Plazma kesme makineleri nasıl çalışır?

@KAZIMUGUR sizinde canınız sağolsun iyi akşamlar dilerim.

Aslında cnc değil de plazma kesim kısmını merak ediyorum. Mümkünse bir torç alıp geri kalanını kendim yapmak istiyorum. Şöyle basit bir şema buldum ama aklıma takılan bir şey var.

N4paNg.jpg

Anlatıma göre ilk önce Dc kaynak devreye alınır. Aynı anda torçtan hava akışı başlar. Bu durumda torcun meme ve elektrot ucundan dc kaynak gerilimi görülmelidir. Buraya kadar kolay. Daha sonra yüksek frekans devresi aktif edilir ve ark başlatılır. Peki y.g. devresi paralel bağlı olduğu dc kaynağa zarar vermez mi?

Plasma ülkemizde sadece kesim için kullanılıyor.
Aslında kaynakda yapar.
Kaynak yaparken hava( gaz ) değil inert gas lar kulanılır.
Argon CO2 veya karışım..
Bizde genel olarak TIG diye bilinir.
Az fark olsada ..( her ark bir plasma üreticisidir )

Öyle basit çizimlere hastayım.
İlkokul bebesine anlatmak için çizilir sonrada sil silebilirsen.
Mesela hedefini değiştirebilirsin , toch yapıp geri kalanını alabilirsin..
Neden böyle yazdım , gelip burada soran o geri kalanı yapamaz .
İmkansız mı ? değil elbette ama bir hayli teorik ve pratik elektronik alt yapı gerektirir.

Her şeye rağmen denemek isteyenler için :

https://www.google.com.tr/search?q=...X&ved=0CCYQsARqFQoTCLX2yNrgtMcCFUjaGgodpjwAVw

Öyle basit çizimlere hastayım.
İlkokul bebesine anlatmak için çizilir sonrada sil silebilirsen.
Mesela hedefini değiştirebilirsin , toch yapıp geri kalanını alabilirsin..
Neden böyle yazdım , gelip burada soran o geri kalanı yapamaz .
İmkansız mı ? değil elbette ama bir hayli teorik ve pratik elektronik alt yapı gerektirir.

Her şeye rağmen denemek isteyenler için :

https://www.google.com.tr/search?q=plasma cutting machine circuit&rls=com.microsoft:tr-TR:IE-Address&biw=1199&bih=655&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCYQsARqFQoTCLX2yNrgtMcCFUjaGgodpjwAVw
Siz yazmadan önce verdiğiniz linkteki aramayı birebir gercekleştirdim. Ancak bahsettiğim konu hakkında filir bulamadım.

Burada soran geri kalanını yapamaz demişsiniz ama ben buna katılmıyorum. Çünkü bu mantıkla buradaki hiç kimsenin bir şey yapamaması lazım. Bu işi yapabilecek tecrübeye - bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Yıkıcı değil de yapıcı olmanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Verdiğim linkten bir kaç resim hani incelemiştin ya hatırlatayım dedim.

2dhe4j5.png

21jons9.png

dxehzc.png

Bu işi yapan makinelerden birinin iç görünümü.
Elektronik kaynak makinesi olarak bilinenlerin benzeridir .
Kontrollü bir doğrultucu ile başlarsın ...

Nedir bu milletin hali ?
Biri uyardı mı durup bir bakacağına hemen saldır hakaret et sinsin tatmin ol..
Teknik forumlarda biraz dolaşıldı mı hemen ayırt edilmeye başlanır.
İşi bilen başlar bir yerde tıkanır onu sorar .
Bu tipler işi başarır.
Bazıları araba yapmak istiyorum nasıl yapacağım gibisinden sorar ...
Şahsınla ne işim var ki , basit olmadığını , verdiğin resme soruş şekline göre tahmin ederek , uyardım.
Biliyor musun ne duruyorsun doğrult şebekeyi mosfetlerle dilim dilim doğra kıy onu , akım sınırlayıcı ile ver çıkışa.
Hiç smps yapmadın mı ?
Aynısı işte .

Buralarda yazılanları incele , olmayacak yapamam diyenlere ne yardımlar yapılmış neler başarılmış bak ondan sonra suçla...

Verdiğim linkten bir kaç resim hani incelemiştin ya hatırlatayım dedim.

İyide ben sorduğum soruda ne devrenin yapısını sordum ne de şema istedim. Bu resimlerle ne alakası var? Gereksiz asılsız bir atıf yapmışsınız.
Nedir bu milletin hali ?
Biri uyardı mı durup bir bakacağına hemen saldır hakaret et sinsin tatmin ol..

Buralarda yazılanları incele , olmayacak yapamam diyenlere ne yardımlar yapılmış neler başarılmış bak ondan sonra suçla...

demişsiniz. Önce yazdığıma bir bakın, hakaret, saldırı, suçlama, tatmin olma çabası gibi bir durum var mı? Şahsen ben göremedim. Gören varsa da yazsın buradan. Bunlar sizin uydurmalarınız. Aslında siz kendinizden alt seviyede gördüğünüz insanları aşağılayarak kendinizi tatmin etmeye çalışıyorsunuz.
Burada soran geri kalanını yapamaz demişsiniz ama ben buna katılmıyorum. Çünkü bu mantıkla buradaki hiç kimsenin bir şey yapamaması lazım. Bu işi yapabilecek tecrübeye - bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Yıkıcı değil de yapıcı olmanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teknik forumlarda biraz dolaşıldı mı hemen ayırt edilmeye başlanır.
İşi bilen başlar bir yerde tıkanır onu sorar .
Bu tipler işi başarır.
Bazıları araba yapmak istiyorum nasıl yapacağım gibisinden sorar ...
Şahsınla ne işim var ki , basit olmadığını , verdiğin resme soruş şekline göre tahmin ederek , uyardım.
Biliyor musun ne duruyorsun doğrult şebekeyi mosfetlerle dilim dilim doğra kıy onu , akım sınırlayıcı ile ver çıkışa.
Hiç smps yapmadın mı ?
Aynısı işte .

Smps yaptım ama yüksek gerilimin smps'ye zarar verip vermeyeceğini sordum ki yukarıdaki basit şemada doğrudan paralel bağlı, zarar verecektir. Ki şemanın doğru olduğundan da şüpheliyim. Bunun çözüm yolu nedir? Yoksa torçta y.g. ile dc besleme bağlantıları ayrı mı?

Son düzenleme:
bir
Aslında cnc değil de plazma kesim kısmını merak ediyorum. Mümkünse bir torç alıp geri kalanını kendim yapmak istiyorum. Şöyle basit bir şema buldum ama aklıma takılan bir şey var.

N4paNg.jpg

Anlatıma göre ilk önce Dc kaynak devreye alınır. Aynı anda torçtan hava akışı başlar. Bu durumda torcun meme ve elektrot ucundan dc kaynak gerilimi görülmelidir. Buraya kadar kolay. Daha sonra yüksek frekans devresi aktif edilir ve ark başlatılır. Peki y.g. devresi paralel bağlı olduğu dc kaynağa zarar vermez mi?

Kaynak elektrodunu tutuşturmada veya TİG'deki,bir plasmadaki ilk arkı başlatmada yüksek frekans kaynakları starter görevini (Arabadaki marş motoru veya flüoresandaki starter) üstlenir.Amaç ilk tutuşmadan sonra devreden çıkmaktır.İki dc kaynak arasındaki etkilenim ise sanılan kadar büyük boyutta olamaz.Çünkü kaynak akımı ampere dayalı ve gerilimi düşüktür,yüksek frekans kaynakları ise ac menşeli olup o verildiği anda karışsa bile bu kaynak akımına olumsuz bir etkisi yoktur veya olması da düşünülemez.

Yardımcı bir donanım görünümündedir,yani asıl işi biter bitmez asıl kaynak akımı devresinden tam çıkmak üzere tasarlanmışlardır kısacası.Doğalgaz veya sıvı yakıtlı brülörlerdeki gibi YG ile sürekli olarak da ateşlenme,bunu sürekli şekilde kıvılcımla yakma durumu da burada söz konusu değildir.Kolay gelsin.

bir

Kaynak elektrodunu tutuşturmada veya TİG'deki,bir plasmadaki ilk arkı başlatmada yüksek frekans kaynakları starter görevini (Arabadaki marş motoru veya flüoresandaki starter) üstlenir.Amaç ilk tutuşmadan sonra devreden çıkmaktır.İki dc kaynak arasındaki etkilenim ise sanılan kadar büyük boyutta olamaz.Çünkü kaynak akımı ampere dayalı ve gerilimi düşüktür,yüksek frekans kaynakları ise ac menşeli olup o verildiği anda karışsa bile bu kaynak akımına olumsuz bir etkisi yoktur veya olması da düşünülemez.

Yardımcı bir donanım görünümündedir,yani asıl işi biter bitmez asıl kaynak akımı devresinden tam çıkmak üzere tasarlanmışlardır kısacası.Doğalgaz veya sıvı yakıtlı brülörlerdeki gibi YG ile sürekli olarak da ateşlenme,bunu sürekli şekilde kıvılcımla yakma durumu da burada söz konusu değildir.Kolay gelsin.

Teşekkürler.

Peki bu iş için yüksek gerilimin frekansının 2MHz olması şart mıdır? Sırada üreteçlerle çözülemez mi?

Forum istatistikleri

Konular
129,535
Kullanıcılar
452,134
Son üye
TheBozwolf

Yeni konular

Geri