PID Dancer ile ilgili yardım..!

Tanerius

Üye
Arkadaşlar resimdeki gibi bir dancer sistemi ile çalışan tel çekme makinamız var. Bu Sisteme PID uygulamak istiyoruz. Sürücüler Siemens MicroMaster440,
Ana motor 3 Faz,136KW,1450 dev/dk. Sürücü 160 KW.
Sarıcı motor 3 Faz,15KW,1450 dev/dk.Sürücü 22KW.
Dancer Alt ve Üst Limitleri arasında 75cm. mesafe var(değiştirilebilir).
Sarıcı da kullanılan makara çapı min.20cm den sarmaya başlıyor tam dolu hali max 45cm. oluyor. Tel çapı min. 2mm - max.7mm dir.
Makina imalat hızı 20m/sn.dir.

Sorunlarımız;
1 - Tel kopmayacak ve gevşek veya sıkı sarılmayacak.
2 - Ana motor ile sarıcı birbirine senkronize kalkacak ve duracak.

Ayrıca PID için feedback bilgisini nereden ve ne ile (proxy,encoder vb.) alabiliriz? PLC ilave etmek gerekir mi?

Yardımlarınız veya Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• dancer sistemi 1.jpg
    dancer sistemi 1.jpg
    44.3 KB · Görüntüleme: 233
Geri bildirimi doğrusal potansiyometre ile "dancer roll' un ekseninden alabilirsiniz. Dancer roll yukarı aşaği gezebilecek şekilde yataklanmış olmalı ve telin çekiş kuvveti yay ile dengelenmesi gerekebilir. Micromaster' da bu iş için kullanılan bir makro var ama sizin sisteme tam uyar mı bilmiyorum. PLC şart değil, sürücü bu işle başa çıkabilir, ama kullanacam derseniz de kullanılabilir tabii.

Dancer roll 75 cm lik doğrusal olarak zaten yataklanmış durumda, çekiş kuvvetini dengelemek içinde havalı bir amortisör sistemi mevcut ve havayı istediğimiz basınçta ayarlayabiliyoruz. Yakın bir zamanda ayrıntılı çizim ve resimlerini buraya koyarım inceleyebilirsiniz yapacak arkadaşlara da çok faydası olacaktır eminim.

Sorun sarıcıdaki makara dolmaya başladığında ortaya çıkıyor;
Dancer roll çok hızlı bir şekilde aşağı-yukarı salınmaya başlıyor ve sarıcı buna yetişemediği için potansiyometreden gelen referans +ya -ye çok çabuk değiştiği için telde ya gevşek sarım ya da çok sıkı sarım oluyor. Bu durumda ya tel çapı değişiyor ya da kopuyor.
Haliyle böyle bir üretimde standartlara uymak imkansız.

ABB sürücülerde böyle bir makro olduğundan bahsediliyor ama Siemens te var olduğunu bilmiyorum. Elinizdeki makroyu bir şekilde iletebilir misiniz? Bizim sisteme uymasa bile en azından bir fikir üretebiliriz diye düşünüyorum. İlginize çok teşekkürler.

merhaba
bizde dancer kontrollü benzer bir uygulama yapmıştık bir tel çekme makinasında ama pid vs kullanmadık. bizim yöntemimiz şu şekildeydi
sarıcı motorun sarma hızını biz belirliyoruz ve dancer bu ayar değerinin(0-10volt olarak) %+-10 veya 15 oranını ana ayara ekleyip
açıcının hız referansını oluşturmaktaydı böylece dancer hep ortada sabit duruyordu.biz sarıcıya istediğimiz hızı veriyorduk

dancerlarda linear potansiyometre kullanıldı,kontrol içinde
plc

Tanerius ' a

O zaman yapılması gereken şey sarıcı makaranın silindir çizgisel hızını hat üretim hızına eşitlemek. Bunun için makara çapını sürekli ölçüp sürücüye ona göre hız referansı vermelisin. Pid yi de teldeki esnemeleri kompanze etmek için ince ayar olarak kullanabilirsin. Çiçek gibi tel sararsın ondan sonra.

Arkadaşlar resimdeki gibi bir dancer sistemi ile çalışan tel çekme makinamız var. Bu Sisteme PID uygulamak istiyoruz. Sürücüler Siemens MicroMaster440,
Ana motor 3 Faz,136KW,1450 dev/dk. Sürücü 160 KW.
Sarıcı motor 3 Faz,15KW,1450 dev/dk.Sürücü 22KW.
Dancer Alt ve Üst Limitleri arasında 75cm. mesafe var(değiştirilebilir).
Sarıcı da kullanılan makara çapı min.20cm den sarmaya başlıyor tam dolu hali max 45cm. oluyor. Tel çapı min. 2mm - max.7mm dir.
Makina imalat hızı 20m/sn.dir.

Sorunlarımız;
1 - Tel kopmayacak ve gevşek veya sıkı sarılmayacak.
2 - Ana motor ile sarıcı birbirine senkronize kalkacak ve duracak.

Ayrıca PID için feedback bilgisini nereden ve ne ile (proxy,encoder vb.) alabiliriz? PLC ilave etmek gerekir mi?

Yardımlarınız veya Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Arşivi tararken gördüğüm bu başlığa aradan 5 ay geçmiş olmasına rağmen katkıda bulunmak istedim. Umarım sorununuz bu zaman zarfında çözülmüştür.
Sarıcı uygulamalarında kullanılan yöntemlerden olan hareketli merdane ve buna bağlı potansyometreden alınan geri besleme bilgisi ile sarıcı akım kontrol modunda çalıştırılır. Yani sarıcı hız bilgisini ana motordan alır. Hız referansı sarıcıya bir miktar fazla girmelidir. fakat akım limitini hareketli merdane pozisyonu belirler.
merdane aşağıda iken akım limit referansı maksimuma, yukarıda iken minimuma gider. Bu arada hareketli merdanneye bağlı piston hava basıncı sarma sıkılığını belirleyen etkenlerden olacaktır. Bunu en iyi işletmeci olarak siz tespit edebilirsiniz.
Kolay gelsin...

Teli cekmek icin hiz modunda calisan bir servo ve teli germek icin de ters yonde tork modunda calisan bir servo ile de yapiliyor sanirim. Tork modunda calisan servo, tele surekli ayni kuvveti ters yonde uygulayip teli gergin tutuyor ama kuvveti limitlendiginden telin cekilmesine de engel olamiyor

çok eski bir konu ama yinede ben birşeyler yazmak istiyorum belki bundan sonra bakanlar için faydalı olur.sevgili ustam sarıcı ve çekici uygalamasında pid kontrol edeceksen encoder kullan derim bir tane encoder çekiciye bir tanede sarıcıya koy ayrıca dancer koluna bir adet piston tak basınç şarteliyle ayarlanabilen dancer koluna birde potansiyometre yada mesafe sensörü kullan ve en önemliside çekme motoru senin istediğin hıza ulaşsın ancak dancer ile gerginliği kontrol ederken sadece sarıcı sürücüsünü kontrol etsin.nedeni ise şöyle, şimdi çekme makinası olduğuna göre büyük bir olasılıkla hadde kullanacaksın eğer dancer ile çekmeyi kontrol edersen dancerda devamlı bir sallantı olacağından sürücüye devamlı hızlan yavaşla komutu gidecek ve motor bir hızlanıp bir yavaşladığı zaman haddeler bozulacaktır.Eğer çekici ve sarıcı uygulamalarında merak edilen birşey olursa şuanda fabrikamızda birçok sarıcı ve çekici uygulaması mevcut yardımcı olmaya uğraşırım.multiwire ,kuru tel çekme,sulu tel çekme gibi..

Merhaba
sorunumu ararken daha önce benzer bir problemle karşılaşmış olmak beni mutlu etti. Matbaa bünyesinde defter üretim tesisimiz bulunmakta. Bobin (rulo kağıt) den defter üretmekteyiz. Bobin PID kontrol sistemi ile kontrol ediliyor. Roller bobinden çıkan kağıdı regüle ediyor.
Roller dancer seviyesini potansiyometreden alıyor. Bobinin azaldığını ise mesafe sensörü belirtiyor. Bobinin en ince ve kalın halini sisteme giriş yaparken tanırıyoruız. Sistemi OWECON adlı cihazla kontrol ediyorz. (OWECON - 310)

Problem şudur; roller seviyesi başta çok normal (%50), ancak bobin çapı küçüldükçe yükseliyor. 102 YE GELİP KAĞIDI YIRTTIĞI BİLE OLMAKTA. P ve I değerlerini rastgele oynayarak 86 lara kadar çekebildim. Ancak bittiğinde de başlağı gibi %50 lerde olması gerekiyor. BU cihazı kullanıp (owecon) çalışma mantığını ve ya PID sistemi nasıl yönlerdiğini belirtebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri