pt100 ile ölçüm

hsyt

Üye
sayın arkadaşlar. ben pt100 ile ısı kontrolu yapmak istiyorum. yanlız 0,1 C hasasiyet ile. bu hasasiyeti nasıl sağlarım. yada kulandığım picin bitine göre yapılacak hesaplama nasıl oluyor.

Selam,

Kullanacağınız sensörün minimum ve maximum sıcaklık aralığı nedir ?

-50 +125 arası sıcaklık.pt 100 ün datasheet opamplı devre adc ye yönlendiriliyor. o devre ile birlikde kullanılacak

arkaaşlar pıcle devre yapmadınızmı... desteklerinizi bekliyorum

devreyi sizyapacaksınız yada devreyi kurmak için bişey demedim. hesaplamalarçin destek istedim... picin bitine göre hassasiyet hesaplanması oluya örneğin 5v giriş varsa 10 bit ise 5/1024 den yaklaşık 5mv oluyor pt100 dirençi ile hasa yapınca atıyorum 0,5 değer değiş gözleniyor ama ben hesaplamayı tam olarak bilemediğimden yapamıyorum. benim istediğim tekrerlıyorum devre değil hesapama oda 0,1 gibi

Buna da cevap vereyim Kullanacağınız devrede Pt100 min sıcaklığı -200, max sıcaklığı +125. Yani 375 derecelik bir aralığınız var. 0,1 derece hassasiyet 3750 birim yapar. 2^12=4096 olduğundan en az 12 bitlik sistem kullanmalısınız.

Tersinden de hesaplayalım: 10 bit ile en fazla 1024 birim çözünürlük elde edilir. 375/1024=0,37. Yani 10 bit ile en iyi şartlarda 0,37 derece çözünürlük elde edersiniz.

Ancak çözünürlük, hassasiyet demek değildir. Devredeki diğer elemanların hassasiyetini de düşünürsek 10 bitle tahminimce 0,5'den iyi sonuç elde edemezsiniz.

sayın alvin herzaman desteklerinizi bekliyorum....
ben -200 değil -50 ile+125 arası değerlerde istiyorum... arkadaşlar bi hesap çıkarıyor nerden ne geliyor anlamıyorum hesabımda kulandığım değerler adc girişindemi pt100 içinmi kafa gidiyor yazılı kaynakda bulamıyınca ortada kalıyorum

-50 istediğinizi biliyorum, ama diğer başlıkta verdiğiniz devre -200'den başlıyor. Hatta -200'de bile 0 mV olmadığı için yukarda verdiğim değerler biraz iyimser olmuş

A/D çeviriciden tam skalada yararlanabilmeniz için A3'ün arkasına bir de çıkartma devresi ekleyip, 78.32 mV çıkartıp sonucu çıkıştaki opampla güçlendirmeniz lazım.

Bu arada Pt100 direnci, sıcaklığa göre tam doğrusal değildir. 0,1 derece hassasiyet için ölçtüğünüz değeri doğrusallaştırmanız lazım. Picte yapabileceğiniz bu işlem için gereken formülün açıklamasını internette bulabilirsiniz:

Rt = R0 * (1 + A* t + B*t2 + C*(t-100)* t3)

PT100 input to ADC

Bu arada 0,1 derece hassasiyetin çok iddialı bir değer olduğunun farkındasınızdır sanırım

DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLE ALVİN
evet 0,1 hassasiyet çok hassas oluyor ama yapılabilimi diye daraştırma içindeyim. bilgilerinizle biilgileniyorum çok saolun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…