Pilli gece lambasını nasıl elektrikli yapabilirim

omerbey36

Üye
Ustalarım merhaba benim elimde aşağıdaki resimlerdeki gibi bir gece lambası mevcut aslında çok güzel ve çok işime yarıyor fakat pili çok çabuk bitiyor haliyle boşa fazla masraf oluyor ben de onu fişli veya işte usb li hale getirebilir miyiz diye sizlere sormak istedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Piller 1,5v düğme pillerden 3 tane olmak üzere kullanılıyor.

asdasd.PNGasdsadsa.PNG

1.5 volt pilden 3 tane seri bağlı ise 4.5 volt yapar.

3 kalem pil ile çok daha uzun süre yanacaktır. Aşağıdaki gibi bir pil yuvası alıp takmanızı öneririm.

3-lu-aa-kalem-pil-yuvasi-7a5d.jpg

muhtemelen usb fişe çevirme işi biraz sıkıntılı olduğu için mi böyle bir yöntem söylediniz
hangi uçlarını ne tarafa sabitleyeceğime nasıl karar verebilirim kabloların hangisi + hangisi - ?

Usb de olur ama sürekli fişe bağlı kalması ne bileyim hoş olduğunu düşünmedim.

Bir cep telefonu şarj aletini buna ayırırsanız araya ufak bir dirençle bu iş olur. Lambanın içinde kaç led var nasıl bir şey devr varmı açıp bakabilir misiniz?_

açma şansım malesef yok sadece pil yuvası açılabiliyor oradan da ledler görünmüyor

kablo görüntüsü sizi rahatsız etmeyecekse; 4,5 volt adaptörün (+) ucunu düğme pilin üst tarafına (-) ucunu pilin geniş olan yüzüne gelecek şekilde montaj ediniz, 4,5 volt adaptöre para vermeyeyim derseniz evdeki eski telefon adaptörünü de kullanabilirsiniz ama, diyot veya direnç takmanız gerekir, o hesabı da @serkan_48 kardeşim hesaplar söyler. hangi uç artı hangisi eksi diye sorarsan, hiç uğraşma bir elektronikçi arkadaşımıza götür 5 dakikada yapar.

kablo görüntüsü sizi rahatsız etmeyecekse; 4,5 volt adaptörün (+) ucunu düğme pilin üst tarafına (-) ucunu pilin geniş olan yüzüne gelecek şekilde montaj ediniz, 4,5 volt adaptöre para vermeyeyim derseniz evdeki eski telefon adaptörünü de kullanabilirsiniz ama, diyot veya direnç takmanız gerekir, o hesabı da @serkan_48 kardeşim hesaplar söyler. hangi uç artı hangisi eksi diye sorarsan, hiç uğraşma bir elektronikçi arkadaşımıza götür 5 dakikada yapar.
Yok rahatsız etmez çok teşekkür ederim ustalarım çok sağolun

normal bir telefon adaptörünü kullanabilirsiniz 5.20volt civarı çıkısi vardır, eğer gece lambası 4.5 volt ile çalıştığına eminsen direkt kullanabilirsiniz yada fazla voltaj istemiyorsanız adaptör kablosunu 1 adet diyot ekleyebilirsin
kablonun nasıl bağlanacağını tarif etmişler zaten

normal bir telefon adaptörünü kullanabilirsiniz 5.20volt civarı çıkısi vardır, eğer gece lambası 4.5 volt ile çalıştığına eminsen direkt kullanabilirsiniz yada fazla voltaj istemiyorsanız adaptör kablosunu 1 adet diyot ekleyebilirsin
kablonun nasıl bağlanacağını tarif etmişler zaten
Adaptörün + - uçları hangileri oluyor içerisindeki kırmızı ve siyah kablolardan hangisi - hangisi + acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,855
Kullanıcılar
450,960
Son üye
eyaraef

Yeni konular

Geri