rc değerimi nasıl düşürebilirim

selam herkese benniö sorumlu olduğum tesiste şöle bir problem var benim kompanzze rolem rg3 12c röle ölçüm değerlerim normal fakat kapastir değerlerim artmakta sebei ne olabilir fazlar dengesiz dengelemem mumkun değil

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Soru net degıl, o bakımdan aklımaza gelen fikirleri sıralayalım. Tesısde, UPS bilgisayar güç kaynakları varmı, panoda yapışık kontaktör varmı, röle zaman ayarlarından devreden cıkma ayarı yüksekmi,, akım trafosu oranları dogru girilmişmi.

ilave olarak;
1-Kondansatörlerin devreden çıkma süresi uzun tutulmuş olabilir
2- Entes RG 12C rolesinin ilk versiyonlarında COS değerini girdiğimiz menüde önce İND veya KAP geliyor sonra değeri giriyoruz. Siz menüde önce KAP'ı seçmiş iseniz girdiğiniz 1.00 veya 0.9999 değeri rolenin kapasitif bolgede kalmasına sebep olur.
Kontrol edin ayarlara girerken cos konumuna geldiğinizde önce KAP geliyor ise anlattığım gibi bir durum oluşmuş olabilir. Önce İND geliyorsa benim tezim tutmamış demektir :) devreden çıkma süresini kontrol edin

Eğer reaktif rölenin ayarlarıyla oynamadıysanız,

1.) Kontakları yapışık veya sadece bir kontağı bozulmuş kontaktör var olabilir,
2.) Dengesizlik artmıştır,
3.) Bazı kondansatörlerin fazlarında kapasite kaybı vardır,
4.) Tesiste kapasitife neden olan yeni cihaz veya cihazlar devreye alınmıştır.
5.) Zayıf ihtimal akım trafoları arızalıdır röleye gelen bilgi hatalıdır,
6.) Yine çok zayıf da olsa reaktif rölenin kalibrasyonu bozulmuştur.

konuna cvp verdiğiniz için teşekkür ederim
sorunu bide şöle anlatayım şuan benim tesiste güç minumum düzeyde tam yükte bir sorunla karşılaşmadım yüküm düşünce şöle bir sorun ile karşılaştım şöyleki ilk fazın çektiği akım 50amper ikinci fazın çektiği amper 35 üçünçü fazın çektiği amper 30 amper olsun fazlar böyle dengesiz 630 kva güç trafom var sabit kontansatörüm trifaze 10kvar gece çevre aydınlatmam led iç aydınlatmam led istisnai olarak florasan armatür aktif gece 20 adetten fazla olmaz ben bu durumda rc kapasifden %15 barajını geçerek cezaya giriyorum yani aktif tüketim azaldı kapasitif den cezaya giriyom akım trafom 500/5 indiktüf değerim 0 hem indiktüf artımı hiç yok 2 gündür şöle birşey yapıyorum röleden cos ayarlarıyla oynadım ilk gün cos ayarımı 0.995 olarak değiştirdim yani cap ve ind. 0.995 yaptım kapaitif düştü %20 ye günde dört kez sayaç okudum sabah öylen akşam gece bunun neticesinde gece aktif tüketimin artığını gözlemledim sonra cos değerini cap ve ind. 0.990 yaptım bugun itibariyle %12 yi gördüm bu durum neden kaynaklanıyor bi anlam veremedim arıza vermeden önce 4 kontaktör ve dört tane kondansatör arızalıydı değiştirdim ama şuan arızalı hiç bir kontaktör ve kondansatörleri değiştirdim sebebi nedir bilemedim ayarları entes teknis servis depertmanıyla tekrar yaptım sonuç bu arkadaşım napmam gerek yardım bekliyorum izledim yok nasıl sizce

RGK 3 fazlı, o zaman 1.kademe 3 fazlı, 6 adet kademeyıde her faza R-S-T 1, er kVA, R-S-T 1,5 (veya 2 ) kvar monofaze kondansatör baglayın,
Diğer kademelrede yük durumuna ve büyüklüklefine göre dızayın edınız.

Bence sabit kondansatörünüzü azaltmanızda fayda var veya sabit kondansatörü gece kapatın sabah duruma bakın kapasitif yazmamışsa kondansatör fazla geliyordur daha düşük değerli bir kondansatör kullanmalısınız.Bendede aynı durum vardı sabitleri kapattım düzeldi.Zeybek hocamızında görüşünü dikkate almanı öneririm.

erciyes.murat;...... gece aktif tüketimin artığını gözlemledim sonra cos değerini cap ve ind. 0.990 yaptım bugun itibariyle.........
rolede cos fi değerini girerken ind. ve cap için ayrı ayrı girilemiyor. İkisinden birini kabul ediyor, yani en son set edilen değeri hafızaya alıyor. Muhtemelen siz önce İND değerini girip set ediyor, sonra CAP değerini girip set yapıyor iseniz, role CAP değerini hafızaya alıyor. CAP 1.00 girdiyseniz role kapasitif bolgede çalışacağından sayaçta kapasitif değeri yüksek çıkacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri