Plc programında pause mantığı nasıl ?

hkn_blt

Üye
Merhabalar. Plc programla yaparken bir makina tasarladık diyelim için servoların valflerin timerların olduğu.Makina çalışırken pause butonuna basınca makina durcak.pause butonu pasif olunca kaldığı yerden devam edecek.Nasıl bir mantıkla programı yazmak gerekir fikirlerinizi bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Programınızı adım adım yazarsınız.
Program aktif adımda çalışıyorken önündeki çalışma şartlarına bir pause kontağı da eklersiniz.
Pause etmek istediğinizde bu kontak aktif veya pasif edilip ilgili adım bitmeden bir diğerine geçmesi engellenebilir.

İyi çalışmalar.

Dediğiniz olabilir fakat pulse komutlarının önündeki şartı kesip tekrar aktif edince farklı pozisyona gidiyor.

servo pozisyona giderken puls komutunu kesip, son bulunduğu pozisyonu bir dataworde kaydedip tekrar çalıştıracağın zaman yeni pozisyonu basit bir çıkarma işlemiyle tayin edebilirsin. Buna benzer bir uygulama yapmıştım.

Merhaba,

Alternatif olarak şöyle de deneyebilirsiniz.
Absolute pozisyonlama komutları kullanarak (DDRVA gibi) komutu tekrar yürüttüğünüzde aktif pozisyonu baz alarak verilen hedef farkı kadar daha pulse üretir ve durur.

Örneğin; CH0 (D1336 DW) aktif pozisyonu=10000, DDRVA hedef poziyonu 32000 olsun.
Komutu çalıştırdığınızda PLC, 22000 adet daha pulse üretir ve CH0 (D1336 DW) son değeri 32000 olur.

İyi çalışmalar.

Tamam tşk ederim bilgiler için.Pulse komutunu DPLSY kullanarak pulse pause özel bitini kullanarak yapmaya karar verdim.

Forum istatistikleri

Konular
129,407
Kullanıcılar
451,934
Son üye
simza35

Yeni konular

Geri