Proje için yardım

ozanozek

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Kaybolan eşyaları bulma isminde bir projem var. Ancak nasıl yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. Projenin amacı odada sık sık kaybettiğimiz eşyalarla ilgili. Örneğin Televizyon kumandası, cep telefonu gibi.

Benim düşüncem, oda duvarına yerleştirdiğim aparatın üzerinde 4 tane buton olacak. Ve her bir buton bir eşyayı temsil edecek. Örneğin TV kumandasını kaybettiğimde 1 numaralı butona basacağım ve tv kumandasından ses gelecek.
Bu konuyu araştırmaya başladım ve 2 bitlik iletişim sağlamam gerektiğini, bunu da FR, buzzer ve PIC kullanarak yapabileceğimi söylediler. Gerekli tüm malzemeleri almadan önce ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Ayrıca yazılımı da nasıl yapacağım konusunda kuşkularım var.

Bu proje için, tam olarak ne almam gerektiği, ortalama maliyet ve ne kadar süre içinde tamamlayabileceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,

Kaybolan eşyaları bulma isminde bir projem var. Ancak nasıl yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. Projenin amacı odada sık sık kaybettiğimiz eşyalarla ilgili. Örneğin Televizyon kumandası, cep telefonu gibi.

Benim düşüncem, oda duvarına yerleştirdiğim aparatın üzerinde 4 tane buton olacak. Ve her bir buton bir eşyayı temsil edecek. Örneğin TV kumandasını kaybettiğimde 1 numaralı butona basacağım ve tv kumandasından ses gelecek.
Bu konuyu araştırmaya başladım ve 2 bitlik iletişim sağlamam gerektiğini, bunu da FR, buzzer ve PIC kullanarak yapabileceğimi söylediler. Gerekli tüm malzemeleri almadan önce ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Ayrıca yazılımı da nasıl yapacağım konusunda kuşkularım var.

Bu proje için, tam olarak ne almam gerektiği, ortalama maliyet ve ne kadar süre içinde tamamlayabileceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

hocam bunun için sana bir tane rf verici ve kaç tane cihazı aramak istiyorsan o sayıda alıcı gerekli.her kaybolan eşyanın içine bir tane rf alıcı koyacaksın ve bunların hepsinin adreslemesi olacak..vericiden hangi eşyaya ait butona basıldıysa o adresteki eşya içirisindeki elektronik devre başlayacak ötmeye ..ama boyutsal olarak sıkıntılı bir proje bence..düşünsene kumandanın içine böyle bir elektronik devreyi sığdırmak oldukça zor olacaktır.

merbalar

konya bende bir yorum eklemek istedim umarım saçma gelmez

hatırlarmısınız bilmem bir aralar ıslık sesşn tepki veren anahtarlıklar vadı piyasada ve devresi hem çok basit hemde ufaktı belki böyle birşey kullanarak maliyeti ve boyutu düşürebilirsiniz

şimdiden kolay gelsin

arkadaşım çok özür dileyerek bu projenin amacını sorabilir miyim? Bir iş yapıyorsan bir amacı olmalı bir odanın içinde kaybettiğin birşeyi bulmak çok zor olmasa gerek tabi kaybettiğin şey çok küçük değilse-böyle durumda kuracağın sistem kaybettiğin nesneden çok büyük olacaktır- projenin geliştirilmesini düşünsen zaten navigasyon sistemleri mevcut. Bu projeyi yapmayı sen mi düşündün yoksa bir öğretmenin mi verdi sana bunu yap diye eğer seçim sana kalmışsa bence işine yarayacak daha farklı bişeyler düşün derim

Lütfen bu söylediklerim yanlış anlaşılmasın her meğe saygım var

eğer bir öneri istersen de bu araçların kumanda sistemini incele derim veya sitelerin araç giriş kapılarındaki uzaktan kumanda sistemlerini mesela benim oturduğum yerdeki kumanda da 4 tuş var her tuş ile farklı bir siren düdük vs kontrol edersin alıcı kısımlarını bulmak istediğin nesnelere bağlarsın
kumandayı duvara sabitlersin kaybettiğin nesnenin tuşuna bastığında üzerindeki siren öter maliyet olarak ise 2 sene önce bir alıcı ve kumanda almıştım projemde kullanmak için markasını hatırlamıyorum ama 30 tl civarında bir para ödemiştim sana bir de siren maliyeti olur o kadar

uzaktan kumandalı ziller var,, :) üzerinde 30 farklı melodi olanlar mevcut.kaybedeceğin cihazların üzerine zilleri yapıştır.düğmeleri de farklı melodilerde panoya as kaybedince çalarsın..

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri