plc ve pc haberleşme

cihanbicen

Üye
herkeze selamlar
bu konuyu bilen üstatlarımızdan bir ricam olacak, bu soruyu ben soruyorum ama inanın bir çok kişi bu bilgiden yararlanacak.
mesela s7 200 veya her hangi bir plc, pc de kurulu wincc veya herhangi bir Scada ( visual basic ile oluşturulmuşta olabilir) fiziksel baglantıyı nasıl sağlıyor.
zamet edip bunu ayrıntılı olarak anlatacak veya döküman verecek arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler. bu konu hakkında tatmin edici bilgi yok. yüzeysel bilgiler var. ayrıca leptaplarda usp harıcı baglantı yok. rs232 rs 485 bunlar hakkında, birde baglantı protokolleri hakkında bilgi bekliyorum.
birikimlerini esirgemeyen dostlara şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlar bunca zaman oldu henüz bir cevap yok.
galiba soruyu yanlış sordum. soru wincc ile plc (s7 200) nasıl haberleşir.
sıemensin scada yazılımı wincc 2007 kurdum. kablo aldım, kablonun bir ucunu pc nin ana kartına diğer ucunu ise s7 200 pot0 takıyorum. SMATIC S7 PROTOCOL SUITE de dökümanlarda MPI seçilir deniyor. ben burdaki seçeneklerin hepsini denedim. ayrıca bu seçeneklerin ayarlarında plc tipini, plc adresini, kablonun takıldığı port nosu, 9.6 kb-19.2kb-187.5kb falan sormuyor. yanlızca isim veriyorum plc1 diye. op programlarken bu yukardaki şeyleri soruyordu.
arkadaşlar 1 tane buton koyuyorum bu buton Q0.0 açıp kapatacak.tüm ayarları adresleri doğru yapıyorum veya yaptığımı zannediyorum 2 aydır beceremedim.lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

S7200 daha önce kullanmadım ama s7300 de cp5611 kartı alıp pc ye takılıyor. sonrada siemens net 2006 programını kuruyorsun. cpu ile pc yi MPI den haberşetirebilmek için PC ye OPC server kuruyorsun. sonrasında da simatic net in üzerinde test programı var oradan takip edilebiliyor

sn tossun2008 cevabınız için teşekkürler.
bende s7300 bilmiyorum. bende s7 200 cpu224 ve tp 177 micro panel var. wincc filexible de tp177 ye yazılımlar yükleyip sonuçlarını not tutarak, deneme yanılma epey ilerledim.
şimdi sırada scada var. wincc kurdum, yazacağım scadaların sonucunu görmem için mutlaka haberleşme sorunumu çözmem gerekiyor. bu sorunu halledebilirsem deneme yanılma epey ilerlerim.
ayrıca buna benzer 2 soru sorulmuş scada bölümü 5 sayfada ordada yüzeysel çevapşanmış. inşallah ayrıntılı anlatan birileri çıkar.
tekrar teşekkürler.

sn tossun2008 cevabınız için teşekkürler.
bende s7300 bilmiyorum. bende s7 200 cpu224 ve tp 177 micro panel var. wincc filexible de tp177 ye yazılımlar yükleyip sonuçlarını not tutarak, deneme yanılma epey ilerledim.
şimdi sırada scada var. wincc kurdum, yazacağım scadaların sonucunu görmem için mutlaka haberleşme sorunumu çözmem gerekiyor. bu sorunu halledebilirsem deneme yanılma epey ilerlerim.
ayrıca buna benzer 2 soru sorulmuş scada bölümü 5 sayfada ordada yüzeysel çevapşanmış. inşallah ayrıntılı anlatan birileri çıkar.
tekrar teşekkürler.
wincc ile s7 200 cpu222 yi nasıl haberleşir adli konuyu incelerseniz sorunuzun cevabini bulacaginizi umuyorum

Son düzenleme:
Bir çok uygulamamda S7-200 ile Pc'yi haberleştirdim. Ve Visual basic'de scada yaptım. Bu işler için S7-200'ü seçmemde ilk ve tek parametre s7200 NetR ve NEtW komutlarıydı. Bu komutlar ile her hangi bir RS485 adapter ile s7200'ü Pc'ye bağlayabilir ve bilgi transferi yapabilirsiniz.
Protokol işine gelince bu komutlar protokol falan tanımaz yazdığınız değer direkt transfer edilir. Hyper terminal'den gelen bilgiyi izleyebilir ve yazabilirsiniz. Fakat alınan bilgi ve gönderilen bilgiler son derece güvensiz olacaktır. Bu bilgilerin güvenliğini sağlamak için protokol kullanmalısınız. Bu protokol hem s7-200'de hemde Pc programında yazılmak zorundadır. S7-200 modbus sihirbazı var. Pc içinde Modbus'ı öğrenip uygulayabilirsiniz. Bu konu hakkında destek sayfalarımızda bir çok açıklama yaptık oradan faydalanabilirsiniz.
Teknik Destek

En kolay yolu ise Yeni piyasaya çıkarttığımız. S7-200 PPi veya S7-300 Mpi ActiveX kullanmanız. Örnek projeyi buradan indirebilirsiniz. S7 Mpi/Ppi ActiveX
Beş dakikada s7 ile haberleşebilirsiniz.

S7200 daha önce kullanmadım ama s7300 de cp5611 kartı alıp pc ye takılıyor. sonrada siemens net 2006 programını kuruyorsun. cpu ile pc yi MPI den haberşetirebilmek için PC ye OPC server kuruyorsun. sonrasında da simatic net in üzerinde test programı var oradan takip edilebiliyor

Tosun kardeş bu haberleşme için OPC şartmı; ben ethernetle(tcp/ıp) ve mpı ile ayrı ayrı haberleşme kurdum s7-300 ve wincc 6.2 arasında. opc ile ilgili bir işlem yapmadım bilgisayarımda opc kurulu ama herhangi bir işlem yapmadım, opc konusunu birazdaha detaylı anlatırmısınız..

Forum istatistikleri

Konular
129,312
Kullanıcılar
451,760
Son üye
urasrahmi74

Yeni konular

Geri