PLC Haberleşme Sorunu

MusaX

Üye
Selamun Aleykum arkadaşlar.Pc ile plc arasında haberleşme yapabiliyorum.Çok enterasındır ki bir kaç gün öncesine kadar çok iyi olan bu haberleşme birden cırtlamaya başladı.Şöyle D124 ve D125 adresi plc de ayrılmış alanlar.Bu bölümler hariç diğer bütün bölümler güncel olarak okunuyor.Bu bölümlerin içeriği bir kere değiştimi hep aynı değer kalıyor.
Örneğin D124 0 ken programım 0 okuyor 1 olunca da okuyor.Fakat tekrar 0 olunca bana hep 1 gönderiliyor yani 1 okuyorum.Diğer bütün adresleri güncel olarak okuyorum.Acaba nedendir.Bu adresi değiştirip D40 yaptım bu sefer D40 ı güncel okumuyor 0 da 0 1 olunca 1 tekrar 0 olunca hep 1 okuyorum.

Birde tcp ile aynı anda 2 farklı şekilde plc ile haberleşebilirmiyim.Yani bir tane bağlantı açtım başka bir bağlantı daha açabiliriyim.
Teşekkürler....

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Modbus TCP ile EN01 modüllere en az 8 farklı bağlantı yapabilirsiniz.
Aynı PLC'ye 8 farklı yerden bağlanmak gibi yani.

Değerlerin değişmemesi veya aynı kalması olayı ise çok büyük bir ihtimalle programınızdan kaynaklanıyordur.
PLC içerisinde mantıksal veya programsal bir hata yapmadığınız sürece donanımsal olarak böyle bir şey olamaz.

Pratik bir bağlantı testi ile bunu kolayca test edebilirsiniz;

1.WPLSoft ile bağlanıp değerin gerçek değişimi kontrol edin.
2.Modbus TCP veya Serial test programları ile değerin gerçek değişimi kontrol edin.
3.DOP operatör paneli bağlayarak değerin gerçek değişimi kontrol edin.

İyi çalışmalar.

Aynı programdan bir plc ye aynı hat üzerinden RJ45 ten aynı anda 2 yada daha fazla bağlantı açabilirmiyim.Yani plc ile birbağlantı açtım daha sonra aynı program bir tane daha bağlatı açabilirmi.?

1.WPLSOft ta değerler değişmektedir.
2.Kendi kütüphanesi ile denendi.Programıma güncel değerler gönderilmemekte.
3. Bu operatör için farklı bir cihaz gerekirmi acaba.

Birde işletim sisteminden yada ethernet kartından dolayı olabilirmi.Çünkü düne kadar problem yoktu.Birden programım hata verip kapanmaya başladı ve değerler güncellenmemeye.
Teşekkürler....

Merhaba,

WPLSoft ile bağlandığınızda değerler değişiyorsa artık kendi yazılımınıza göz atmalısınız.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri