğunu bliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.)

Eğer waktiniz olur da cewaplayabilirseniz size 3 sorum olacak;
1) Rtu master dediğiniz tam olarak nedir biraz daha açabilrmisiniz? (MODBUS la alakalı bir konu diye hatırlıyorum ancak detayını bilmiyorum)

2)USB ile haberleşme yapmayı denesem, bahsettiğiniz USB-Seri Port dönüştürücülerini nasıl kullanırım? PC we PIC yazılımlarındaki farklılıklar normal seri port iletişimine göre ne kadar farklı olur?

3)Bahsettiğiniz RF modüllerin kullanımı tam olarak nasıl? (Benim aklıma da rf modül kullanmak geldi lakin benim aklımdaki tasarımı şu an için şudur, kendi dewre kartımın üzerine bir RF modül koyarım, birde USB ye takılabilen data logger cihazından ayrı bir USB-RF dewre kartı tasarlarım, bunlar RF sinyal mesafesi içerisinde birbirleri ile istenildiği zaman haberleşip werileri data loggerdan okur we pc ye aktarırlar. Sizin tasarımınız farklı mıdır? ya da benim düşncemdeki tasarımda bir eksiklik bir hata war mıdır?)

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

öncelikle ilk sorunuzun cevabı: İlk olarak Rtu nedir bunu cevaplayalım. Modbus iki farklı sistemde çalışır. ASCII mod ve RTU mod. ASCII mod her karekter bir byte�dır. Örneğin 12345 sayısını ASCII mod�da göndermek için �1�,�2�,�3�,�4�,�5� şeklinde 5 byte�lık bilgi göndermelisiniz. Bu bilginin başında ve sonunda modbus protokolünün gereği olan diğer bilgileride eklediğinizde bu bilgi için 14 byte bilgi göndermeniz gerekir. Rtu mod ise byte yarım yarım kullanır ve iki kat daha fazla veriyi veya aynı veriyi iki kat daha hızlı taşır. Örneğin 12345 sayısını Rtu mod ile taşımak için bu sayıyı 2 byte olarak hesaplar Formül 1.byte = 12345 / 256 2.byte= 12345-(1.byte x 256) Bu formüle göre 1.byte = 48 2.byte = 57 dir. Bilgiyi alan cihaz ise sonuç=(1.byte x 256)+2.byte = (48x256)+57 = 12345 Göndermek istediğiniz string büyüdükçe rtu�nun avantajıda artmaktadır. Hiçbir dez avantajı bulunmadığından dolayı tüm firmalar RTU�yı tercih etmektedirler. Bir sonraki bölümde Modbus rtu protokolü ele alınacaktır salih usta detaylı bir şekilde anlatmış
2. ve 3. sorularınızın cevabı ise usb 232 485 dönüştürücüyü pc nize taktığınızda pc normal bir şekilde port olarak tanıyacaktır rf modül aldık diyelim bunu pic tarafınızda direk tx ve rx uçlarına bağlayıp hazırlarız. pc tarafında da aynı bağlantıyı yaparsınız.usb 232 dönüştürücü kullanarak.daha sonra pcde vb de veya c de programı yazarak almak istediğiniz bilgiyi gönderirsiniz ve alırsınız.burda picte yazılması gereken program her zamana haberleşmeye hazır olmalıdır.yani slave mantığı ile çalışmalıdır.

Waktiniz warsa 1-2 soru daha eklemek istiyorum sorularıma =) aslında biraz öneriniz almak amacıyla..

Yukarıda bahsetmiştim, pice yeni başlayan birisiyim, ccs c ile tasarımlarımı yapmaya çalışacağım. hazirana kadar waktim war we açıkçasıda biraz ter dökeyim öğreneyim istiyorum. Sizce bu bahsettiğimiz usb-232/485 dönüştürücü we rf iletişim sistemi benim için çok çok zorlayıcı ya da gereksiz olur mu?
Birde bu dönüştürücüleri kullandığım zaman sıkıntı çıkabileceğini okudum birçok yerde, sürücü sıkıntısı, portları kullanamama sıkıntısı vs.. Siz bu dönüştürücülerden hiç kullandınız mı? Kullandıysanız normal rs232 kodlarından farklı olarak PIC ya da pc tarafında birşey yazmak gerekiyor mu?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri