sıralı 3 motor.

samstrong

Üye
CMS JANT SAN.A.Ş Otomasyon Sistemleri Şefi
değerli forum üyeleri. ilginizi bekliyorum. yardımcı olurmusunuz?

bir tane depom var. bu depoyu besleyen 3 tane pompa ve 1 tane tahliye eden pompa var. depoda 3 sensorum var.
sisteme start veridğimde eğer depoda su varsa ve sensor1 suyu görüyorsa tahliye pompası çalışır. ayrıca seviye sensor2 nin altında ise besleme pompalrından birine start verilecek. eğer sensor2 nin üzerinde ise ve tahliye pompası suyu boşaltıp sensor2 nin altına inince yine bir pompa çalışacak. ve depoyu doldurmaya başlayacak. seviye sensor3 e ulaşınca besleme pompası duracak. ama tahliye pompası çalışmaya devam edecek seviye tekrar sensor2 nin altına inince bu defa PLC en az çalışmış olan besleme pompasını devreye alıcak. bu şekilde rutin olarak devam edilecek. eğer ana su kaynağında su biterse besleme pompalarının enerjisi sensor4 tarafından kesilecek (bu sensor sadece besleme pompalarının negatif ucunu ayırsa yeterli ben DC motor kullanıcam). fakat tahliye pompası çalışmaya devam edecek ve seviye sensor1 e kadar depoyu boşaltacak ve tahliye pompası da duracak. sonra eğer ana kaynak deposundaki sensor suyu görürse besleme pompalarına enerji verecek ve depo su dolmaya devam edecek eğer sensor1 suyu görürse tahliye pompası da devreye girecek. bu sistem ancak biz stop sinyali gönderene kadar böylece devam edecek.

zamanlama olmazsa şu olabilirmi?
besleme pompaları için her defasında birine start veren bir program da olabilir.
bu konuda yardımcı olurmusunuz. gerçekten çok az zamanım kaldı. ve ben hala bir sonuca ulaşamadım...

Ekli dosyalar

• depo.rar
    10.9 KB · Görüntüleme: 36
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
selam arkadaslar birtane ssr rölesi ile 2 adet salyongoz pompa çalıştırmak ıstıyorum aynı kuyuda ıkı motorda şemasını gönderırsenız sevınırım tesekkur edrım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…