Programcılığa Hangi Dilden Başlamalıyım?

Bence Visual Studio 2010 kurup C# ile programlama ögrenmeye başla, bir daha bırakamıycaksın :)
Yine de programlama ve diller hakkında biraz bilgi vereyim:

Öğrenmen gerekenler sırasıyla:
1.) Bilgisayar donanım mimarisi: (mesela: CPU nedir nasıl çalışır? register ve makine dili gibi kavramlar)
2.) Bilgisayar yazılım mimarisi: (mesela: Yazılım nedir? İşletim sistemi nasıl çalışır?)
3.) Programlamanın genel mantığı: (mesela: Bir Win32 programı nasıl çalışır? 32bit ile 64bit arasındaki farklar vs.)
4.) Yazmak istediğin programlara karar vermek ve kendine bir alan seçmek (Masaüstü programlama, Web programcılığı, PIC programlama gibi)
5.) Kendini uygun bir dil seçme
6.) Seçtiğin dile uygun kitaplar, makaleler bulma veya bir kursa katılma

Alt seviyeden üste doğru diller:
Makine dili: 1 ve 0'lardan oluşur, kod yazması neredeyse imkansızdır.
Assembly: Aşırı performans gereken yerlerde ve debug + cracking işlemlerinde kullanılır
C ve C++: İşletim sistemleri, PIC programları, DirectX ve OpenGL oyunlar ve genel programlar bu dille yazılır,
hemen her platformda çalışır ama yazması oldukca zordur.
C#: .NET framework üzerinde kullanılan, ögrenmesi kolay, nesne tabanlı bir dildir. Performansı C diline göre %5-10 daha azdır. Linux üzerinde de çalışır.
VisualBasic.NET: .NET framework üzerindeki diğer bir dil. Eski Visual Basic dilinin .NET versiyonudur. Bu dili bilenler için C# diline alternatiftir.
Java: Genelde mobil uygulamalarda kullanılır, performansı düşüktür. Fakat C# yazılması daha kolay bir dil
Delphi: Türkiyede popüler olan ve yine kendi hazır kütüphanelerini kullanan bir dil. Her alanda komponenti bol oldugu için tercih ediliyor ama artık balonu sönmeye başladı.

Kesinlikle c ile programlama dillerini öğrenmeye başlamak diğer dillerdeki temelleri anlamak için yeterlidir. yoksa c# ile başlanırsa daha temel dilleri öğrenmek için de extra çaba sarf etmek zorunda kalırsınız.. ama c ile başladığınızda c++ yapısını öğrenmeniz ve c#'ı gözlemlemeniz oldukça kısa zaman alacaktır.

arkadaşın dediğine kesinlikle katılıyorum, c dilini yapısını öğrendiğin zaman diğer dilleri kavraman kolay olacaktır

once algorıtma ogrenmelısınız sonra c dılı ıle baslayın

pc için en ideal başlangıç vb.net olabilir

ha C ha pascal, aradaki fark sadece komutlar. Zaten çoğu programın algoritme oluşturma mantığı aynıdır. pascal dilinin işe yarıcağını pek sanmıyorum.Ancak 3 nokta hariç:
-delphinin(görsel programlama) temeli olması
-algoritme mantığını kavramak açısından basit olması
-komutlarının ingilizce ağırlıklı olmasıdır.

Yazılan yorumların birçoğuna katılmıyorum.C bilirsen herşeyin mantığını çözersin gibisinden bir algı var ve bu kesinlikle yanlış bir algı.Ben başlangıç için javayı öneriyorum.Birincisi iyi bir OOP temeli kazanmak için javadan daha iyi bir dil yoktur, C# da kesinlikle iyi bir dil ancak bu dille programalamaya başlayanlar işin temelini javacılar kadar asla iyi kavrayamazlar.Bu yüzden üniversitelerin yarısından fazlası öğrencilere java öğretir.Bugüne kadar C# öğreten üniversite duymadım.Ben önce java öğrenmiş şimdi C#'a el atmış biri olarak C# ile program yazdıkça bazen çok şaşırıyorum çünkü yazdığınız kod o kadar basit ve kapalı oluyor ki işin mantığını kavramaya imkan yok.Mesala bir basit bir örnek ile property tanımalama kısmını göstereyim

Java'da propertyi şöyle tanımlarsınız.

private String isim;

public String getisim(){ return isim; }

public setisim(String isim) { this.isim=isim}

C#da ise yapmanız gerken şey sadece şu.

public String isim {get; set; }

Java'nın genelde mobil uygulamalarda kullanıldığı ve performansının düşük olduğu konusu hayali bir olay.Dünyada programlama dillerinin trendlerini takip eden meşhur site vardır.Orada 2 yıl önce Java C dilini geçmiş ve 1. sıradadır C# ise 6 sıradadır.Javanın kullanım alanı inanılmaz derecede geniştir.Dünyanın en büyük 100 teknoloji şirketine bakacak olursan Microsoft hariç .NET kullanan firmanın olmadığını görebilirsiniz.Facebook ve Google gibi şirketlerin arkasında da Java vardır.

Mevzu derin gerçekten ancak bu dediklerim C# kötü bir dildir anlamına gelmiyor.Java kadar iyi bir dildir.

Java ile c arasında yazım olarak çok fark yok.
gibi birşey demiş bir arkadaş.Yahu nasıl çok fark yok? Biri üst seviye object oriented dil diğeri alt seviye object oriented olmayan bir dil.Çok net söylüyorum C bilen birinin Java kodunu anlayabilmesine imkan yoktur.

Son düzenleme:
C#'dan önce C++ ile biraz başlasan daha sağlıklı olabilir diye düşünüyorum, eğer hiç bir fikrin yoksa direk C ile "hello world" gibi şeyler yazarak başlama taraftarıyım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri