pilli lazer adaptör ile çalıştırmak

arkadaşlar merhaba
iki adet ince kalem pil ile çalışan lazer im var ve iş yerim için gerekli bir amaç için bir bölümde 4 tanesini seri bağladım bir bölümde de 6 tanesini seri bağladım ancak adaptörle uygun voltu bulamadıgımdan sanırsam bazı lazerler şehit düştü bazıları da dengesiz bazen yanıyor zaman geçince yanmıyor

bu lazerleri stabil çalıştırmak için powersupply bile parçalamışlıgım var ancak stabil bir çalışma sağlayamadım ne olur yardım edin ne yapmam gerekiyor

üstelik iki ayrı bölüme çektiğim 10-15 metre kablo var bu kablolar da volt düşürür mü ne olur yardım edin ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam lazerlerin özdeş olması önemlidir. üretim hatalarına bağlı olarak ufak tefek çalışma farklılıkları seri bağlamalarda olabilir bu birinci kabulumuz olsun. İkincisi ise, bir lazer için gereken enerji (voltaj düşümü,maxAkım) nedir bunun üzerine yoğunlaşın, daha sonra seri bağlanan lazerler acaba yol boyunca verilen gerilimi özdeş paylaşıyorlarmı ? Lazerin davranışı nasıl ? birinin üzerine acaba çok gerilim düşüyorda bu yüzdenmi arıza yapıyor bunları araştırın. Bir. Ona göre voltaj kaynağı ayarlanır orası kolay.

LM 7803 regule entegre kullan ayrıca her laser için regule çıkışına 27 ohm 1 watt drenç uzerınden geçırerek laser e ver iki pilli laser bende kullanıyorum sorun yok sanırım siz yuksek voltaj verdınız iki pil 3 volt regulede 3 volt artı koruma amaçlı drenç kullanmanı tavsıye ederım kullanmazsan rizk devam eder kolay gelsın

Seri bağladığınızda akım sınırlaması yapmazsanız eğitim zaiyatları olur. Lazerler de özdeş olmalı.

benim sorunum hala devam ediyor arkadaşlar eğitim zayiatı 9 lazer oldu
power supply ile 3.3 volt tek lazer mükemmel yanıyor ikinci lazeri aynı kablodan da bağlasam ayrı girişden de bağlasam ilk lazerin gücü gidiyor sönüyor lütfen yardım edin

aslında kısadan adaptör ile çalışan yeşil lazer bulabilsem bütün sorunum hallolacak da şans yok kuyumcudan elektronikçi bu kadar oluyor

benim sorunum hala devam ediyor arkadaşlar eğitim zayiatı 9 lazer oldu
power supply ile 3.3 volt tek lazer mükemmel yanıyor ikinci lazeri aynı kablodan da bağlasam ayrı girişden de bağlasam ilk lazerin gücü gidiyor sönüyor lütfen yardım edin

Sorunu çözmek için büyük yol katetmişsiniz.

3.3 volt ile tek lazeri mükemmel çalıştırmışsınız. İkinci ve üçüncü lazeri ilk lazere paralel bağlayınız. Seri değil. Seri bağlantı uygulaması arkadaşlarımızında bahsettiği gibi sabit akımda olmalıdır.

Siz lazerlerinizi paralel bağlamalısınız. İkinciyi paralel bağladığınızda ışık şiddeti düşüyor ise! ikinci durum gerçekleşiyor demektir. Bu durum güç kaynağınız lazerlerinizi beslemeye yetmiyor demek.

Yapmanız gereken güç kaynağınızın gücünü arttırmaktır.

Lazerler hassas cihazlardır. ( kristal lazerleri led lazerleri ) Değişken voltajlara dayanamazlar veya gürültülü iyi filtrelenmemiş güç kaynaklarında uzun ömürlü çalışmazlar. iyi filtreli bir güç kaynağı kullanırsanız sorununuz kalmayacağı kanısındayım.

Bu arada hangi ildesiniz?

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,750
Son üye
taleharmyy

Yeni konular

Geri