rolenin karşılığı

alpedar

Üye
arkadaşlar ben elkektrikçiyim elektroniğe fazla kafan çalışmaz ama birşeyi merak ediyorum elektrik devrelerinde kullanılan rolelerin yaptığı görevi elektronikte hangi eleman yapıyo ve kaçtane açık kaçtane kapalı kontağı oluyo şimdiden ilginize teşekkürler

selam kardeşim elektroniktede farklı bişey kullanılmaz sistemde de aynı role adında bir çok açık ve kapalı kontakları bulunan roleler kullanılır açık kapalı kontagı ne kadar gereksiyor ise a kadar kullanılır.elektronikte farklı voltajlarda çalışan rolelerde vardır.

Sn.alpedar sanırım röleye karşılık gelen elektronik elemanı soruyorsunuz.

Rmlenin elektronikte bir çok karşılığı olabilir. bu tasarımınıza bağlıdır.
dijital mantıkta değerlendirirsek bir mantık kapısı dahi bir nevi röle gibi iş görür. Yani hemen hemen tüm elektronik malzemeler (Transistör, mosfet, triyak, tristör,......) bir rölenin yaptığı işi değişik koşullar altında yapabilirler.

Ama mekanik olmasına karşın rölenin piyasadan halen 21. yüzyılda bile silinmemesinin nedeni bir çok avantajının olmasıdır.

Saygılar

sevgili arkadaşım abuzettin20  gereken her şeyi söylemiş. aynen katılıyorum o nokta nokta kısmına birde ben bir şey ekleyeyim  optoküblörler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…