PLC den bilgi transferi

Merhaba Arkadaslar,

suanda kullanmakta oldugum PLC yukarida bahsi gecen Phoenix Contact ILC 150 ETH modeli, calistigim firmanin benden istedigi ise Snmp Client da elde ettigim degerin MIB Browser daki deger ile ayni olmasi

örnek olarak: sysServices:= 75 (MIB Browser da elde ettigim Integer degeri)
bunu elde etmek icin ise PC Worx programinda yazilmasi gereken satir;

(* set oid ( here mib2 / sysServices ) *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[1] := byte#16#2B;
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[2] := byte#16#06; (* dod. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[3] := byte#16#01; (* internet. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[4] := byte#16#02; (* mgmt. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[5] := byte#16#01; (* mib2. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[6] := byte#16#01; (* system. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[7] := byte#16#07; (* object id. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectId[8] := byte#16#0; (* scalar object. *)
udtSnmpData.VarBindList[3].ObjectIdLen := 8; (* oid length *)

akabinde yazilan program PLC e gönderilip Debug modu aktif hale getirilince
watch modunda 75 degerini görebiliyorum. Bu sadece bir test asamasi oldugu icin benden öncelikle bu degerin Snmp üzerinden FL SWITCH SMCS modülü sayesinde elde edilebilir olup olmadigini görmek istediler bunu hallettim.

Benden suan yapmami bekledikleri örnek olarak UPS cihazdan SNMP Agent olarak aldigim deger yine 75 olsun , bu degeri SNMP Client da önce görmem gerekiyor ve matematiksel olarak basit bir islem yapip mesela 75:1000= 0,075 degeri elde edip bu elde ettigim degeri tekrardan SNMP Agent e gecirip yeni bir Mib numarasi vererek MIB Browser programinda yeni elde edicegin 0,075 degerini görmek. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa yardim etmelerini rica ediyorum Snmp Client i daha yeni yeni kavramaya baslamisken bu agent biraz kafami karistirdi, yardimci olursaniz sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bahsettiğin konuıyla ilgili bir uygulamam oldu. TCP/IP portlu bir plc den oracle db'e plc veri gönderiyor. çok fazla ayrıntıya girmeden web server/client mantığı ile sorunu çözebilirsin.

cvb verilmiş OPC

Forum istatistikleri

Konular
129,460
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Geri