Plc yazılım ı kime aittir..

Size bir makinelik yazılımı, "al kardeşim istediğin gibi değiştir, başka makinelere kopyala" diye kimse demez. Derse yazılımcının boşluğuna gelmiştir. Siz önünüzü görererek "ben gerekirse bu yazılımı başka cihazlara kopyalayabilmeliyim ve gereken değişikliği size bağımlı olmaksızın yapabilmeliyim" diye belirtmeliydiniz. Siz yazılım istemişsinin istediğiniz yapılmış. Bu durumda firmada bir eksiklik yok. Tek bir makine ile birden fazla makineye yüklenecek bir yazılım, yukarıdaki windows lisansı örneğindeki gibi, farklı farklı değerlendirilir. Sayı arttıkça işin doğası gereği birim fiyat düşer. Siz talebinizi eksik yapmışsınız.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Şimdi bakın işlemi yanlış yönlendiriyor Yunus,benim kaç makina yapacağım ilgili firmayı ilgilendirmez,o zaman iş sahtekarlığı girer nedenmi açıklayayım bir pano ve yazılım için 10000 € para alıyorum yanıma bir yazılımcı alıp b yazılımı bir ay içersinde bitirmesi karşılığında 2000€ teklif edip bitince işine son versem dahamı iyi sizce.profesyonal davranış şudur: yapılan işin ücret karşılığı alınır ve bütün varlığı yaptıran kişi veya firmaya devredilir.çünki o iş benden başka kimsenin işine yaramaz,eğerki yazılımcı bu yazılımı başkasınada pazarlamayı düşünmüyorsa tabii pazarlaması etik olmaz çünki fikir ve proje benim ben onu yapması için ücret ödüyorum kendine bir pazar oluşturması için değil..

Elbette ki yaptığım makinadan tekrar tekrar kâr edeceğim bir yazılım için ömür boyu o kişiye paymı vermeli sizce böylemi düşünüyor sunuz,ama fikir ve proje kendinin olur bana derki bende böyle bir proje var ama imalat imkanım yok sana vereyim ama bende payımı isterim der o zaman başımüstüne değerlendirilir ve pay edilir..

Evet işte aradığım cevaplardan biri bu her değişimde ben ücret ödemelimiyim mesela..yoksa üzerine ekleme veya çıkartma yapabilmelimiyim.

Sizi alkışlıyorum aynen durum bu işte... Anlaşma dediğiniz şey başka yazdığım gibi bana Özel yazılım ve ona göre ücret dedim ve ödedim taaki yeniden yüklemem gerekene kadar şifreli olduğunu görmedim..
Bir Microsoft bunu yapabilir nedenmi çünki proje ve fikir kendine ait sana sadece uygulamasını satıyor.ve ağırlığını koyuyor bir PCye bir kod diyebiliyor ama siz Microsoft a ücret karşılığı bir uygulama yaptırsanız ona karışma hakkı yok
Size bir makinelik yazılımı, "al kardeşim istediğin gibi değiştir, başka makinelere kopyala" diye kimse demez. Derse yazılımcının boşluğuna gelmiştir. Siz önünüzü görererek "ben gerekirse bu yazılımı başka cihazlara kopyalayabilmeliyim ve gereken değişikliği size bağımlı olmaksızın yapabilmeliyim" diye belirtmeliydiniz. Siz yazılım istemişsinin istediğiniz yapılmış. Bu durumda firmada bir eksiklik yok. Tek bir makine ile birden fazla makineye yüklenecek bir yazılım, yukarıdaki windows lisansı örneğindeki gibi, farklı farklı değerlendirilir. Sayı arttıkça işin doğası gereği birim fiyat düşer. Siz talebinizi eksik yapmışsınız.
O zaman siz bir yazılımcı ysanız ve bir firmaya iş yaptığınızda hayatınız kurtuluyor firmaya neredeyse ortak oluyorsunuz böylemi düşünüyor sunuz..
Ben ilk yazımda sanırım belirttim bana ait bir yazılım olmalı diye tek yanlışım kağıda dökmemiş olmam ama söylemin arkasında durmamak firma etiğine göre doğru mudur.bu işlem tek değil birkaç kez aynını yaşamamdan dolayısıyla buraya konu açtım bunu prosedürü nedir diye...

Son düzenleme:
Prosedür söylendi işte. Anlaşma yaparken “PLC programı know-how koruması olmadan makine imaltçasına teslim edilecektir.” gibi bir madde ekleyeceksiniz.

Yazılımcı şirketinize ortak olmuyor merak etmeyin. Yaptığınız makinenin seri imal edilip edilememesine göre o da bir fiyat verecektir. 5 senede 2 sipariş almış bir makine için şirkete ortak olamaz merak etmeyin. Teklif çok mu yüksek geldi? Başka firmadan teklif alın.

Bugün sektöre özel isim yapmış firmaların kaç yıllık Ar-Ge çalışması oluyor ürünlerde. Ürün satıp yazılımı da açık bir şekilde verirse onca yıllık emeği de peşinden vermiş olur. Bu firmalar ne yapıyor, bloklarını şifreleyip kullanıcıya yazılım manueli de teslim edip oluşabilecek hataların hepsi ile ilgili hata kodları üretip programa en az müdehaleyi gerektirecek şekilde teslim ediyor. Ha sizin makineniz böyle değildir ona bir şey demiyorum. Ama anlaşmanızda belirtmediyseniz şifre koymasına engel bir durum da yok. Size kazık attığını düşünüyorsanız da mahkemeye verin firmayı.

O zaman siz bir yazılımcı ysanız ve bir firmaya iş yaptığınızda hayatınız kurtuluyor firmaya neredeyse ortak oluyorsunuz böylemi düşünüyor sunuz..
Ben ilk yazımda sanırım belirttim bana ait bir yazılım olmalı diye tek yanlışım kağıda dökmemiş olmam ama söylemin arkasında durmamak firma etiğine göre doğru mudur.bu işlem tek değil birkaç kez aynını yaşamamdan dolayısıyla buraya konu açtım bunu prosedürü nedir diye...
Prosedürü, aranızda bu konuda yazılı bir protokol olmalıdır. Neden bir yazılımla ortaklık olsun? Öyle düşününce adamın tek bir cihaz için yazdırdığınız/yaptırdığınız yazılımı onlarca, yüzlerce cihaza kopyalarsanız, bu adama haksızlık olmaz mı? Başta bu serbestliği konuşup yazıya dökseydiniz, belki adam sizin onlarca, yüzlerce kopyasını kullanabileceğinizi de hesaba katmadan şifre koymasaydı bir sorun olmayacaktı. Sonuçta yazılımcının aleyhine bir durum olurdu.
Yapılacak iş, ilgiliye müracaat edip birden çok kullanım gerektiğini, gerekirse ücret farkını belirleyip bir protokol çerçevesinde, belirtip bir çözüme ulaşmak.

Prosedür söylendi işte. Anlaşma yaparken “PLC programı know-how koruması olmadan makine imaltçasına teslim edilecektir.” gibi bir madde ekleyeceksiniz.

Yazılımcı şirketinize ortak olmuyor merak etmeyin. Yaptığınız makinenin seri imal edilip edilememesine göre o da bir fiyat verecektir. 5 senede 2 sipariş almış bir makine için şirkete ortak olamaz merak etmeyin. Teklif çok mu yüksek geldi? Başka firmadan teklif alın.

Bugün sektöre özel isim yapmış firmaların kaç yıllık Ar-Ge çalışması oluyor ürünlerde. Ürün satıp yazılımı da açık bir şekilde verirse onca yıllık emeği de peşinden vermiş olur. Bu firmalar ne yapıyor, bloklarını şifreleyip kullanıcıya yazılım manueli de teslim edip oluşabilecek hataların hepsi ile ilgili hata kodları üretip programa en az müdehaleyi gerektirecek şekilde teslim ediyor. Ha sizin makineniz böyle değildir ona bir şey demiyorum. Ama anlaşmanızda belirtmediyseniz şifre koymasına engel bir durum da yok. Size kazık attığını düşünüyorsanız da mahkemeye verin firmayı.
Üzgünüm ama Sanırım anlatamıyorum yazılı bir kontratım yok başta bunu belirteyim,firma ile samimi ilişkilerimize güvenden doğan birşeydi ama ileriki zamanlarda iş ilişkimiz bitebilir diye düşünüyorum o yüzden bilmek istiyorum.ikincisi makina adeti sadece bir makina için örnekti ve neredeyse 10 yıllık bir ARGE sonucu ortaya çıktı tek kaybımız bünyemizde yazılımcı barındırmayıp firmadan yardım istemekti.ben üretici tarafım yani kullanıcı tarafa verilirken elbette bu işlem yapılır çünki kullanıcının makina üzerinde bir değişim yapması makinaya ve elemana zarar verebilir sadece gerekli kullanma ve arıza müdahale mümkündür ve sözde herşeyin açıklandığı nı söylüyorum zaten.
Açıklamalarınz için teşekkür ederim..
Prosedürü, aranızda bu konuda yazılı bir protokol olmalıdır. Neden bir yazılımla ortaklık olsun? Öyle düşününce adamın tek bir cihaz için yazdırdığınız/yaptırdığınız yazılımı onlarca, yüzlerce cihaza kopyalarsanız, bu adama haksızlık olmaz mı? Başta bu serbestliği konuşup yazıya dökseydiniz, belki adam sizin onlarca, yüzlerce kopyasını kullanabileceğinizi de hesaba katmadan şifre koymasaydı bir sorun olmayacaktı. Sonuçta yazılımcının aleyhine bir durum olurdu.
Yapılacak iş, ilgiliye müracaat edip birden çok kullanım gerektiğini, gerekirse ücret farkını belirleyip bir protokol çerçevesinde, belirtip bir çözüme ulaşmak.
Elbette yazılı bir sözleşme olmalıydı ama ortada ş,öyle bir durum var ilk başlangıç ARGE makinanın piyasası ve üretim adeti belli değil ve yıllar boyunca araştırılıp deneme ile elde edilmiş bir işlem bu zamana kadar herşey elektronik elektrik elemanlara ilerledi röle gibi buton gibi malzemeler ile en son aşamada tamamen otomatik olmasına karar verildi ve bu süreç başladı,şimdi ben bu ARGE masrafını karşılamışken bir proje üretmişten ve emeğinin ücretini ödemişken hala yazılımı yapan firmanın üzerinde ,böyle bir kazanç hakkı olduğunu düşünüyor musunuz farzedelim hiç sipariş alamadım zararınada ortak olabilicekmi sizce ..
Yorumunz ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim...
rsimsek bey mesela yanınızda bir eleman çalıştırıyor sunuz bu elemanın görevi sizin ürettiğiniz makinanın yazılım kısmıyla ilgileniyor maaşını veriyorsunz bütün sosyal haklarını alıyor,size kaç makina yaptığınızı sorma hakkını kendinde bulabilirim sizce ve diyelim birgün işine son vermeniz gerekti bütün işlemleri alıp gitme hakkına sahipmi sizce.
Teşekkürler hayırlı geceler dilerim

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri