RS485 Haberleşme yardım

Merhabalr,
bir gaz analizörü ve dijital meteri RS485 ile bilgisayarımla haberleştirmek istiyorum . modscan32 adlı programlada gözlemlemek istedim. fakat bu konularla ilgili yeterince bilgi sahibi değilim. modscan32 timeout mesajı vermekte.. problemin ayarlardan mı yazılımsal mı donanımsal mı olduğuna dair bilgim yok yeterince araştırma yaptım fakat problrmi çözemedim yardımınızı bekliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İlk olarak bağlantılarını kontrol et.
Sonra PC portunla diğer cihazlarının haberleşme ayarları aynımı bir bak.
Gaz analizörü ve diğer cihazının adresleri farklı olmalı.
Kabloları taktın çalışmadı. O zaman data a ve data b yi yerdeğiştirip tekrar dene.
Olmazsa tekrar neler yaptığını yaz. Onagöre başka çözümler üretmeye çalışalım.

rs485 bağlantısını CD de olduğu gibi taptım , gaz analizörüde dijital göstergeye bağlı . . . bd 9600 , id ayarı , paritiy none , stop.. 1 vs olarak yaptım . id yi rastgele seçebilir miyim bilmiyorum. . . yaptığım ayarların aynısını da modscan32 de uyguladım. . . kabloların yerini değiştirerek te denedim fakat sonuç yok... ayarları nasıl yapmalıyım timeout mesajı oluyorum sebebi ne
ve çalıştığında neler olacak bilmiyorum . . . .

siz bana yapmam gerekenleri tarif ederseniz daha iyi olabilir.
elimde rs485 kablo (pc ile dijital göstergeye bağlı)
dijital gösterge(bd par id ayarları var)
gas sensörü
mevcut.
ben bu sistemi modscan32 programını kullanarak neler yapabilirim. ayarları ne olmalı . .
teşekkürler...

slm roncevarlık buradan size ulaşmak istedim özel mesaj gönderme hakkım olmadığı için twido kullanım için pdf gönderceğinizi yazmışsınız ben mail adresimi burdan gönderiyorum ilgiliniz için teşekkür ederim ********@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
rs 485 haberlesme protokolu degil sadece bir dönüstürücüdür.amac bilgiyi daha uzun mesafelere hatasız olarak iletmektir.data iletilirken iletim kablosuna binecek parazitlerin hata yaratmaması icin,data olarak A ve B uclarındaki volaj seviyesini kontrol ederek cıkısını set veya resete ceker,kabloya binecek parazit A ve B ye aynı anda bindiginden cıkısta bir hata yaratmaz.iste bu yüzden rs485 kablosunun örgülü(birbirine sarılmıs)kablo kullanılması gerekir.parelel veya ayrık kablolar kullanıldıgında parazit bu kablolara farklı bineceginden hata yaratabilir.
rs485 haberleşmesi yapmak isteyen arkadasların kafayı hic yormadan alıcı ve verici tarafı birbirine uygun haberlesme protokolune ayarlaması yeterlıdır(baud,parite,stop vs ayarlarını yaparak).rs485 sadece voltaj donusumu yaparak datanın hatasız iletilmesini saglayacaktır.

Cihazın protokolü modbus rtu mu modbus ascıı mi örnekte adres bilgisi nedir.

ya ben şu an için sadece dijital gösterge ile pc arasına rs485i dijital göstergeye gas sensörünü bağladım.
dijital meterde id, parity, bd, ayarları yapabiliyosun
bide modscan32 programım var. ve bu konuda bilgim yok.

PC ile cihazlar arasına rs232-rs485 çevirici koydunmu?
PC'nin seri portu RS232 olarak çıkar bunu RS485'e çevirici ile çevirmen gerekiyor.
Çeviricininde ayarlarının aynı olmasına dikkat et.
Ben ordel HTC08 ile modscani bu şekilde haberleştirdim.
Yazılarında çeviriciden bahsetmiyorsun. Eğer yoksa haberleşmez ve timeout hatasını alırsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…