Sıfır Kapasitör bozuk olabilir mi?

dogha

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elimde 20 adet sıfır 1800 uF 6.3V kapasitör var. Tamamı 2.500 mF küsüratlı değerler veriyor ölçü aletinde. Farklı 3 farklı kapasitörü ölçtüm, onlar doğru değerler verdi. Ölçü aleti Unit 139c. Sıfır kapasitörler bozuk olabilir mi yoksa benim atladığım bir nokta mı var?

ölçümlerde % 10 +/- kabul edilebilir değerdir ama sizin ölçümünüz hem yüksek hem de uf/mf farkı gösteriyor. ya yanlış kademede ölçüm yapıyorsunuz, yada buna ben cevap veremiyorum. peki başka bir ölçü aleti veya kapasitör metre ile ölçmeyi denediniz mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Cevaplar için teşekkürler. Ölçü aletinde sorun olsa elimdeki diğer sıfır kapasitörleri de yanlış ölçer sanırım, onları kusursuza yakın ölçüyor. Bir kaçında değil, neredeyse hepsi aynı değerleri veriyor. 2160 uf olarak hesaplasak bile arada ciddi bir fark var. İşin içinden çıkamadım.

Sıfır kondansatör de olsa, üretim hatalı, arızalı olabilir.
Aşırı sıcak/soguk ortama bağlı saklanma koşulları farklı olabilir.
Diğer kondansatörlerin arasına karışmış/karıştırılmış 3 adedi sahte ürün de olabilir.
Olabilir de olabilir... Yazdığımız varsayım seçenekleri çoğaltılabilir
Multimetre bu yüzden kullanılır.
Ölceriz sağlamlığına inandığımız malzemeyi takar kullanırız.
Arızalı çıkabilir mi EVET.
Küçük bir anımı yazayım.
Bayramdan önce iş yaptığımız esnaftan 2 ay önce onarımını gerçeklestirdiğim monitör geri geldi.
2 ayda aynı arızayı veremez.
Onarım nedeni: Blok kondansatör değişimi
Cihaza Takacağım tüm kondansatörlerin kapasite değerleri yanında, kullanılacağı frekansa göre esr değerlerini de ölçer öyle takarım. Maalesef monitör geri geldi parça değişimi tekrar yapıldı 1-2 gün içinde iadesi gerçekleşecek .
Anlatmak istediğim sağlamlığına ölçerek güvendiğiniz malzeme sıfır da, olsa bazen kısa sürede arızalananabiliyor.
Sağlamlarını ayırın değer kaybetmişleri değiştirebiliyorsanız yenileri ile değiştirin değiştirilmiyorsa, hiç tutmayıp doğru çöpe atın.
Elko kondansatörler de tolerans payı +/- 20 dir.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri