plc yazılım cılığına yeni başladım

emre15

Üye
ben lise 4 geçtim teknik lise otomasyon mekatronik okuyorum yaz stajımı yaparken
sorumlum bana yeni bir plc geçceklerini söledi ve bana öğrenmemle ilgili bi sorumluluk verdi ama ben bir türlü kontaklların sism verme olayını anlayamadım
var_input
var_out_put
var_global
falan kafam karıstı sonra adress nasıl verıcam yardım ederseniz sevinirm

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
girişlerini var_input kısmına yazıyorsun mesela start butonun 1.girişe bağlı olsun.alt programda var_input alanına start_butonu yazıyorsun ve diğer girişleri de bu şekilde yazıyorsun çıkışları da var_output alanına yazıyorsun.sonra alt programda program yazmaya başladığında I0.0 yazmıyorsun start_butonu olarak yazıyorsun.daha sonra ana programdan alt programı çağırdığında senin karşına bir blok çıkıyor.bloğun içinde senin alt programda tanımladığın giriş ve çıkışların isimleri yazar.bunların karşısına gerçek adresleri yazıyorsun.start_butonunun karşısına I0.0 gibi

oh çok teşekkürler taner abi walla var_input olayını anlamıştım ama işte real anlamda nasıl isim ve adress vericeğimi çözememiştim işime yaradı bide eyer elinizde türkçe bi anlatım tarzında bi döküman warsa ve paylaşırsanız çok makbule geçer çünkü internette ingilizce buldum leadder kısmını tercüme ettim baya ama çok şey war hepsini tercüme etmem zor :) o yüzden yani :)

Bu arada tekrar teşekkürler....

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri