pic16f877 ile Lcd ye yazı yazma !

mehmetcfb

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba .

Pic16f877 ve 2 satır lcd ile sadece yazı yazmak istioyrum örneğim Birinci satırda Mehmet ikinci satırda deneme yazacak.

kullandığım Malzemeler ve programlar.
Pic16f877
pc1602F 2 satır LCD

Micro code studio
ve TNM mini Universal Programmer .

Bana Bu devre bağlantı şemasını ve programını yazabilirmisiniz??

Birde Micro code studio ile code pic16f877 compile ederken başkanir ayar yapmam gerekiyormu ??

Oluşturduğum hex dosyaını programlayıcı ile pic e atarken osilatör tipi ve diğer ayarları neyapacağım.

4 mhz ve 22p kondansatör kullanıyorum.

şimdiden çok teşekkürler.

c dilinde istersen yazarız ama senin bundan hiç bir kazancın olmayacak ki kendin uğraşsan daha iyi olur ama neyse...

Kod:
#include<16f877.h> 
#use delay(clock=40000000)
#include<LCD.C>
main()
{ lcd_init();
while(1)
{ 

printf(lcd_putc,"\fMEHMET ");
delay_ms(500);
printf(lcd_putc,"\nDENEME ");
delay_ms(500);

}

bunu c dilinde yazdım ama sana faydasının olacağını zannetmiyorum ama sana kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok teşekkürler amacım bir şey denemek uğraşıyorum bayadır LCD ye birtürlü görüntü getiremedim ondan sizden bukadar basit bir şey istedim çok saol

Arkadaşlar Pic16f877 için kodu compile ettim sonra pic atarken osilator ayarlarını ne yapmalıyım cristal olarak 4 MHz ve 2 adet 22P kondasatör kullanıyorum. birde watchdog timer power up timer gibi şeyler var onlarıne yapmalıyım. birtürlü pic çalışmıyor.

watchdog timer i kapatacaksın kristali XT yapacaksın timer i de açarsın böyle bir programlarsın

Kod:
defıne lcd_dreg		portc
defıne lcd_dbıt			4	
defıne lcd_ereg		portc	
defıne lcd_ebıt			3		
defıne lcd_rwreg    portc
defıne lcd_rwbıt    	2	
defıne lcd_rsreg	portc	
defıne lcd_rsbıt	    1	
defıne lcd_bıts		    4	
defıne lcd_lınes		2	

trısc=0

low portb.2 

pause 200 

lcdout $fe,1,"mehmet" 
lcdout $fe,$c2,"deneme" 

end

basic olarakda bu arkadasımın dediğine katılıyorum sen burdan ne ögrencen..

eger mıcrocode studıo kullanıyorsan basıc kolaylıka yapabılırsın
dıkkat edecegın LCD baglantıların ve krıstal congıg ayarın HS,
Ekranda ilk satırdan itibaren “ADIN SOYADIN” yazıp ikinci satıra ise “DENEME NO:1” ifadesini yazabileceğimiz programı gerçekleştirelim. Mikroişlemcimiz yine 16F84 olsun. LCD B portuna bağlı olacak ve 4 bit data bağlantısı olacaktır. Enable pini 3 nolu bit’e , R/ W pini 2 nolu bit’e ve RS pini ise 1 nolu bite bağlı olacaktır. İşte Programımız.

DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD data bacakları PortB de bağlı
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD data bacakları 4. bitten başlıyor
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD Enable Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD Enable Bacağı 3. bite bağlı
DEFINE LCD_RWREG PORTB ‘LCD RW Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RWBIT 2 ‘LCD RW Bacağı 2. bite bağlı
DEFINE LCD_RSREG PORTB 'LCD RS Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RSBIT 1 'LCD RS bacağı 1. Bite bağlı
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 bit olarak bağlı
DEFINE LCD_LINES 2 ‘LCD 2 sıra olarak çalışıyor.

TRISA=0 ‘A portu çıkış olarak ayarlandı.
TRISB=0 ‘B portu çıkış olarak ayarlandı.

LOW PORTB.2 ‘RW bacağı ekrana yazmaya imkan vermek için LOW yapıldı.

PAUSE 200 ‘ LCD nin kullanıma hazır hale gelebilmesi için gerekli süre

LCDOUT $FE,1 ‘Önce Ekranı siliyoruz.
LCDOUT “ADIN SOYADIN” ‘ilk sıra baştan itibaren yazdırıyoruz. Aslında bu komutu başka bir şekilde de yazabiliriz, şöyle
‘ LCDOUT $FE,2,”DENEME NO:1”

LCDOUT $FE,$C0,”DERS No: 3” ‘ikinci satıra yazdırıldı.

End ‘Program sonu

Aynı programı RW bacağını direkt gnd ye bağlıyarak da çalıştırabiliriz. Bu durumda ;
LOW PortB.2 komutuna ihtiyaç yoktur.

Arkadaşlar cevaplarınız ve yardımlarnız için çok teşekkürler. Bu şekilde birşey öğrenemezsin diyen arkadaşlara hak veririyorum ama amacım sizin yazdığınız programları alıp direk pic'e atıp devreyi yapmak değil sizin yazdıklarınızdan ufak tefek püf noktalar alarak kendimi geliştirmek .

Ben bu konularda daha çok yeniyim bilgim çok az bu şekilde bilgi toplamaya çalışıyorum . şöyle anlatıyım daha pic programlarken hangi osilatörü kullandığımda hagi ayarları yapacağım bilmiyorum. Ama şöyle bir şey var bunların okulunu okuyanlara soruyorum hep ezber, öğrenmişler bir program ondan başka bir prgram gördüklerinde yapamıyorlar ben işte herkesten ufak ufak bilgi alarak öğrenmeye çalışıyorum ve yardımlarınız bekliyorum herkonuda olumlu olumsuz yorumlarınız bana fayda sağlayacak . Birde bana yardımcı olacağınızı düşündüğünüz dökümanları tavsiye edebilirmisiniz. başlangıç olarak.

tekrar heşey için çok teşekkürler.

dediğini yapabilirsen helal olsun sana arkadaşım.... =) =)

Arkadaşlar cevaplarınız ve yardımlarnız için çok teşekkürler. Bu şekilde birşey öğrenemezsin diyen arkadaşlara hak veririyorum ama amacım sizin yazdığınız programları alıp direk pic'e atıp devreyi yapmak değil sizin yazdıklarınızdan ufak tefek püf noktalar alarak kendimi geliştirmek .

Ben bu konularda daha çok yeniyim bilgim çok az bu şekilde bilgi toplamaya çalışıyorum . şöyle anlatıyım daha pic programlarken hangi osilatörü kullandığımda hagi ayarları yapacağım bilmiyorum. Ama şöyle bir şey var bunların okulunu okuyanlara soruyorum hep ezber, öğrenmişler bir program ondan başka bir prgram gördüklerinde yapamıyorlar ben işte herkesten ufak ufak bilgi alarak öğrenmeye çalışıyorum ve yardımlarınız bekliyorum herkonuda olumlu olumsuz yorumlarınız bana fayda sağlayacak . Birde bana yardımcı olacağınızı düşündüğünüz dökümanları tavsiye edebilirmisiniz. başlangıç olarak.

tekrar heşey için çok teşekkürler.

tebrik ederim kolay gelsin elimizden geldiği kadar yardım erderiz.maksat bilgi paylaşımı...

Forum istatistikleri

Konular
129,009
Kullanıcılar
451,223
Son üye
legimir786

Yeni konular

Geri