pic

ilker_

Üye
pic proglamayı öğrenmek için en uygun kaynak hangisi sizce yardım ederseniz sevinirim

Hangi dilde çalışma yapmayı düşünüyorsun ona göre yönlendirelim. Asm ile başlarsan iyi olur. Az da olsa asm öğren. sonra c ile devam edebilirsin.

C bilmeden asm olmaz, zaten gerek de yok. Olacaksa önce c sonra asm. Ikisi de olmuyorsa artık basic meyzik ne hoşuna giderse.

Bence ilk olarak bir program öğrenip işe başlamak pek doğru olmuyor... Algoritma yapısı çok önemli olduğunu düşünüyorum Diyelim ki algoritma konusu bir parça da olsa aşıldı ( az da olsa bence bilinmeli ) hemen ardından ASM dili öğrenilmeli Biz zaman döngüsü bence mutlaka asm dilinde bir defa da olsa görülmeli :) en azından goto bekle ile beklemeye gönderilen pic orda nasıl bir bekleme yaptığı anlaşılmalı...

Pic programlama işinde register olayı çok fazla önemlidir registerler ne kadar iyi bilinir ve o kadar hakimiyet ile kullanılırsa pic o kadar daha verimli olacaktır ve çalışmalarınızda bir o kadar da sağlıklı ve mantıklı olacaktır ve registerler de en güzel bence yine asm dili ile öğrenilebilir. mikrochip firmasından indirin MPLAB ı kurun hiç olmassa proteusta bir led yakıp söndürün mesela 1 saniye yanıp bir saniye sönük kalsın devamlı olarak. Sonra iki buton bağlayın butona basınca yansın diğer butona basınca sönsün vs birkaç tane çok ama çok basit uygulamaları asm ile yaptıktan sonra

Bu işin benim gözümde AĞA BABASI olan bir program yani MikroC yi ele alın Çok güzel kütüphaneleri var çok güzel taşınabilirliğe sahip ;)

Şimdi mikroC ile Pic18F4550 Diye bir kitap var mükemmelin üstünde bir kitap ha 18F4550 ye çok fazla yer verip programın anlaşılırlığı biraz geri planda kalmış ama ben aldım okudum çok güzel bir kitap.

Sonra mikroC ile ilgili bir kitap daha var bu kitapta 16F628A anlatılmış ama ön planda program yer almakta kesinlikle öneririm...

Diyelim mikroC ile pic programlamayı öğrendiniz fakat pic konusu sıkıntı yaptı pic ile yetinmek istemediniz hemen arm ye geçip orda Arm mimarisi işlemcileri de programlayabileceğiniz bir program mevcut MikroC For arm :D hem pic hem Arm için aynı komutlar aynı kütüphaneler aynı derleyici vs vs...

Çook pişmanım pic basic di protondu ccs idi bunlarla boşa zaman harcamışım Gerçi CCs ile harcadığım zaman çok az bir proje bile yapmadım sadece mantığını çözmek için kitap alıp biraz inceledim programlar kurup denemeler yaptım ama PİŞMANIM keşke en baştan MikroC çalışsaymışım ;)

Ccs kemikleşmik kütüphanesi ve yaygınlığıyla gözdolduruyor. Basitten karmaşığa her ihtiyacı karşılar

Forum istatistikleri

Konular
129,144
Kullanıcılar
451,476
Son üye
peekyblinderss

Yeni konular

Geri