Reaktif ceza ödüyormusunuz ?

Elektrik faturalarınızın endüktif ve kapasitif bölümlerinde tüketim tutarı sıfırdan büyük bir rakamsa reaktif ceza ödüyorsunuz demektir. Mutlaka işin ehli bir elektrikçiye panolarınızın bakımını yaptırın. boştan yere fazla para ödemeyin. serbest tüketici hakkını kazanıpta özel şirketlerden elektrik alan tüketiciler reaktif cezayı ayrıca tedaş'a öder unutmayalım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn Çavuşoğluenerji öncelikle merhabalar.
mayıs ayındandan beri serbest tüketici olarak ayen elektrikten, elektriğimizi alıyoruz.
alıştımız standart elektrik faturası yerine, bir mal satın aldımızda verilen A4 normal kdv faturasından kesiyorlar. tutar, kdv, toplam yazıyor. tüketimimiz dahi yazmıyor.
tüketimimizi sayaç okumaya gelenlere rica ediyoruz ve hesaplayıp veriyor.
kapasitif veya reaktif cezamızın olup olmadığını, miktarını nasıl anlarız..
aylık ortalama 200000-250000 kw/h tüketimimiz var.

Öncelikle endüktif ve kapasitif tüketimden dolayı reaktif cezaya girmiş olsanız onun faturasını saat okumaya gelen tedaş görevlileri size verir. Saatinizi okumaya gelen tedaş görevlisinin tüketim bilgilerini belge olarak size veriyor olması gerekir. Sizin durumunuzda olan tüketicilerin bir kısmında sözleşme yaptığınız oranlarda indirim yapılmadığını görüyoruz. size e-posta ile fatura hesaplama programı gönderebilirim. Yada bana tarife gurubu, iskonto oranını verirseniz ben size faturanızı hesaplayabilirim. kolay gelsin

tedaş görevlileri sayaca pc bağlayıp bilgileri yüklüyorlar. bize sağdece bir form kağıdına el ile endeksleri yazıyorlar. çarpanımız 1380. bir şekilde hesaplamaları yapıyoruz.
işkonto %10.
gelen faturada ne endeksler yazıyor, ne kaç kw/h enerji tükettiğimiz, nede kapasitif,endüktif bilgisi var. fiyat var, altında kdv tutarı, onunda altında toplamı var.

aktif tüketim miktarınız x 1380 = aylık faturaya esas tüketim miktarınızdır.
abone grubunuza göre elektriğin epdk. ca belirlenen birim fiyatı (ticarethane ise 0,2148, sanayi ise 0,1632) x 0,90 = elektriği sizin aldığınız birim fiyattır.
tüketim miktarı x birim fiyat = sizin tüketim tutarınız
tüketim tutarı üzerinden %1 enerji fonu, % 2 trt payı, %5 belediye vergisi tutarlarını tüketim tutarı ile topladıktan sonra toplam üzerinden % 18 kdv. yide eklediğinizde fatura tutarını bulursunuz.
berkan bey isterseniz bana abone türünüzü (ticarethane, köy ticarethane, şantiye, özel sanayi vb.), en son elle yazdıkları kağıttaki aktif tüketim miktarını yazın ben size gelmesi gereken fatura tutarını bildireyim.

sn Çavuşoğluenerji öncelikle merhabalar.
mayıs ayındandan beri serbest tüketici olarak ayen elektrikten, elektriğimizi alıyoruz.
alıştımız standart elektrik faturası yerine, bir mal satın aldımızda verilen A4 normal kdv faturasından kesiyorlar. tutar, kdv, toplam yazıyor. tüketimimiz dahi yazmıyor.
tüketimimizi sayaç okumaya gelenlere rica ediyoruz ve hesaplayıp veriyor.
kapasitif veya reaktif cezamızın olup olmadığını, miktarını nasıl anlarız..
aylık ortalama 200000-250000 kw/h tüketimimiz var.

Faturanızı taratıp koyarsanız gerekenleri tetkik edebilir arkadaşlar..

1469.2 345.0 774.7
1472.3 345.7 775.2
1475.4 346.5 775.7
1478.8 347.2 776.1
1481.8 349.9 776.7
1486.7 348.6 777.9
1490.4 350.1 778.2
1493.2 351.3 778.7
abi bana yardımcı olurmusunuz verdiğiniz hesaplara göre hesap yapdığım zaman günlük doğru sonuc buluyorum ama aylık olarak hasapladığım da cok fazla cıkıyor aylık hesabladığım da kac cıkması lazım nasıl aylık olkarak hesaplarım
aylık aktif 68 reaktif 19 kapasitif 13.8 bunlar aldığım değerler aylık olarak ama yüzde olarak kac cıkması gerekdiğini bun göre hesaplarmısınız

Verdiğiniz değerlere göre oranlarınızı şöyle hesaplayınız
Endüktif % oran= (351,3-345)*100/(1493.2-1469.2)=%26.25
Kapasitif de benzer şekilde..

Forum istatistikleri

Konular
129,010
Kullanıcılar
451,238
Son üye
yakup1060

Yeni konular

Geri