Pnp transistör devresi lazım.

erman83

Üye
Arkadaşlar merhaba, bana PNP transistörlü bi devre lazım. Elinizde hazır var mıdır?

Eksi sabit bağlı kalacak. Artı ise transistör yardımıyla kesilecek veya akacak. 5Volt üzerine çıkınca artı kesecek. 5 Volt altına düşünce akacak. Eksi sabit olacak. Akü şarj devreleri var ama hepsinde artı ortak, eksiyi açıp kapatıyorlar. Hazır devreniz varsa çok makbule geçer.
Pnp transistör şart değil bu arada. Başka malzeme de olur

Son düzenleme:
Değişken voltaj hangi aralıkta?

Şarj devresi mi bu ne devresi? Belki alternatif birşey de önerilebilir.

güzel insan, yapmak istediğiniz amcayı ne iş için kullanacaksınız, şarj devresi mi olacak? besleme devresi mi olacak? hangi kulvarda koşacak bu amca? adını bir koyun, alternatifler çoğalacaktır.
Hocam, alarm devresini besleyeceğim. 5V giriş vereceğim. Bu 5V ile, hem 18650 pillerin şarjını yapacağım. Hem de siren, alarm devresi vs için gerekli olacak. Elektrik gittiğinde de 18650 piller devreye girecek. Siren ve devre sürekli elektrik alacak. Bu arada 18650 ler kendi şarj devresi ile şarj oluyor. O kısımda sıkıntı yok. Ancak sistemde - (eksi) ortak yani hem adaptörden gelen 5V hem de pillerin eksisi ortak.
Benim için, 5V adaptörden elektrik gelince hem piller şarj olacak hem de alarm devresine enerji gidecek. Elektrikler gidince de, pillerle çalışacak. Not: Röle kullanamıyorum.

Not: Röle kullanamıyorum.
ilk önce birazcık okur yazar olun ve insanlara öyle hitap edin. ikincisi devre tasarımı konusunda çok sığ olduğunuzun görüyorum. insan fikir almak isterse kabaca bile olsa kağıt üzerinde bir devre çizimi filan paylaşır ve eksiklerini sorar, fikirlerini anlatır öyle yardım ister. röle kullanamamanızın nedeni yerin darlığı ise reed röle kullanabilirsin. umarım o ne diye sormazsın.

Süper. Aradığım malzeme bu. Teşekkürler destek için. Hiç uğraşmayım. Derdime derman.
ilk önce birazcık okur yazar olun ve insanlara öyle hitap edin. ikincisi devre tasarımı konusunda çok sığ olduğunuzun görüyorum. insan fikir almak isterse kabaca bile olsa kağıt üzerinde bir devre çizimi filan paylaşır ve eksiklerini sorar, fikirlerini anlatır öyle yardım ister. röle kullanamamanızın nedeni yerin darlığı ise reed röle kullanabilirsin. umarım o ne diye sormazsın.
Okur yazarlık konusunda baya bi tecrübeliyim, Yüksek Mühendisim ben. Ama elektronik de ilgimi çekiyor. Baya bi geliştim bu konuda. Ben sizin imzanınız okumamışım, belki de okudum atlamışım. Forumda sadece konulara yazılanları okuyorum imzalar pek hoşuma gitmiyor, ilgimi de çekmiyor açıkçası. Ama sonuçta Hocam demek bi saygısızlık göstergesi değil. Saygıdan ileri gelir. Benim yaşım 42, siz benden muhtemelen büyüksünüz. Tarzınız ve yeni öğrenen bir insana yaklaşımınız eleştirel boyutta. Sığ olmak, "röle ne diye sormazsın" diye üstten bakmak bence uygun bir dil değil. Kimsenin kimseye ders vereceği bir bir platform değil burası. Paylaşım yeri. Bilgi paylaşımı yapmak istemezseniz, Cevap yazmazsınız. Bu kimse için zorunlu değil. İkili polemiğe gerek yok. Herkes takdir edecektir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri