s7-200 Enkoder palslerini ( cm ) cevirme

capakli.s

Üye
Elimde 2500 palslik bir enkoder var onu okuya biliyorum bu palsleri cm birimine cevirmek istiyorum..bir turda 8 cm ilerliyor enkoder buna uygun örneği yapabilcek arkadaşlara şimdiden cok cok teşekkerler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
2500 / 8 =312,5 yuvarlarsak 313
Sayıcı PV değerini 313 yap,
Her 313 saydığında kendisini resetlet ve başka bir sayıcıyı saydır. İkinci sayıcının saydığı değeri cm cinsinden elde etmiş olursun.

Bunun için aşağıda anlattığım işlemleri sırası ile yaparsan sonum başarılı olur.

1) Encoderin bağlı olan mekanizmayı olabilen en geri noktaya al.
2) 1. İşlemin ardında mekanizmanın konumunu bozmadan pulse değerini sıfırla.
3) Mekanizmayı ölçebileceğin en uzun mesafeye götür ( Not: Ne kadar uzun ölçüm yaparsa o kadar sağlıklı sonuç alırsın.)
4) Aradaki ölçüm yaptığın mesafeyi mesafeyi kaydet biz bu değere örnek olarak a diye adlandıralım.
5) Gördüğün pulse değerine duruma göre 100 veya 1000 ile çarp. (örn. olarak bu değere b diyelim)
6)şimdi elimizde hesap makinesi ile çarpım sonucunu yani b'yi, a'ya bölelim. (c = b / a, bunu sadece c bölüm değerini bulmak içi yapıyoruz programa yazmıyoruz.)
7) Program içerisini "sonuc = B / C" olarak yazıyoruz

B = PULSE * 1000
SONUC = B / A

Umarım anlayabileceğin şekilde anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Teşekkurler macix sanırım becere bildim ilgin için tekrar teşekkurler döküman cok ama yapabilmek için biraz tecrübe gerek sanırım..:)

lazım olabilcek arkadşlara resimli olarak göndere bilirim..

burada paylaşırsan ihtiyacı olan herkes alır, iyi çalışmalar...

HSC ÖRNEK.JPG herkese kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,334
Son üye
emryavz

Yeni konular

Geri