Plazma kesme makineleri nasıl çalışır?

Canın sağ olsun
sayın kazım uğur sizin bu konuda bilgili olduğunuzu görüyorum bende ınverter ve gazaltı kaynak makinaları onarımı yapıyorum arasıra plazma kesici geliyor çalışma mantığını anlamak istiyorum şase kısmı artı yüklü izlediğim bazı videolarda bunu görüyorum peki torçun içinde ne oluyor gördüğüm ve merak ettiğim şey torçtan ilk çıkışta ateş olarak çıkıyormu yoksa şaseye temas edince mi ateş haline dönüşüyor anladığım torçun içinde artı ve eksi kutup olara bir yüksek voltaj akışı olduğunu gördüm burada havaya yüksek voltajmı modüle ediliyor argonlarda görüyorum
argonlarda çıkış voltajına bir şekilde makinede oluşturulan y voltaj modüle edilerek torçta bir kıvılcım oluşmasını sağlıyor diye düşünüyorum yanlış isem yanlışımı lütfen düzeltin engin bilginizden faydalanmak istiyorum saygılar
sayın hocam bu ark torçun içinde oluşturuluyor yani torçun tetiğine bastığımız an torçun kendinden ateş çıkması gerekiyor doğrumu

Son düzenleme:
Maalesef Kazım Abi forumdan ayrıldı 1-2 sene evvel.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…