polis arabasındaki ışıklar

musti_

Üye
selam arkadaşlar öncelikle aranıza yeni katıldım siteyi inceledim harika bilgiler var umarım bundan sonra sık sık görüşürüz burada soruma gelicek olursak ben ledlerle polis arabasındaki ışıkları yapmak istiyorum ama flip - flop tarzı sırayla yanıp sönen değil
mesela sağda 5 tane kırmızı solda 5 tane mavi led var bunların hepsi yanıyor olacak ama çok parlak bir şekilde değil daha sonra sırasıyla sağdan sola yada soldan sağa doğru yürüyen ışık yapmak istiyorum sırası gelen led daha parlak olacak baştan sona doğru ( sağdan sola yada tersi ) sürekli yürüyen ışık olsun istiyorum sırası gelen daha parlak olsun bunun devresi elinde olan var mı arkadaşlar ya da nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim

devre aynı olacak ama ledleri 100 ohm vb dirençle süreceksin.yürüyen ışık devresiyle transistörle direk yol vereceksin.bukadar

mesela 1k lık dirençle 10lu yürüyen ışık devresinden 1k yerine 100 ohm yapacam öylemi bu sayede bütün ledler fazla parlak olmayan bir ışık verecek ama yanma sırası gelen led daha parlak yanacak doğrumu birde çok çabuk cevap yazmışsın hemen çok teşekkürler devre ekliyim birde en iyisi mesela bu devrede

teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…